Festival Fotograf nabízí nevšední pohled na dění naší metropole | e15.cz

Festival Fotograf nabízí nevšední pohled na dění naší metropole

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po celý říjen probíhá v Praze druhý ročník Festivalu Fotograf s názvem Mimo formát. Vybraní domácí a zahraniční umělci zde reagují prostřednictvím fotografií a dalších médií na dění ve veřejném prostoru a snaží se tak vplout do toku velkoměsta vlastním vizuálním sdělením.

Na řadě netradičních míst (například Artwall na nábřeží kpt. Jaroše, galerie ve výlohách Fenester nebo Galerie Ferdinanda Baumanna), jež tvoří přirozenou součást veřejného prostoru obyvatel a návštěvníků Prahy, můžete obdivovat výtvarná pojetí předních výtvarných umělců, jako jsou Martin Zet, Alena Kotzmannová, Jiří Thýn či Filip Turek, ze zahraničních hostů pak americký autor Dennis Adams, britské hnutí Enemies of Good Art zastoupené Martinou Mullaney nebo Francouzka Isabelle Arthuis. Na všechny akce a výstavy festivalu je vstup volný.

„Výstavní program letošního ročníku je doplněn řadou doprovodných akcí, které v následujících čtyřech týdnech lákají na projekty od minimalistických intervencí, které diváky vybízejí spíše k hledání či zvýšené pozornosti, až po velkoformátové fotografie na fasádách domů,“ upřesňuje hlavní koncept přehlídky kurátorka Katarína Uhlířová a dodává: „Cílem festivalu je zapůsobit na veřejnost celou řadou otázek: Najde festival v Praze své aktivní diváky nebo jen pasivní publikum? Stanou se tyto nenápadné projekty, procesy i jednotlivé fotografické útoky na naše oči další nevyžádanou vizuální poštou, budou dalším vizuálním hlukem nebo smogem v metropoli? Zapojí se nové fotografie a umělecká sdělení do kontextu města? Vyvolají v nás tolik potřebný myšlenkový neklid nebo údiv?“

Kromě výstav a dalšího doprovodného programu proběhne rovněž mezinárodní diskuzní fórum s názvem Paralelní formáty. Diskuzní fórum bude rozděleno do dvou tematických panelů. První z nich s názvem Fotografie v médiích se bude zabývat problematikou publikování fotografie a druhý panel na téma Fotografie jako originál otevře otázky týkající se fyzické podstaty média také z pohledu sběratelství. Diskuzní fórum Paralelní formáty je možné navštívit v sobotu 20. října v Kinosále Francouzského institutu.

Další informace a podrobný program najdete na fotograffestival.cz

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video