Důvěra a nevěra - Co mají společné? | e15.cz

Důvěra a nevěra - Co mají společné?

ZDROJ: Ženy - E15

Daniela Fruhwirtová-Hradská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každá z nás se někdy v někom zklamala, byly jsme nevěrné nebo naopak někdo byl nevěrný nám či jakýmkoliv jiným důvodem zklamal naši důvěru. Důvěra a nevěra, dvě slova, jež stojí vždy při sobě, jsou jiná, ale jsou neustále spolu, jsou si tak blízko, že je možné si je plést, možná blíž než pravda a lež. Mostem, který daná antonyma spojuje, je samozřejmě víra. Ale je to složitější, víra v něco, v někoho může být křehčí než nejtenčí sklo.

Nevěra a důvěra nejsou tedy jen pojmy se shodným pevným základem. Jejich propojenost je hlubší. Každá nevěra je hlubokou ranou důvěře mezi mužem a ženou. A nejen to! Přílišná nedůvěra, spojená často s nadměrnou kontrolou, může vést k nevěře.

Důvěřovat je víc než těžké, často se nám od života dostane tolik ran, že opravdu nedokážeme plně někomu věřit a ještě horší je to ve vztazích. Pokud náš předchozí vztah byl plný planých slibů, bezduchých slov a dočkaly jsme se jen nevěry a klamavého chování, nedokážeme již v žádném dalším vztahu bez pochyb důvěřovat.

Ovšem pozor na to, pokud budeme příliš nedůvěřivé a žárlivé, zaručeně můžeme danou nevěru vyprovokovat. Když je muži stále vyčítáno, že se chová nedůvěřivě, vážně pak pomýšlí na nevěru, řekne si: „vždyť sama říká, že je to ve mně, že je to mužská přirozenost“, nebo ho nevěra láká o to víc, čím víc je mu předhazována nebo bude nevěrný čistě na truc. Eventuálně dojde k situaci shodně s rčením „podle sebe soudím Tebe“, a tak kdo je nevěrný, logicky přepokládá, že druhý partner mu nemůže být věrný a odtud pak pramení daná nedůvěra.

Příčiny a důvody

Za těchto předpokladů nevěra není bez příčiny. Z psychologického hlediska některé nevěry vyplynou z podstaty osobnostního rázu. Zvýšený sklon k promiskuitnímu jednání nacházíme u lidí se sníženým sebevědomím či sebehodnocením, hledajících v nevěrném jednání jakési sebepotvrzení.

Podobně však jednají i do sebe zahledění lidé, „narcis“ hledá v střídání sexuálních partnerů právě utvrzování své dokonalosti a neodolatelnosti nebo stejná situace může nastat i u lidí věčně nespokojených, pro něž se změny stávají drogou.

Existují nevěry tzv. kompenzační, tedy takové, kdy v novém vztahu hledáme cosi, co ve stávajícím postrádáme. Muži hledají obdiv a uznání, někdy také doma odepíraný sex. Ženy pak spíše duševní porozumění, pohlazení, které jim doma chybí, ale také pochvalu, která jim někdy již v dlouhodobém svazku schází, chtějí se cítit neustále krásné a mocně přitažlivé a potřebují to slyšet. Jindy potřebují pocit, že je tu někdo, kdo je bere vážně a nesnižuje jejich důstojnost, takové situace se v některých domácnostech totiž také objevují.

Další roli mohou sehrát i faktory situační, často ve spojení s alkoholovým opojením, a pokud se sejdou všechny zmíněné příčiny, pak už lze nevěru považovat za „jev téměř jistý“.

Podezírání

Vliv situačních faktorů sám o sobě nebývá naštěstí až tak významný, ale i tak to může poznamenat důvěru partnera, pokud by nám přišel k nějakému dýchánkovému, jednorázovému poklesku.

Již právě proto bychom se po signálech nevěry neměly příliš pídit, protože jak o důvěru k druhé blízké osobě přijdeme, nikdy ji již nevrátíme vcelku zpět. Dokonce nedůvěra z důvodu nějaké prozatím fikční nevěry může zničit nejen náš vztah, ale i nás a naši další důvěru.

Jak získat důvěru zpět?

Ale když už opravdu na nevěru přijdeme nebo nám ji drahý partner přizná a byla to třeba opravdu „jednorázovka“ a my nechceme zničit čas a pouto, které jsme obětovaly, co potom, jak nabýt zpět alespoň část předchozí důvěry?

Musíme se snažit soužití i pro sebe trochu otevřít, nejlepší je se vrátit k někdejším koníčkům, které jsme s partnerem měli společné a také k společným přátelům. Dopřejme si drobné radosti, nesabotujme běžný rodinný provoz, do svých problémů je lepší nezasvěcovat děti, rodiče ani přátele. Musíme zkusit skloubit vše i s milostným soužitím, pokud nám to bude příjemné, ale je lepší udržovat si zdvořilý odstup.

Důvěra je velmi cenná, ale nevěra může být i šancí. Šancí na nový začátek ve vztahu, který již pomalu vyhasínal. Někdy si v mezních situacích uvědomíme, že nám vztah za trochu toho úsilí stojí. Tolik toho mají tyto dvě víry společné. Ovšem nezapomeňme, že absence důvěry je ve vztahu velký problém, tudíž pokud k tomu dojde, raději na ní pracujme s někým, kdo nás zatím nezklamal nebo je dobré vyhledat odbornou pomoc.

Autor: Daniela Fruhwirtová-Hradská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video