Jakému autu dávají přednost ženy a co preferují muži? | e15.cz

Jakému autu dávají přednost ženy a co preferují muži?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Pohled na motorového miláčka a požadavky na něj se do určité míry mezi ženami a muži liší. Jaké jsou nejčastější požadavky jednoho a druhého pohlaví, co se aut týče?

Přestože nelze v otázce obliby různých typů a charakterů aut generalizovat, stejně jako nelze házet zástupce jednoho pohlaví do jednoho pytle, určité společné preferenční rysy přeci jen existují. Je ale třeba uvést, že obliba určitých typů aut záleží na celé řadě různých faktorů.

Nejen pohlaví rozhoduje

Kromě zmíněného pohlaví uživatele jde především o zemi, z níž pochází, národní mentalitu, kterou zde získal apod. Třeba Američané dlouhodobě preferují velká a výkonná auta, a tamní automobilky se na to zaměřují, zatímco třeba Asiaté upřednostňují menší, úspornější a méně křiklavé vozy.

Pochopitelně preference ovlivňují ekonomické možnosti kupujících a místní podmínky. Pokud žijete ve Spojených státech a patříte ke střední třídě, vyberete si luxusnější vůz s dobrými jízdními vlastnostmi a nehledíte na jeho spotřebu. Patříte-li k chudší vrstvě a navíc žijete v Evropě s extrémně zdaněným palivem, vyberete si něco lacinějšího a hlavně úspornějšího.

Mužská radost z jízdy

Obecně se má za to, že muži si vybírají auta více podle jeho rychlostního limitu, výkonu, ostrého designu a sportovnějšího chování. Jde jim o mnohem více než jen o dopravu z místa A do místa B. Chtějí si svou jízdu s autem užít, chtějí mít jistotu při předjíždění a chtějí ve svém autě dobře a mužně vypadat.

Proto mnohem častěji potkáte ve sportovním a silném autu muže než ženu. Není ale výjimkou, že v takovém autě muž chce krom sebe povozit právě nějakou slečnu či dámu. Řada z nich si od podobného auta slibuje, že právě ono jim pomůže nějakou ulovit. Ženy se samozřejmě rády povozí, ale většinou jsou na místě spolujezdce.

Módní doplněk žen

U auta ženy často uvažují dvojím způsobem. Mnohem více jej vnímají jako dopravní prostředek určený k přemísťování, ne jako zdroj zábavy či relaxace. Prvním způsobem vnímání auta je coby módní doplněk. Mladá slečna si vybere auto podle ladného designu, pohodlných sedaček a také barvy.

Nebude se příliš ohlížet na objem motoru, počet ventilů, koňský výkon apod., stejně jako nebude studovat technickou knížku vozidla, shánět lepší brzdové destičky, litá kola nebo spoiler. K pobavení mužského kolektivu pak nezřídka kdy takové slečny na otázku, co mají za auto, odpoví, že červené.

Praktický prostředek pro ženy

Druhý typický ženský pohled na auto je čistě praktický. Auto berou jen jako obyčejnou věc, u níž ani tolik nesejde na vzhledu, hlavní je funkčnost a prostor. Podobné potřeby mívají zpravidla zkušenější dámy, manželky a matky od rodiny. Jejich prioritou je, aby auto příliš nežralo, ale přesto se do něj hodně vešlo.

Jejich požadavkem při výběru je dostatečný prostor pro děti vzadu, objemný kufr na nákupy a také odolnost celého vozidla, aby se na něm nemuselo pořád něco opravovat, dokupovat nebo obnovovat. Jedná se tak o typické rodinné auto, které si samozřejmě pořizují i muži a otcové, ale rozhodně se nejedná o jejich vysněný vůz.

Náhled na bezpečnost

Nezřídka kdy je pro ženy také klíčovým atributem bezpečnost. Mnohem více než muži dbají na to, aby mělo auto řadu pasivních bezpečnostních prvků, dostatečný počet airbagů, dobré bezpečnostní atesty atd. Nemalá část mužů toto příliš nesleduje a některé prvky typu protiprokluzového systému či ABS by si nejraději vypnuli.

Dokonce někteří preferují taková auta, kde tyto moderní elektronické zabezpečovací systémy vypnout skutečně lze, čímž se umožní výrazně sportovnější jízda a větší kontrola auta samotným řidičem.

Samozřejmě mužský styl jízdy se od toho typicky ženského rovněž liší, což s sebou nese právě odlišné nároky na výběr auta. Muži obecně jezdí rychleji a asertivněji, zatímco ženy pomaleji a pasivněji.

Nástavec na penis

Mužská tendence k většímu, výkonnějšímu, rychlejšímu a dražšímu autu bývá obzvláště zřetelná u osob, které si tím vším potřebují vykompenzovat některé své dlouhodobé komplexy. Nelze to brát obecně, nicméně u řady mužů prostě tzv. faktor nástavce na penis skutečně funguje.

Ale abychom byli féroví, také některé ženy, zejména ty menšího vzrůstu, touží po velkém a silném autě. Takové dámy si kupují SUV a terénní auta, díky nimž sedí výše jak ostatní řidiči, dívají se na ně seshora s dostatečnou dávkou posíleného sebevědomí. Malá a hubená žena tak najednou ovládá velké, těžké a silné auto, proti němuž se okolí zdá najednou slabší a menší.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video