Harrison Ford oslaví 70. narozeniny, jak s ním šel čas? | e15.cz

Harrison Ford oslaví 70. narozeniny, jak s ním šel čas?

TT

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
13. červenece letošního roku oslaví herec Harrison Ford 70. narozeniny, jeho charizma ho ale rozhodně neopouští. Připomeňme si nejdůležitější momenty jeho života.

Harrison Ford se narodil 13. 7. 1942 v Chicagu v americkém státě Illinois bývalé rozhlasové herečce a reklamnímu manažerovi. V roce 1960 ukončil střední školu, kde byl šikanován a dívky si ho spíše nevšímaly.

Poté nastoupil na univerzitu ve Wisconsinu, kde si jako vedlejší předmět zvolil drama, ale jak přiznává bylo to hlavně proto, že se chtěl seznámit se ženami. Tři dny před ukončením studia ho vyhodili po tom, co propadl z hlavního předmětu filosofie. Také se obrátil na svého oblíbeného profesora Dr. Tyree (o kterém se zmiňuje ve filmu Indiana Jones a poslední křížová výprava) s žádostí o doporučení, aby se mohl vyhnout odvodu do války ve Vietnamu, ale ten ho nebyl ochoten napsat.

Vzhledem k těmto událostem Ford přerušil styky s Ripponskou školou. Později, když se stal slavným, se tato malá škola opakovaně snažila kontakt opět navázat a využít jeho popularity, ale herec pomoc odmítl.

Harrison FordAutor: Ženy - E15

K herectví se dostal až v roce 1964, podepsal smlouvu se společností Columbia Pictures a hrál malé roličky.

Následně přešel do společnosti Universal Studios a dostával malé televizní role. Kvůli nedostatečným hereckým nabídkám a protože musel podporovat svou tehdejší manželku a dva malé syny, stal se profesionálním tesařem – samoukem, přičemž byl i pódiovým technikem populární rockové kapely The Doors.

Harrison FordAutor: Ženy - E15

Během tesařské práce také náhodou přišel k jedné ze svých nejslavnějších rolí. V roce 1975 režisér George Lucas najal Forda, aby mu doma sestavil několik skříní a přitom mu nechal číst texty, které měly sloužit pro výběr herců do prvního dílu Hvězdných válek. Steven Spielberg, který byl při tom, byl údajně první, kdo si všiml, že se Ford dobře hodí na roli Hana Sola.

Mnohé ze svých hlavních filmových rolí dostal shodou zvláštních okolností. Hana Sola díky čtení textů určených pro jiné herce, Indianu Jonese, protože herec Tom Selleck nemohl hrát a Jacka Ryana částečně pro nepřiměřené honorářové požadavky Aleca Baldwina (Baldwin předtím hrál v Honu na ponorku). Ačkoliv některé z jeho nejuznávanějších prací spadají do žánru science-fiction, což se týká Hvězdných válek a klasického kultovního snímku Blade Runner, později řekl, že patřily k jeho nejméně oblíbeným a k tomuto žánru se nechce vracet.

Harrison FordAutor: Ženy - E15

Ford byl dvakrát ženatý. V roce 1964 se oženil s Mary Marquardtovou, se kterou se v roce 1979 rozvedl. Z tohoto manželství se narodili dva synové. Benjamin a Willard.

Dne 14. března 1983 se znovu oženil s Melissou Mathisonovou, scenáristkou filmů Černý hřebec, Kundun - život dalajlámy a E.T. - Mimozemšťan. S ní má dvě děti: syna Malcolma a dceru Georgiu. Mathisonová požádala o rozvod 23. srpna 2001, v lednu 2004 byli rozvedeni a tento rozvod se stal jedním z nejdražších v Hollywoodské historii.

Od roku 2002 je Fordovou partnerkou herečka Calista Flockhart, známá jako představitelka hlavní role ze seriálu Ally McBealová, se kterou se v červnu 2010 oženil.

Autor: TT

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video