Chcete být ekologičtí i na dovolené? Zvolte eko hotel! | e15.cz

Chcete být ekologičtí i na dovolené? Zvolte eko hotel!

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pořekadlo „všude dobře, doma nejlíp“ je možná pravdivé, ale stejně tak je pravda, že je na světě spousta míst, kde na domov rádi zapomenete. Našli jsme pro vás několik ekologicky šetrných hotelů, ve kterých je pobyt skutečný zážitek. Fungují na principech trvale udržitelného rozvoje, pomáhají k ochraně a obnově přírody ve svých lokalitách a vy můžete cestovat zodpovědně a vychutnávat si krásy přírody, které u nás doma nenajdete.

ECOCAMP

Byl vybudován uprostřed národního parku Torres del Paine v Patagonii v Chile a kromě unikátního designu se může pochlubit také kompletně ekologickým provozem s inovativními technologiemi. Vyrábí si vlastní solární a vodní energii, při budování obytných kopulí provedli minimální výkopové zásahy a terénní narušení a vystavěli zvýšené dřevěné chodníky, aby nebyla narušována místní fauna a flóra.

V koupelnách jsou instalovány nejmodernější technologie pro kompostaci, recyklují a znovu používají materiály a využívají ekologicky ověřené dodavatele. Útulné kopule jsou vybaveny v různém standardu a 3 největší slouží jako jídelna, společenská místnost a prostor pro cvičení jógy. Budete se tady cítit jako u někoho na návštěvě, hosté večeří i snídají společně, aby mohli sdílet své příběhy a zážitky.

Přijíždějí sem nadšenci pěší turistiky, cykloturistiky a hlavně milovníci přírody za krásou neobydlené krajiny s jezery, ledovci a fjordy, která je domovem například pro pumu, lamu guanako, kondora andského nebo nandu.

Pobyt v EcoCampu je nezapomenutelný zážitek, včetně pozorování rozzářené hvězdné oblohy přímo z vaší postele před usnutím.

www.ecocamp.travel

ECOCAMPAutor: Ženy - E15

FINCA ROSA BLANCA COFFEE PLANTATION & INN

Leží v údolí Manuel Antonio Central Valley, 4000 metrů nad mořem a pouhých 20 minut od San José, hlavního města Kostariky. Mají zde vlastní organické kávové plantáže, které můžete navštívit a dozvědět se vše o pěstování i zpracování kávy. Majitelé hotelu neustále pracují na vylepšování ekologického provozu hotelu, jeho systému recyklace, regenerace a vzdělávání v oblasti ochrany přírody.

Pro ohřev vody, která není chlorovaná, používají solární panely a podzemní elektrické systémy, které nejsou zátěží pro okolní divokou přírodu. V restauraci vaří z vlastních vypěstovaných produktů, mořských ryb, biomasa a drůbeže. Zaměstnávají místní obyvatelstvo a podporují lokální dobročinné projekty.

V celém hotelu je zaveden šetrný systém splachování WC, používají bambusové povlečení a na území resortu se smějí používat pouze elektrická vozidla. Hotel je nositelem nejvyššího ocenění úřadu pro turismus v oblasti trvalé udržitelnosti a zodpovědného cestovního ruchu.

www.fincarosablanca.com

FINCA ROSA BLANCA COFFEE PLANTATION & INNAutor: Ženy - E15

THREE CAMEL LODGE

Hotel v mongolské poušti Gobi, své hosty zde ubytovávají v tradičních plstěných stanech kočovných pastevců, které jsou vytápěny kamny na dřevo a vybaveny ručně malovaným dřevěným nábytkem. Jejich vchody jsou podle mongolské tradice obráceny na jih a poskytují ničím nerušený výhled na poušť Gobi – Altaj.

Součástí hotelu je i restaurace, která nabízí lokálně pěstované bioovoce a zeleninu, mléčné výrobky od místních kočovných rodin a maso z volného výběhu zvířat. Elektřina na provoz je získávána ze solárních panelů a větrná energie je použita jako doplňkový zdroj. Šetrně je nakládáno s vodou, a samozřejmostí je recyklace a kompostace odpadu. Three Camel Lodge slouží jako základna pro vědecký výzkum a monitoring volně žijících živočichů.

www.threecamellodge.com

THREE CAMEL LODGEAutor: Ženy - E15

WHITEPOD

Pokud vás láká romantická představa dovolené pod stanem, ale bojíte se praktického nepohodlí, pak je švýcarský hotel Whitepod tím ideálním místem pro vás. Stany hotelu jsou komfortně vybavené, s vlastními kamny a sociálním zařízením. Jejich plachty jsou zabarveny podle ročního období, aby splynuly s okolní alpskou přírodou.

Whitepod chce být vzorem pro udržitelný cestovní ruch pomocí řady opatření k omezení jejího dopadu na přírodu, například minimalizuje spotřebu elektřiny a vody, snižuje produkci odpadů, recykluje a kompostuje, používá pouze sezonní produkty pro svou restauraci a využívá místní dodavatele. V letní sezoně si můžete zkusit jízdu na motokáře tažené psím spřežením nebo paragliding v tandemu s certifikovaným pilotem či vyrazit sami na pěší nebo cyklistické výlety.

www.whitepod.com

WHITEPODAutor: Ženy - E15

TREEHOTEL

Inspirací pro stavbu švédského hotelu, který leží 50 kilometrů od Lulea uprostřed nedotčené přírody, byl film The Tree Lover, příběh tří kamarádů, kteří si společně postaví dům na stromě. Treehotel je komplex zatím šesti samostatných domků (postupně jich bude až 24) v korunách vysokých borovic. Byly navrženy významnými skandinávskými architekty a jsou umístěny 4–6 metrů nad zemí.

