Jak na trému? Jednoduchými triky! | e15.cz

Jak na trému? Jednoduchými triky!

ZDROJ: Ženy - E15

Alena Štouračová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Neříkejte, že tréma je pro vás něčím neznámým. Skoro každá z nás se s ní určitě setkala alespoň jednou v životě. Statistiky mluví za vše – s touto iracionální emocí mělo co do činění více než 90 procent lidí. Jak ovšem trémě předcházet nebo ji alespoň tlumit, aby nás nepohltila úplně?

Napětí, nervozita, úzkost

Určitě to znáte. Jdete na pracovní pohovor, v práci vás čeká důležitá prezentace před šéfem i kolegy nebo se chystáte složit „životně“ důležitou zkoušku. V tu ránu se dostaví nepříjemné pocity napětí, nervozity a úzkosti, mnohdy i zmatku a paniky. Máte jednoduše strach, že se znemožníte před ostatními a navíc nedosáhnete mety, kterou jste si vytyčila.

Navenek u vás mohou být patrné i další projevy trémy. Ať už jde o sevřené hrdlo, třaslavý hlas, rychlý tlukot srdce, stažený žaludek, zpocené a roztřesené ruce, sucho v ústech, červený obličej nebo červené flíčky, které se vám rozlévají nejen po obličeji, ale i po krku a hrudi.

Aktivace k vyššímu výkonu

Jestliže vás výše popsaná tréma opustí hned na začátku pohovoru, prezentace nebo zkoušky, přetrvá u vás zpravidla pouze zdravý stres, který vás může aktivovat k vyššímu výkonu. Sami psychologové říkají, že se jedná o nervozitu „závodního koně na startu“, neboť v okamžiku, kdy máte třeba před šéfem a kolegy odprezentovat projekt, který jste vymyslela, máte potenciál napnout všechny svoje síly a vydat ze sebe to nejlepší. Nepříjemná tréma tak v tomto případě odezní okamžitě nebo postupně.

Útok versus útěk

Pokud vás tréma i tak neopustí, nebo se dokonce zhorší, můžete situaci řešit dvěma způsoby – útokem, nebo útěkem. Jestliže nehodláte před konkrétní akcí, ze které jste tolik vytrémovaní, vzít nohy na ramena a chcete ji stůj co stůj dotáhnout do konce, naučte se předem s běžnou trémou pracovat. Mohou vám napomoci následující techniky:

Svírání prstů nebo svalů

Tuto techniku lze použít bezprostředně před pohovorem, prezentací či zkouškou – jednoduše tehdy, když ucítíte stoupající trému. Po dobu jedné minuty svírejte co nejvíce prsty v botách a pak je uvolněte. Pravidelně přitom dýchejte. Podaří se vám tak spotřebovat stresové hormony a budete se cítit uvolněněji.

Můžete také zkusit stahovat svaly celého těla. Spolu s nádechem stáhněte všechny svoje svalové partie a držte je v maximálním napětí několik vteřin – takto vydržte se zatajených dechem a poté s prudkým doznívajícím výdechem povolte všechny svaly naráz.

Protistresové dýchání

Tato technika je působí efektivněji při dlouhodobějším tréninku, vyžaduje proto přípravu. Pohodlně se posaďte, pomalu vydechujte a počítejte do čtyř, dokud z plic nevypustíte všechen vzduch. Následně počkejte dvě sekundy, čtyři sekundy se nadechujte a pak zadržte dech po dobu dvou sekund. Pusťte vše ostatní z hlavy a soustřeďte se pouze na dýchání. Při výdechu vytlačte vzduch z hrudníku, pak z břicha a při nádechu vzduch nažeňte nejprve do břicha a pak do hrudníku.

Asociace

Jedná se o „vzpomínkovou“ techniku. Abyste se uklidnila, vzpomeňte si co možná nejživěji na prostředí, kde vám bylo dobře. Důležitá je intenzita představy – když bude patřičně silná, dostaví se vzápětí i příjemný psychofyzický pocit uvolnění, který vám pomůže překonat strach.

Nezapomeňte

Samozřejmostí by mělo být, že čeká-li vás důležitá zkouška, pohovor nebo prezentace, měla byste se předem dostatečně připravit. Při samotné akci se potom snažte plně soustředit na to, co říkáte. Samozřejmě zapomeňte na to, že vás před trémou zachrání alkohol nebo léky – abyste si spíše zbytečně neuškodila. Na uklidnění raději vyzkoušejte třeba čaj z meduňky lékařské.

Autor: Alena Štouračová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video