Hoax: Nevěřte všemu, co vám přijde do e-mailu | e15.cz

Hoax: Nevěřte všemu, co vám přijde do e-mailu

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Všichni, kteří využívají elektronickou poštu, to dobře znají. Mezi zprávami očekávanými a vítanými se objevuje záplava různých, „zaručeně pravdivých“ zpráv, jak od známých a přátel, tak i od neznámých odesilatelů.

Že je to někdy k zlosti, vším tím balastem se probrat? Možná to řešíte tím, že zprávy bez čtení vymažete, při čemž se může stát, že omylem odstraníte i poštu, na kterou jste čekali. Ovšem tohle není jediná nepříjemnost způsobená tímto internetovým plevelem.

Čemu se říká hoax?

Podle informací, dostupných na webech zabývajících se tímto jevem, jsou hoaxy původně něco jako vtipy, kanadské žertíky či novinářské kachny. Dokud jich nebylo tolik, lidé si je rádi přeposílali, protože většinou šlo o žerty nevinné a často i vtipné.

V současné době hoax přitvrdil (tedy jeho původci a autoři) a to, co se tváří věrohodně, bývají zhusta nejen nevinné vtípky či legrácky, ale často i poplašné zprávy, zavádějící informace a bohapusté výmysly.

Dobře stvořený hoax uvede v omyl i osoby vzdělané a s přehledem (pokud už tento e-mailový fenomén neznají). Je třeba říct, že hoax nemusí být jen textová zpráva (s obrázkem), ale také různá videa jakoby skutečně natočená v určité situaci.

Hoax se šíří pouze prostřednictvím elektronické pošty, nechová se jako viry a trojské koně, jejich nebezpečí je skryto v přeposílání mnoha osobám najednou. Určitě jste si všimli, jaké sloupce e-mailových adres bývají občas ve zprávě, kterou jste obdrželi.

Pokud zprávu přeposíláte tak, že doplníte další adresáty a odkliknete odeslání, cestou jsou všechny adresy k disposici každému, kdo by je chtěl využít (lépe řečeno zneužít). Máte-li potřebu přeposlat e-mail, vymažte alespoň všechny předešlé adresáty.

Řetězové zprávy ne vždy pro radost

Kytice s přáním pěkných dnů, buclatá děťátka, roztomilá prasátka pro štěstí, poskakující pidižlíci, andělé pro přísun peněz, zdraví a štěstí, srdíčka a „umělecká dílka“ plná hlubokých pravd a myšlenek…

Tohle určitě přišlo každému z vás. Podíváte se jednou možná dvakrát (a přepošlete), jenže se může stát, že potěšující legrácka vám přijde několikrát denně, či aspoň několikrát týdně. S neúprosnou pravidelností se tyto e-maily objevují po čase znovu v oběhu.

Různé tantry a mantry vás také pobídnou, abyste zprávu na důkaz přátelství poslali i odesilateli. Prosím, nedělejte to, jinak si budete e-mail posílat s několika stejně postiženými do nekonečna!

Naučte se nezaobírat takovými „blbůstkami“, ať se třeba třpytí nebo k nim hraje úžasná hudba. Po čase zjistíte, že takových krás se vyrojilo podle jednoho vzoru nespočetné množství, a věřte, že vás začnou po čase nudit.

Utajené objevy?

Už jste viděli nedávno vykopanou, lidskou kostru, objevenou kdesi archeology? Obrovská, zachovalá, a pro srovnání nadzemských rozměrů ve společnosti několika kopáčů. Pak by byli ještě k mání gigantičtí pavouci, kteří v odlehlých končinách světa napadají spící (turisty, vojáky) a okusují jim končetiny. Nebo mořská příšera (někdy i skutečná lochneská) se právě vynořila před objektivem a teď ji můžete vidět i vy.

Takovým objevům nevěřte ani za mák, všechno je to výmysl – právě tak, jako mnohokrát oběhnuvší fotografie mladé dvojice, jimž se po vyvolání fotografie objevila za zády postava (duch, jeptiška, některá svatá a podobně) sdělující nějaké poselství. Jaké, to už se nedozvíte.

Poplašné zprávy nadělají dost škody

Často obíhají zprávy zaručeně získané z tajných zdrojů, nebo události cenzurou (jakou?) zakázané zveřejňovat. Mezi takové by mohl patřit hoax pojednávající o zdravotním nebezpečí z konzumace pangasia, či jiná zpráva slibující výbuch vnitřností, pokud zapijete mentolový bonbón Coca-colou.

Než uvěříte tomu, že se ve vozidlech městské dopravy povalují jehly nastražené v sedadlech, ověřte si raději na www.hoax.cz nejnovější aktualizované informace. Najdete tam i některé starší zprávy, kterým jste zaručeně věřili (bohužel nejsem výjimkou).

Jakékoliv zprávy o virech, které vám po otevření e-mailu vymažou veškerá data v počítači, jsou holý nesmysl. Ani zadávání opačného PIN vás nespasí při přepadení u výběrního bankomatu. Vůbec – všechny ty doporučované rádoby technické vychytávky jsou k ničemu.

Nabídky k neodmítnutí

Kategorie další vás může uvést do euforie: Bill Gates (případně Microsoft) se rozhodli podělit se s uživateli internetu (tedy i s vámi) o své bohatství. Stačí jen udělat to a to, či ono a máte zaručeno bezstarostné nicnedělání. Neradujte se předčasně, prosím.

Horší jsou e-maily tvářící se jako úřední či bankovní sdělení – podvodníci dokázali jejich pomocí vymámit na nic netušících lidech data potřebná k otevření účtu a peníze v tichosti zcizit. Před jakýmkoliv sdělováním citlivých informací o bankovním účtu si telefonicky nebo e-mailem ověřte v bance, jaká je pravda.

Hra na city

Otevřete zprávu a vidíte nebožátko batole napadené nějakou příšernou chorobou nebo postižením. S tím hned prosbu o rozesílání, neb z každého e-mailu jde na konto prosících rodičů určitá částka, z níž budou nakonec nebožátku hradit operaci či jinou léčbu.

Nereagujte na podobné věci, takhle to nefunguje a zbytečně zatěžujete cesty, kterými se e-mailová pošta šíří.

Nelitujte ani nadbytečná štěňátka zlatého retrívra, která budou muset být utracena, pokud si je nevezme nějaká dobrá duše. Tato štěňata kolují po světě už několik let, a možná i vy jste je objevili vícekrát.

Jsou i zprávy, které mohou budit nevraživost vůči některým spoluobčanům – takové zasvěcené povídání o tom, že někteří vůbec nemusí platit poplatky za léky v lékárnách, dokáže leckomu pohnout žlučí. Ani tady není stoprocentní pravda.

Jak bránit svůj čas a soukromí?

Jednoduše: pokud poznáte, že vás jde navštívit mistr Kočička, případně na vás mává méďa slibující šťastné překvapení, nemusíte zprávu ani otvírat a vymažte ji. Máte-li neodolatelné nutkání se o takové štěstí podělit, pak jen s těmi nejbližšími.

Posílat podobné věci známým, a někdy i téměř cizím lidem, do zaměstnání je nevhodné. Zdržuje od práce a navíc si adresát může vysloužit výtku (ne-li něco horšího), pokud bude přistižen, že místo pracovních záležitostí listuje v došlé zprávě plné jadrných vtípků zdobených nahotinkami.

Může se stát, že při přeposílání se dostane zpráva do napadeného počítače, z něj se pak na všechny ponechané adresy mohou rozesílat třeba spamy. Hoaxy vám život neobohatí, nepřinesou poučení a zbytečně vás připraví o čas.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video