Do některého domku se dostanete po lávce, do jiného musíte vylézt po žebříku. I přes vysoké nároky na ekologickou výstavbu a provoz hotelu si zde můžete dopřát naprostý luxus a zapomenout na všechny starosti světa například v tradiční švédské sauně.

www.treehotel.se

TREEHOTELAutor: Ženy - E15

SIX SENSES – CON DAO

Byl postaven v duchu rybářské vesnice a leží na ostrově Con Son Island vietnamského souostroví Con Dao. Je z 80 % tvořen národním parkem a chrání nejdůležitější hnízdiště mořských želv. Hotel se aktivně podílí na ochraně přírody v této oblasti a podle National Geographic Traveler patří mezi nejlepší eko resorty na světě. Snaží se minimalizovat ekologickou a uhlíkovou stopu způsobenou provozem hotelu, při výstavbě byly použity materiály z udržitelných zdrojů, recyklují a kompostují odpad, nepoužívají vodu balenou v plastu ani ve skle a omezují spotřebu energie.

Mají vlastní systém čištění vody a v rámci sociálních projektů pomáhají zajistit čistou a pitnou vodu pro děti místních škol a nemocnice. Od května do září zde můžete pozorovat hnízdiště karet obrovských, které kladou vejce na plážích a z nichž se od poloviny srpna líhnou mladé želvy. Žije zde také unikátní a celosvětově ohrožený vodní savec dugong (moroň) a resort se aktivně podílí na jeho ochraně ve spolupráci s odborníky správy národního parku.

Kromě pozorování výjimečných přírodních krás se můžete v hotelu naučit vařit tradiční vietnamskou kuchyni z místních čerstvých potravin, které pěstují také ve vlastní organické zahradě, potápět se nebo jen relaxovat a cvičit jógu.

www.sixsenses.com

SIX SENSES - CON DAOAutor: Ženy - E15

HI HOTEL

Byl navržen designérkou Matali Crasset, která pracovala pět let pro Philippa Starcka, než si otevřela v Paříži své vlastní studio. Hotel má deset různých typů designu pokojů a každý je založený na jedinečném způsobu organizace jeho prostoru a jiném barevném provedení. Hotel leží ve francouzské Nice, 200 metrů od pláže a má také vlastní střešní bazén s lázněmi a organickou restauraci, která nabízí jídla z potravin v biokvalitě.

Ekologické jsou i minerální organické barvy použité na fasádě hotelu, pro administrativu používají výhradně recyklovaný papír, samozřejmě třídí a recyklují odpad, na pokojích jsou k dispozici rostlinné šampony a sprchové gely a pro úklid používají ekologické čisticí prostředky. A před hotelem máte k dispozici jízdní kola, aby i váš pobyt mimo hotel byl co nejvíce eko.

www.hi-hotel.net

HI HOTELAutor: Ženy - E15

GAYANA ECO RESORT

Ráj pro milovníky podmořského světa najdete na malajském ostrově v Jihočínském moři. Resort se plně věnuje programu na zachování vodního života a ochranu zdejších volně žijících živočichů. Pořádá ekologické kurzy pro své hosty, má vlastní centrum pro mořský výzkum a praktikuje efektivní opatření pro zachování ekologicky přátelského prostředí.

52 vil resortu je vystavěno z tradičních místních přírodních materiálů přímo nad vodní hladinou a všechny pokoje mají vlastní balkon buď s třpytivým výhledem na moře, nebo úžasné výhledy na Mount Kinabalu. Kromě odpočinku, šnorchlování a potápění se tady můžete také sami podílet na výsadbě nových korálů. Místní restaurace připravuje pokrmy z ryb z vlastní organické farmy.

www.gayana-eco-resort.com

GAYANA ECO RESORTAutor: Ženy - E15

CONSCIOUS HOTEL VONDELPARK

Šetrní k planetě můžete být i při svých cestách do Amsterodamu, kde společníci Marco a Sam založili dva eko designové hotely podle principů udržitelného rozvoje. Jsou přátelské, zelené a zábavné! Například stoly v pokojích jsou vyrobeny z recyklovaných jogurtových kelímků, zbytků ledniček a kávových šálků, pro úklid v hotelu nepoužívají chemikálie, ale pouze eko čisticí prostředky a postele jsou vyrobeny ze 100% přírodních materiálů.

Conscious Hotel Vondelpark je hned vedle obrovského parku, kde si můžete zaběhat a za 5 minut jízdy jste na kole přímo v centru města. Kolo si samozřejmě můžete půjčit přímo v hotelu, parkují v garáži. A ráno vás tady probouzejí fantastickou 100% organickou snídaní.

www.conscioushotels.com

CONSCIOUS HOTEL VONDELPARKAutor: Ženy - E15

THE CANOPY TREEHOUSES

Leží uprostřed panenské přírody australského deštného pralesa asi 90 minut od Cairns na břehu řeky Ithaca. Využívá 100% energie z obnovitelných zdrojů, je zásobován místními potravinami a má ucelený systém nakládání s odpady. Používají přírodní ložní prádlo a biologicky odbouratelné saponáty a toaletní potřeby.

Zvláštní péči věnují zvířatům žijícím v tomto chráněném ekosystému, některá budou každodenními hosty na vašem balkonu. Podle ročního období mohou hosté hotelu také pomáhat při kultivaci lesa, např. výsadbě stromů.

www.canopytreehouses.com.au

THE CANOPY TREEHOUSESAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery