Kam na letošní dovolenou? Navštivte některý z ostrovů věčného jara | e15.cz

Kam na letošní dovolenou? Navštivte některý z ostrovů věčného jara

Jana Benešovská

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kapverdy, Madeira nebo Malta? Inspirujte se našimi osvědčenými tipy na vaši letní dovolenou!

Kapverdské ostrovy

Pokud hledáte jistotu stálého počasí za málo peněz, zkuste Kapverdské ostrovy. Skupina devíti obydlených a množství pustých ostrůvků západně od Senegalu toho kromě počasí nabízí spoustu: písečné i černé sopečné pláže, krátery, krásnou přírodu, rybářské vesničky, vynikající podmínky pro potápění a windsurfing.

Dvanáct dnů na Kapverských ostrovech seženete už od 15 000 korun. Nejčastěji se létá na ostrov Sal, který je malinký (asi 30 kilometrů na délku), takže to nikam není daleko. Určitě navštivte vesničku Pedra de Lume, kde se můžete vykoupat v sopečném kráteru. Vzniká v něm efekt podobný Mrtvému moři, kdy vás voda s vysokou slaností nadnáší. Dnes je sem slaná voda přiváděna uměle, to však nic nemění na jejích blahodárných účincích.

Druhým důležitým místem je takzvaná Černá pláž poblíž Santa Marie, která je posetá lávovými kameny. Zdejší vody jsou ideální pro windsurfing a konalo se zde i mistrovství světa. Sal není jen místo pro kvalitní koupání, ale i pro tepající dovolenkový život se vším všudy – nákupy, bary a diskotékami.

Pokud toužíte po klidu, musíte si vybrat jiný ostrov. To je však velké kapverdské „ale“. Přesuny z ostrova na ostrov nejsou nic jednoduchého. Letecké spojení je dost drahé, lodní doprava nepravidelná a nespolehlivá. Proto to chce hlavně peníze a trpělivost, ale ten zážitek za to stojí. Zvlášť když se vypravíte na klidný ostrov Boa Vista s minimem hotelů a desítkami krásných pláží. Pro milovníky hor je rájem ostrov Santo Antao. Ostrov Fogo zase láká na nejvyšší sopečnou horu a zajímavé černé pláže.

Cestovní kanceláře nabízejí spoustu fakultativních výletů. Pokud ale chcete od každého něco, vyrazte na Kapverdy v rámci poznávacího zájezdu. Často se v balíčku služeb objevuje i návštěva Senegalu, počítejte ale s vyšší cenou.

Měli byste ochutnat: Kávu v Café Fogo na ostrově Fogo v městečku Mosteiros.

Měli byste si přivézt: Na Kapverdách narazíte na nepřeberné množství různé bižuterie – náhrdelníky a náramky z korálků, škeblí i semínek. Nenakupujte v kamenných obchodech, raději se vydejte na tržiště.

Kapverdské ostrovyAutor: Ženy - E15

Kanárské ostrovy

Politická příslušnost ke Španělsku, doletová vzdálenost z Prahy zhruba čtyři hodiny a vyrovnané podnebí bez velkých výkyvů po celý rok. To je stručná charakteristika Kanárských ostrovů. Ačkoli se sem turisté hrnou celý rok a teploty neklesají pod 17 stupňů Celsia, tropy zde nečekejte.

Oceánské klima ovlivněné studeným mořským proudem způsobuje, že moře je tu oproti jiným destinacím o něco chladnější, a to obvykle kolem devatenácti až dvaceti stupňů. Jedno malé minus nicméně vyvažuje jedno velké plus, a to obzvlášť pro náročnější turisty – coby součást Španělského království mají Kanárské ostrovy kvalitní infrastrukturu, dobře fungující služby a skoro nulovou kriminalitu.

Ze sedmi velkých Kanárských ostrovů se turistické oblibě těší hlavně Gran Canaria, Tenerife, Lanzarote a Fuerteventura. Ty zbylé, tedy La Palma, Gomera a Hierro, jsou navštěvovány mnohem méně. Ostrov Gran Canaria je velmi rozmanitý.

Najdete zde nádherné písečné duny i hluboké kaňony. Není nijak velký, a pokud si půjčíte auto, stihnete za den dva projet vesměs všechna nejzajímavější místa. Naopak Tenerife je nejen největší a nejvíce osídlený, ale také mu vévodí největší sopka Pico de Teide, jejíž vrchol (3718 metrů) je vůbec nejvyšším bodem Španělska, nahoru vás vyveze lanovka. Ostrov Tenerife je ideální pro pěší výlety, celý je protkán perfektně značenými turistickými trasami. Lanzarote leží nejblíže Africe a je nejteplejší.

Nachází se tady asi 100 vulkánů a 300 kráterů, a tak místy připomíná měsíční krajinu. Donekonečna můžete obdivovat i vesničky s malými bílými domky zasazenými do nádherného kontrastu s lávou. A Fuerteventura? Ta se chlubí nejkrásnějšími přírodními plážemi ve všech odstínech od zlaté až po temně černou.

Ze všeho nejvíc se zde líbí rodinám s dětmi a horším plavcům, protože přístup do moře je téměř vždy pozvolný. Letecká i lodní přeprava mezi jednotlivými ostrovy funguje bez problémů, jen musíte počítat s tím, že za ni zaplatíte, a pokud vyjedete na vlastní pěst, bude to zřejmě největší finanční položka vaší dovolené.

