Děti se už brzy se dozví, kde rostou peníze | e15.cz

Děti se už brzy se dozví, kde rostou peníze

Inzerce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na pulty knihkupectví se právě dostává dotisk knihy Denisy Proškové Kde rostou peníze?. Příběhy rodiny Penízkových vysvětlují našim nejmenším, jak funguje svět financí. Knížka vznikla za odborné i finanční pomoci ING Životní pojišťovny. O podpoře vzdělávání i osobních pohnutkách, které vedly ke spojení sil spisovatelky a pojišťovny, jsme si povídali s ředitelkou marketingu a produktového vývoje Helenou Lazosovou.

Proč jste se jako firma začali angažovat ve finančním vzdělávání?

V roce 2011 jsme poprvé připravili mezinárodní průzkum, abychom zmapovali, jak na tom v České republice jsme s finanční gramotností, jak se v otázce peněz orientujeme. A překvapení bylo velké – úroveň znalostí byla hodně nízká. O rok později jsme test zopakovali a výsledek byl dokonce ještě horší. Hledali jsme, jak bychom mohli být v této problematice nápomocni a spojení s dětskou literaturou nám přišla jako ideální forma, edukativní, přitom zábavná.

ING Pojišťovna se stala jakýmsi patronem knížky Kde rostou peníze?, která má velmi zjednodušeně řečeno pomoci vysvětlit dětem funkci peněz. Jak k této spolupráci došlo?

Vlastně to byla náhoda. Generální ředitelka ING Životní pojišťovny Renata Mrázová se s Denisou Proškovou zná osobně, a tak když se dozvěděla, že by ráda napsala knížku pro děti na toto téma, nabídla Denise, že knihu podpoříme. A to nejen finančně, ale i tím, že poskytneme odborníky, na které se autorka mohla s náročnějšími věcmi obracet. Klíč takzvaně zaklapl do zámku a z naší spolupráce vzešla krásná kniha, která na trhu nemá konkurenci.

Knížka už má 3. dotisk. Bude mít i pokračování?

Věřili jsme, že knížka bude mít úspěch, ale že až takový, to opravdu nikdo nečekal. První výtisk byl téměř okamžitě vyprodán, což jen doložilo náš předpoklad, že tento druh literatury na našem trhu chybí. Další dotisk připravujeme a Denisa má dokonce v plánu pokračování, které bude tentokrát určeno starším dětem a mělo by doplnit dosavadní spíše učebnicové formáty.

Máte doma malé dítě, už s ním o penězích mluvíte?

Mám tříletého syna, se kterým jsme si samozřejmě Denisinu knížku už přečetli. Sice má svojí kasičku, do které sem tam nějakou korunku hodí, ale mám dojem, že na nějaké hlubší vysvětlování je ještě brzy :-)

Jste vrcholovou manažerkou, matkou, nemůžeme se nezeptat, jak se vám daří obě role skloubit?

V první řadě jsem se musela smířit s nedokonalostí, ale nechtěla jsem přijít ani o práci, ani o rodinu. Nebudu říkat, že je to jednoduché. Abych mohla zvládnout vše najednou, musela jsem trochu slevit ze svých nároků a smířit se s tím, že nebudu úplně dokonalá. Mám velkou podporu ze strany manžela – je s naším synem na rodičovské dovolené. Každou volnou chvilku se pak samozřejmě snažíme trávit společně a musím říct, že nám to zatím hezky šlape.

Zbývá vám vůbec nějaký prostor na koníčky a odpočinek?

Na koníčky ne, ale na jednoho velikého koně si udělám čas vždycky – rekonstruujeme svépomocí historický statek a budujeme tzv. přírodní zahradu. Je to sice hodně fyzicky náročné, protože kromě střechy a omítek si všechno děláme sami, ale je to skvělý relax. Po dnech strávených v kanceláři neznám nic lepšího. Chceme zachovat genia loci, proto sháníme i dobový nábytek a doplňky. A protože ke statku patří ještě dvě stodoly, máme o zábavu postaráno tak na sto let.

Autor: Inzerce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video