Jak ochránit svůj bankovní účet? | e15.cz

Jak ochránit svůj bankovní účet?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Riziko, že přijdete o své peníze, podstupujete v dnešní době několikrát denně. To byste měli mít na paměti, kdykoli používáte platební kartu, přihlašujete se do banky přes internet nebo nakupujete v e-shopech. Opatrnost je namístě. A jak se ještě můžete chránit?

Pozor na zabezpečení

Řada z nás dnes obsluhuje účet přes webové bankovnictví. Způsoby zabezpečení se liší, většinou si můžete vybrat mezi mobilním elektronickým klíčem, certifikátem nainstalovaným přímo na PC nebo externím disku, případně osobním elektronickým klíčem,
kterým si generujete kódy pro přístup.

Pro přihlášení je potřeba zadat ID klienta, PIN, autorizační kód, heslo pro certifikát nebo různá jiná data. „Nikdy nikomu nesdělujte žádné z údajů k přihlášení do elektronického bankovnictví, neposkytujte hesla k certifikátům a ty mějte uložené doma na bezpečném místě, nejlépe v trezoru,“ říká Zbyněk Laisek z firmy Financial Solutions, provozující server SFinance.cz.

Znásobte ochranu

Určitě už jste slyšeli nějaký příběh o tom, jak hackeři získali jméno a heslo k určitému účtu, známé jsou i případy virů, které monitorují přihlášení a odesílají ho zlodějům. Možností, jak omezit toto riziko, je být ostražitý a nastavit si tzv. verifikaci – před jakoukoli platbou zašle banka na váš mobil unikátní kód, který musíte následně
zadat, aby transakce skutečně proběhla.

Pokud je to možné, internetové bankovnictví využívejte výhradně doma na svém počítači. Vyvarujte se přihlašování do banky na cizích přístrojích v internetových kavárnách a podobně, buďte ostražití při využívání nezabezpečené WiFi sítě. Zásadně neodpovídejte na podezřelé e-maily a už vůbec neposílejte e-mailem přihlašovací hesla nebo přístupové kódy! A to ani známým nebo rodině!

Karta stále na očích

Platební kartu můžete snadno ochránit tak, že si nikam v její blízkosti nebudete psát PIN. Zní to jako banální pravidlo, přesto ho porušuje řada lidí. Rozumné není ani psát PIN do diáře nebo na lístek v peněžence. „V zásadě platí, že byste svou kartu neměli dávat
z ruky,“ říká Zbyněk Laisek a dodává: „To se týká zejména placení v restauraci, kdy číšník odchází s kartou kamsi do zázemí – to je téměř nepřípustné.

V restauraci by buď měli mít přenosný terminál, takže se platba
provede přímo u stolu, nebo by vás měl číšník k terminálu dovést. Vždy však záleží především na vás – co dovolíte se svou kartou vy.“ Předcházet zneužití karty se dá také vhodným zvolením správného typu karty pro váš účet. Na trhu je několik druhů karet, nejlepší je poradit se s bankou.

Kontrolujte výpisy

Pokud chcete se svou kartou platit v e-shopech, zkuste vybírat ty, kde využívají tzv. 3D Secure systém. Ten obchodníkovi neumožňuje vidět vaše platební údaje. „Navíc není na škodu mít zvláštní internetovou platební kartu s určitým limitem. Touto kartou pak nelze platit nikde jinde.

Případně alespoň nastavit limit na kartě pro platby na webu. Tím se sice nevyhnete zneužití, ale aspoň snížíte dopady případné krádeže,“ dodává odborník. Hrozbou nejsou jen moderní technologie, ale i zaměstnanci banky, u níž máte účet. Mají přehled, co se na účtu děje, a někdy jsou právě oni zloději.

Proto mějte přehled o pohybu na účtu a monitorujte podezřelé transakce. „Chytrý zloděj nepřevede velkou sumu najednou. Známy jsou případy zaměstnanců, kteří po několik let z mnoha účtů odčerpávali jen pár set korun,“ říká Zbyněk Laisek. Takže než příští výpis z banky hodíte ze schránky rovnou do koše, zkuste ho alespoň otevřít.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video