Jak šel čas ... s anglickou královnou Alžbětou II. (fotogalerie) | E15.cz

Jak šel čas ... s anglickou královnou Alžbětou II. (fotogalerie)

Redakce

Británie slaví 60. výročí nástupu na trůn královny Alžběty II. Oslavy, které potrvají ctyři dny, zahájila panovnice tradiční návštěvou prestižních koňských dostihů Derby v jihoanglickém Epsomu. Podívejte se, jak se tato charismatická dáma měnila v průběhu svého života i panování.

Alžběta se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Po narození byla třetí v pořadí nástupnictví na trůnu po svém strýci Eduardovi a svém otci. Jako s panovnicí se s ní ovšem nepočítalo,, protože se předpokládalo, že se nástupcem stane její strýc, který se ožení a bude mít potomky.

Po smrti jejího dědečka Jiřího V. se sice stal panovníkem její strýc Eduard, ale ještě tentýž rok, kvůli snaze oženit se s dvakrát rozvedenou ženou abdikoval a britským králem se tak roku 1936 stal jeho bratr a Alžbětin otec.

Alžběta II. Autor: Ženy - E15

Dne 20. listopadu 1947 se provdala za svého vzdáleného příbuzného, potomka řeckého krále žijícího v té době ve vyhnanství ve Francii, prince Philipa Mountbattene.

Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu.

Alžběta II. se snoubencem Philipem Autor: Ženy - E15

Hned následující rok se manželům narodil syn Charles a o dva roky později princezna Anna. Další dvě děti, Andrewa (1960) a Edwarda (1964) již Alžběta porodila jako britská královna.

Královská svatba Autor: Ženy - E15
Alžběta II. usedla na trůn 6. února 1952. Po královně Viktorii, která vládla 63 let, je druhým nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii.

Královna Alžběta II. Autor: Ženy - E15

Alžběta II. Autor: Ženy - E15

Alžběta II. Autor: Ženy - E15

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.