Jak se vyrovnat se ztrátou - nelpěte na nepodstatném a projevte emoce | e15.cz

Jak se vyrovnat se ztrátou - nelpěte na nepodstatném a projevte emoce

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Klíče, mobilní telefon, práce, partnerský vztah… Nějakou ztrátu v životě zažil každý z nás. Proč nás někdy daleko víc trápí krádež auta než ztráta partnera? A jak se smířit s tím, že jsme přišli o něco, co se stalo součástí našeho života?

NELPĚTE NA NEPODSTATNÉM

Ať se jedná o ztrátu věci nebo partnera, vždy záleží na intenzitě vztahu, který máme k dané věci nebo osobě. Proto někdy neseme mnohem hůř ztrátu telefonu než třeba ztrátu práce. „Čím větší je intenzita vztahu, respektive závislosti, tím více pak její ztrátou trpíme. Silný vztah k věcem, situacím nebo k lidem lze také nazvat lpěním.

A přílišné lpění bývá většinou pro náš škodlivé, protože nám brání vidět ve ztrátě příležitosti,“ říká Lenka Bortlíková, průvodce životními změnami. Podle ní je důležité naučit se přijmout určitou pomíjivost v životě – pokud nebudete na věcech tolik lpět, nebudete si rvát vlasy za ztracený telefon nebo vyhozené peníze a bude pro vás jednodušší dát prostor něčemu novému.

PROJEVTE EMOCE

Možná patříte mezi ty, kteří o svých trápeních mluví jen velmi neradi. Pamatujte však, že sdílená bolest je poloviční bolest. Ať už jste přišli o cokoli, v první chvíli si klidně stěžujte, nadávejte, plačte. Vypovídáním někomu blízkému se vám může ulevit a pocítíte podporu okolí. Smutek vám však ztrátu nevrátí, proto by měl mít své hranice.

Utápět se donekonečna v slzách je snad nejhorší možnou strategií. Buďte aktivní. Než zalézt doma do peřin, vezměte kamarády a vyrazte někam na společný výlet. Čím aktivnější budete, tím méně času budete mít na chmury.

VNÍMEJTE NOVÉ PŘÍLEŽITOSTI

Proč se trápit věcmi, které člověk sám nemůže nijak změnit nebo ovlivnit? Zkuste jakoukoli ztrátu přijmout jako daný fakt a naučte se vidět v ní příležitost – k novým začátkům, k nákupu lepších věcí, k lepší kariéře. „Je to šance, jak dělat věci jinak a lépe.

Nakonec si třeba zpětně uvědomíte, že určitá ztráta byla to nejlepší, co vás mohlo v životě potkat,“ říká Lenka Bortlíková. Inspirujte se úspěšnými lidmi. V jejich životním příběhu můžete najít návod, jak se se ztrátou nejen vyrovnat, ale také jak z ní vytěžit maximum.

NEDĚLEJTE HLOUPOSTI

Přestaňte se mučit myšlenkami na minulost a snažte se myslet na aktuální události, na své plány a věci, na které se můžete těšit. Nesnažte se utopit žal třeba v alkoholu nebo jiných návykových látkách. Nic nevyřeší a vystřízlivění po propité noci bude ještě mnohem horší. „Vždycky máme možnost volby, jak se vzniklou situací naložit.

Můžeme se trápit, obviňovat sebe, okolí a trpět, nebo se vzchopit, vzít si ze situace poučení a žít dál,“ konstatuje Lenka Bortlíková. Je jasné, že v první chvíli vnímáme všechno negativně. Ale i v životě platí zákony polarity. Tak jako každá mince má dvě strany, každá situace má svou kladnou i zápornou stránku. Kterou z nich chcete vidět?

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video