Fenomén: VotocVohoz a spol. - zelená šetrnému konzumu | e15.cz

Fenomén: VotocVohoz a spol. - zelená šetrnému konzumu

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
S internetovými aukčními síněmi, bazary nebo stránkami zaměřenými na prodej oblečení, šperků a doplňků všeho druhu jakoby se v posledních několika letech roztrhl pytel.

K osvědčenému Aukru, bazaru Omlazení. Mimibazaru či portálu Fler, který se orientuje na originální, ručně vyráběné kousky mladých umělců, přibyl v lednu roku 2011 také portál s příznačným názvem VotočVohoz. Hlavním smyslem jeho založení bylo vést uživatele k šetrnému, přemýšlivému konzumu.

Nápad vytvořit internetový bazar, který registrovaným umožní nakupovat, prodávat nebo měnit oblečení, doplňky a kosmetiku, vznikl v roce 2006 v Litvě. Odtud v následujících letech expandoval do USA, Francie, Rakouska a Německa. Zde, ve své rodné zemi, se s ním seznámila rovněž Janet Lavicka, která společně s Lukášem Valou českou mutaci portálu založila.

“Českou mutaci VotočVohoz využívá více než 145 tisíc lidí. Počet vystavených předmětů se blíží milionu,”uvádí zakladatelka. K sehnání je přitom dražší oblečení světových značek, ale i levnější ručně vyrobené kousky (tzv. DIY). Nechybí ani kabelky všech tvarů a velikostí, šperky či parfémy, krémy a jiná kosmetika. Ceny začínají na desítkách korun, horní hranice může přesáhnout i dvacet tisíc.

Idea virtuálního second handu zaujala především ženy, které dnes mezi uživateli ve všech zemích tvoří většinu. Původní internetová obdoba klasického second handu se tak díky tomu během uplynulých dvou let transformovala v dynamickou sociální síť. Příležitost rozšířit šatník o nové, neokoukané kousky totiž v poslední době stále více dohání možnost založit vlastní diskuzní fórum či blog. Hubnutí, rozchod s partnerem, sex, cestování nebo pracovní zkušenosti se tak stávají hlavní náplní diskuzních příspěvků.

“Vše, co potřebujeme, už máme,” říká Janet Lavicka a dodává: “Není potřeba produkovat stále nové a nové oblečení, když existuje možnost vyměnit nechtěné kousky za nové a chtěné.”

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video