Jak přežít delší dobu bez sexu? | e15.cz

Jak přežít delší dobu bez sexu?

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Samota a absence partnera není nepříjemná jen z hlediska citového, ale také z hlediska fyzického. Období sexuální abstinence může být dost otravné. Jakými prostředky se dá přežít?

Život bez sexu se může někdy zdát nesnesitelný, jindy lhostejný. Někdy může výrazně rozptylovat, jindy na sex vůbec nemyslíte. Přestože má člověk v sobě zakódovány určité procesy chování, potřeby a instinkty, jednotlivá těla reagují na fyzické a sexuální podněty rozdílně.

Vypořádat se s absencí sexu je tak do značné míry individuální. Je také třeba odlišit, zdali abstinujete dobrovolně, nebo nuceně v důsledku okolností, tedy jednoduše nemáte s kým sex provozovat. Výrazně se tak bude lišit úroveň sexuální touhy i možnosti její kompenzace.

Odchod do kláštera

Dobrovolné dlouhodobější zřeknutí se sexu, ne vždy nutně po zbytek života, může mít mnoho příčin. Pro někoho je to záležitost duchovní, jiný svou sexualitu cíleně potlačuje, protože její projevy mohou působit společensky (či trestně-právně) problematicky, další si s sebou nese trauma nebo nepříjemné vzpomínky na sex.

Všechny tyto důvody způsobují, že lidská mysl se snaží cíleně odpoutat od sexuální touhy proto, že sex jí způsobuje nějaké problémy. V případě traumat či nepříjemných vzpomínek je sex něčím nepříjemným, takže dané osobě nečiní až takový problém žít bez něj. V ostatních případech je ale třeba hledat určitou kompenzaci.

Před svatbou ne

Duchovní pohnutky k sexuální abstinenci bývají velice komplikované a pro dotyčného často představují zkoušku jeho vlastní vůle a sebeovládání. Nejtypičtěji se to týká lidí, kteří se rozhodnou vstoupit do duchovních služeb a žít v celibátu, nebo hodlají udržet svou sexuální čistotu až do svatby.

Zatímco čekání na první posvatební sex může být neuvěřitelně mučivé ale se šťastným koncem, člověk ve službách božích se k celibátu rozhodl až do konce života.

Až po svatbě...Autor: Ženy - E15

Společným jim ale pravděpodobně oběma bude ulevování pomocí masturbace, která je v mužských klášterech neskrytě dovolena. Přeci jen jsou u mužů určité fyziologické procesy a ústrojí, které je třeba čas od času pročistit a vyprázdnit.

Masturbace se ale samozřejmě týká i žen a je ostatně tím nejčastějším nástrojem, jaký lze využít při absenci sexu.

Problém s masturbací

Když nelze mít sex s někým jiným, tak vždycky může dojít na sex sama se sebou. To dokáže dočasně ulevit napětí, uvolnit nahromaděné hormony či tekutiny atd.

Ovšem často lze zaznamenat argument, že s jídlem roste chuť. O to víc, pokud se nejedná o opravdové jídlo, ale jen jeho náhražku. Člověk je tak ještě víc hladový.

Paradoxně tak může u spousty lidí vyvolat masturbace ještě větší chuť na sex, který nemůžou nebo nechtějí v blízké době mít. Zatímco někomu onanie pomůže od nutkavých myšlenek na sex, jiného naopak jen utvrzuje o tom, že bez sexu prostě dlouhodobě žít nedokáže.

Co není, nechybí

Jiný způsob překonávání absence sexu se většinou po určité době dostaví sám. Zatímco prvních několik měsíců nedostatku milostné aktivity může řadu lidí frustrovat a trápit, po určité době si člověk začne zvykat. Tato hranice je různá.

U někoho se může jednat o tři měsíce, u jiného o celý rok. Pak se začne dostavovat netečnost. Je to podobné jako s jinými fyzickými či psychickými závislostmi. Neměli jste rok čokoládu? Už si jen matně vzpomínáte, jak chutnala?

V tu chvíli zjistíte, že vám vlastně ani moc nechybí a k životu ji nějak zvlášť nepotřebujete. Klidně se dá vydržet i bez ní. Místo ní si dáte třeba dobrou mandarinku, když už vás honí mlsná.

Náhražky

Tím se také dostáváme k dalšímu typickému nástroji používanému pro přežití období bez sexu, a tím jsou náhražky. Jednoduše zaměříte svou pozornost na něco jiného, ukolíbáte organismus odlišnými podněty a nedáváte hlavě prostor pro vytváření myšlenek na sex.

Nejčastějšími náhražkami bývají schůzky s přáteli, sportování, pěstování koníčků, vzdělávání se či práce. Na těchto náhražkách je dobré, že v podstatě danému jedinci prospívají. Tuží své sociální vazby, udržuje ve zdraví a dobré kondici své tělo, získává nové vědomosti a vylepšuje si vlastní kariéru a finanční situaci.

Jiné neméně oblíbené substituty na tom už se svými blahodárnými účinky na lidský organismus nejsou tak skvěle. Jedná se především o alkohol, cigarety (nebo jiné drogy) a nezdravé (v případě žen většinou sladké) jídlo.

Nárazově to sice může dobře posloužit, ovšem při dlouhodobějším tlumení těla za pomoci těchto prostředků může dojít k napáchání nemalých i nezvratných škod. Pokud už to nejde vydržet…

Kamarád taky rád...Autor: Ženy - E15

Ani všechny výše uvedené metody nemusí zajistit, že zvládnete život bez sexu. Pokud vám nebrání fyzické či morální omezení, je nejjednodušší sexuální abstinenci ukončit. Někdo, kdo nevyhledává delší vztah, může využít ochoty blízkých podle hesla – kamarád taky rád, kamarádka musí dát. Jiný zase zkusí štěstí na diskotéce nebo pomocí internetových seznamek.

Pokud ale o jednorázovky nemáte zájem, musíte zapracovat na tom, abyste se k sexu dostali za pomoci trvalejšího a o jiné věci opřeného vztahu. Že to není lehká ani rychlá cesta, o tom není třeba pochybovat. Do té doby ale můžete zkusit sebeuspokojování, ignorování tužeb nebo náhražky.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video