Měli byste ochutnat: Naloženého králíka, který je zdejším národním pokrmem. Přílohou jsou brambory vařené v mořské vodě. Pochoutku seženete pod názvem Conejo en salmorejo noc papas arrugadas.

Měli byste si přivézt: Stříbrné šperky a originální bižuterii, ubrusy nebo ložní prádlo provedené technikou „calado“ (dírkované vyšívání), semena exotických rostlin nebo „timple“, což je strunný nástroj podobný kytaře. Pokud dáváte přednost jídlu a pití, potěší vás místní víno (hlavně z Lanzarote) a kozí sýry z Fuerteventury.

Kanárské ostrovyAutor: Ženy - E15

Madeira

Nenápadný ostrov v Atlantiku, tisíce kilometrů západně od Lisabonu, hýří vším, co na jiných ostrovech příroda nabízí jen po částech. Tedy až na jedno – nenajdete zde přírodní písečné pláže. Ale i bez nich je co obdivovat a začíná to hned přistáním. Letiště Santa Catarina ještě donedávna platilo za jedno z nejnebezpečnějších na světě. Přistávací dráha měřila pouhých 1800 metrů, navíc hornatý terén a nevypočitatelný vítr kladly na bedra pilotů maximální zodpovědnost.

Dobrodružné je i putování po levadách, uměle vybudovaných zavlažovacích kanálech vinoucích se po svazích vysokých kopců. Kolem levad vedou drobné cesty, po nichž se můžete procházet třeba jen tak po stezce, kde vás budou jistit napnutá lana, někde vám zase při výstupu pomohou jednoduché dřevěné schody.

Srdcem ostrova je hlavní město Funchal. Jméno dal městu fenykl, který se portugalsky řekne funcho. Roste tu stále, stejně jako tisíce druhů stromů, keřů a květin. Ne náhodou se říká, že na ostrově stačí do země zapíchnout hůl a vykvete. Pomáhá tomu i zdejší klima. Na Madeiře je totiž jaro takřka celý rok. I v říjnu, kdy teploty spadnou z průměrných dvaadvaceti maximálně o čtyři stupně.

Až projdete levady a vše očicháte, měli byste stihnout ještě tyto tři věci:
1. Projet se na saních zvaných babosas. Jde o saně jezdící na dřevěných sanicích asfaltovou ulicí. Sotva se uvelebíte, začíná pořádný sešup z prudkého kopce. A to vše za běžného silničního provozu!
2. Vyjet na Cabo Girao, nejvyšší útes na světě, kde se na vlastní oči můžete přesvědčit, že země je vážně kulatá.
3. Vydat se do přírodní rezervace Garajau, v níž se můžete potápět a pořizovat podmořské fotografie takřka „ochočených“ ryb.

Měli byste ochutnat: Rybu jménem espada, která je specialitou madeirské kuchyně. Místní ji připravují zapečenou s banánem, případně s krevetovou omáčkou. Vynikající je sundaná z grilu.

Měli byste si přivézt: Madeirské víno, jehož výroba je velmi originální – peče se v troubě.

MadeiraAutor: Ženy - E15

Malta a Gozo

Malta leží uprostřed Středozemního moře, na půli cesty mezi Evropou a Afrikou. Zemi tvoří tři obydlené ostrovy – Malta, Gozo a Comino a tři neobydlené Cominotto, Filfla a ostrov Svatého Pavla. Z Malty budete nadšení, ať očekáváte od své dovolené cokoli: historické zajímavosti, fenomenální přírodní úkazy, průzračně čisté moře pro potápění, pláže a počasí takřka bez srážek s teplotami kolem příjemné třicítky.

Chcete-li si to všechno užít a zážitky sdílet v bohaté společnosti dalších lidí ze všech koutů světa, Malta je to pravé. Dáváte-li přednost klidu a procházkám, při kterých za půl dne nepotkáte člověka, vydejte se na Gozo. To je takový mladší – a podstatně klidnější – bratr Malty, kde žije 26 tisíc lidí, a kdyby neměl citadelu v hlavním městě, katedrálu a jeskyni, kde víla Kalypso držela sedm let v zajetí mytického Odyssea, byla by to vlastně spíš vesnice. Ostrovy od sebe dělí pouhých šest kilometrů a funguje mezi nimi pravidelná trajektová doprava.

Kromě objevování hned dvou ostrovů je největším dovolenkovým zážitkem návštěva některé z maltských slavností. Od května do září se jediný víkend neobejde bez festy neboli oslavy na počest některého místního svatého. A že jich Malťané mají hodně. Na Maltě je více než tři sta kostelů, přičemž každý má svého patrona, který je i patronem města. Přestože existuje jazyk zvaný maltština, všichni obyvatelé mluví plynnou angličtinou. Kurzy angličtiny jsou tu velmi populární a rozhodně se vyplatí vyzkoušet některou z místních čtyřiceti jazykových škol.

Měli byste ochutnat: Králíka, který je připravován na mnoho způsobů.

Měli byste si přivézt: Vyhlášená je maltská krajka. Koupíte tady velké ubrusy, bílé i barevné.

Malta a GozoAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Dieta.

Autor: Jana Benešovská

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video