Jak šel čas ... s anglickou královnou Alžbětou II. (fotogalerie) | e15.cz

Jak šel čas ... s anglickou královnou Alžbětou II. (fotogalerie)

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Británie slaví 60. výročí nástupu na trůn královny Alžběty II. Oslavy, které potrvají ctyři dny, zahájila panovnice tradiční návštěvou prestižních koňských dostihů Derby v jihoanglickém Epsomu. Podívejte se, jak se tato charismatická dáma měnila v průběhu svého života i panování.

Alžběta se narodila 21. dubna 1926 jako nejstarší dcera prince Alberta (později krále Jiřího VI.) a jeho ženy Alžběty. Měla jediného sourozence, princeznu Margaretu.

Po narození byla třetí v pořadí nástupnictví na trůnu po svém strýci Eduardovi a svém otci. Jako s panovnicí se s ní ovšem nepočítalo,, protože se předpokládalo, že se nástupcem stane její strýc, který se ožení a bude mít potomky.

Po smrti jejího dědečka Jiřího V. se sice stal panovníkem její strýc Eduard, ale ještě tentýž rok, kvůli snaze oženit se s dvakrát rozvedenou ženou abdikoval a britským králem se tak roku 1936 stal jeho bratr a Alžbětin otec.

Alžběta II.Autor: Ženy - E15

Dne 20. listopadu 1947 se provdala za svého vzdáleného příbuzného, potomka řeckého krále žijícího v té době ve vyhnanství ve Francii, prince Philipa Mountbattene.

Philip se vzdal svých řeckých a dánských titulů a krátce po svatbě mu byl udělen titul vévoda z Edinburghu.

Alžběta II. se snoubencem PhilipemAutor: Ženy - E15

Hned následující rok se manželům narodil syn Charles a o dva roky později princezna Anna. Další dvě děti, Andrewa (1960) a Edwarda (1964) již Alžběta porodila jako britská královna.

Královská svatbaAutor: Ženy - E15
Alžběta II. usedla na trůn 6. února 1952. Po královně Viktorii, která vládla 63 let, je druhým nejdéle vládnoucím panovníkem v britské historii.

Královna Alžběta II.Autor: Ženy - E15

Alžběta II.Autor: Ženy - E15

Alžběta II.Autor: Ženy - E15

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery