Domácí porod – přirozená věc, nebo čistý hazard? Které celebrity se pro něj rozhodly? | e15.cz

Domácí porod – přirozená věc, nebo čistý hazard? Které celebrity se pro něj rozhodly?

ZDROJ: Ženy - E15

Kateřina Fejková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Helena Houdová, Pavlína Pořízková, Cindy Crawford, Demi Moore, Pamela Anderson, Jessica Alba a Alanis Morissette mají jedno společné. Všechny porodily doma a domácí porod si nemohou vynachválit. Jsou nezodpovědné a sebestředné matky, nebo naopak pro své děti udělaly to nejlepší, co mohly?

„Nejstaršího syna jsem porodila tady v Praze, a i když jsem měla paní doktorku, která byla své práci oddaná, bylo to strašné. Proběhl nástřih, který jsem nechtěla, dítě mi po porodu hned vzali, i když jsem si ho chtěla nechat, omdlela jsem, transfuze… Druhého syna jsem porodila v New Jersey v porodním domě s porodní asistentkou a bylo to nádherné. Tam mi teprve došlo, jak hrozný ten první porod byl,“ svěřuje se s pocity za svých porodů modelka a miss ČR 1999 Helena Houdová, která tímto způsobem přivedla na svět své třetí dítě, dceru Deiu (2013).

A jaké další hvězdy se rozhodly vyměnit nemocniční prostředí za to domácí? A jaké jsou jejich zkušenosti? Podívejte se na následující video:

Domácí porod ano či ne?

Domácí porod je téma vyvolávající bouřlivé polemiky. Ať už zastánci, nebo odpůrci, všichni jsou ve svých názorech radikální. Jedni považují ženy, které se rozhodnou rodit doma, za sobecké hysterky upřednostňující své pohodlí před zdravím dítěte, druzí by se byli ochotní poprat za názor, že stres z příchodu na svět v nemocnici, neosobní zacházení a prvotní odloučení od matky negativně ovlivní lidskou psychiku už v začátcích života.

Stanovisko lékařů i většiny porodních asistentek je jednoznačné: Porod doma je hazard, který ohrožuje rodičku, ale především dítě. Vzniknou-li porodní komplikace (např. nedostatečná činnost placenty, náhlé utržení pupečníku, kolem krku omotaná pupeční šňůra…) a dítě začne trpět nedostatkem kyslíku, mělo by se narodit do patnácti minut. Pokud se tak nestane, hrozí vážné riziko poškození mozku. Záchranka by sice měla teoreticky přijet na místo do deseti minut, je však nutné počítat s jistými prodlevami.

„Porodní asistentka se nějakou dobu rozhoduje, zda bude pomoc volat, nějakou dobu trvá, než záchranáři dorazí do bytu, čas si vezme, než lékař diagnostikuje situaci a je schopen zasáhnout… To vše jsou cenné vteřiny, které mohou rozhodovat o novorozencově celém budoucím životě. Rizika pro matku jsou sice statisticky méně pravděpodobná, ale pokud rodičku postihne například masivní krvácení do placenty, je lékařský zásah nutný prakticky okamžitě“, říká porodník MUDr. Ivo Horálek.

Příznivci domácích porodů kontrují, že porod je naprosto přirozená záležitost a k rodičce není třeba přistupovat jako k nemocné, což se v našem systému zdravotnictví děje.

„Porody doma rodičku nestresují. I to výrazně přispívá k hladkému průběhu porodu. Lékař má sklony zasahovat do porodu mnohem častěji, než je ve skutečnosti nutné. Nepřirozený zásah následně zvyšuje riziko klešťového porodu i císařského řezu,“ odporuje zastánkyně domácích porodů, profesionální dula Ivana Horká.

Autor: Kateřina Fejková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video