Kam na výlet? Máme pro vás pár českých tipů! | e15.cz

Kam na výlet? Máme pro vás pár českých tipů!

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Důvodem k cestování po Čechách nemusí být jen návštěva příbuzných či služební cesta. Nechte se inspirovat k výletům, které zvládnete i během prázdninového víkendu. Stačí se rozhodnout, zda na jih, na sever, na východ či na západ.

NA SEVER

Osmiboká novogotická rozhledna Štěpánka je označována za královnu Jizerských hor. Stojí na vrchu Hvězda, a pokud máte štěstí na počasí, uvidíte celé Krkonoše, Český ráj, Máchovo jezero a celé Jizerské hory. Rozhlednu začal stavět v roce 1847 kníže Rohan a podle pověsti ji nedokončil proto, že mu věštba předpověděla jeho smrt ve chvíli, kdy stavbu dokončí.

Rozhledna ŠtěpánkaAutor: Ženy - E15

Zůstala tedy rozestavěna a pak dlouhý čas chátrala. Až v roce 1888 se ji podařilo obci Příchovice odkoupit a dostavět věž do 24metrové výšky. Na slavnostní otevření věže kníže Rohan nepřišel a zanedlouho poté zemřel. Pěší trasa k rozhledně vede po značených turistických stezkách, například z Dolního Kořenova je dlouhá 16,5 km.

www.korenov.cz

NA ZÁPAD

Na soutoku Modravského a Roklanského potoka navrhl architekt Jan Šépka odpočívadlo, kde se budete cítit jako v obýváku. Výhledu do krajiny však nebrání žádné stěny. Pokoj v přírodě stojí na platformě, jejíž tvar je inspirován tvarem listu, a je vybaven křesly a stolky z kovu.

ModravaAutor: Ženy - E15

Tato zdařilá realizace získala v roce 2012 Bronzovou medaili na A´Design Award. Najdete ji v Modravě, která je nejvýše položeným celkem vysokohorského lesa ve střední Evropě a je výchozím bodem pro pěší i cyklistické trasy po národním parku Šumava.

www.modrava.cz

V podhůří Šumavy je malebné městečko Volyně s prvorepublikovou plovárnou z roku 1941, která je dnes již ojedinělou kulturní památkou. I po rozsáhlé rekonstrukci si zachovala svůj typický ráz a historii připomíná i vstupné – 10 Kč pro dospělé a 5 Kč pro děti.

VolyněAutor: Ženy - E15

Původní jsou dřevěné kabiny, sprchy i bazén, voda přitéká z řeky Volyňky a je pravidelně vyměňována. Bazén je velkorysá padesátka a jediné, co se zde od starých času změnilo, jsou vzrostlé stromy kolem areálu plovárny.

www.volyne.eu

NA JIH

Nejmenší Národní park Podyjí na jižní Moravě je jedním z posledních zachovalých říčních údolí ve střední Evropě, na rakouské straně na něho navazuje Národní park Thayatal. V Podyjí vás čekají meandry řeky Dyje, strmé skalnaté stěny, kamenná moře a rozlehlé louky s koberci teplomilných rostlin.

Národní park PodyjíAutor: Ženy - E15

Terén je ideální pro výlety na kole, ale je možné využívat pouze vyznačené trasy. Jedna z nejkrásnějších vyhlídek v Podyjí je ze zříceniny hradu Nový Hrádek, kde se tok Dyje klikatí tak mocně, že reliéf krajiny vytváří dojem tří řek tekoucích kolem hradu.

www.nppodyji.cz

NA VÝCHOD

Svůj název získalo Stříbrné jezero u Opavy podle blýskajících se stříbrošedých krystalů sádrovce, odrážejících se ze dna. Vzniklo zatopením sádrovcového dolu a dnes je oblíbeným přírodním koupalištěm s travnatými i písčitými plážemi a pozvolným vstupem do vody. Jezero o rozloze 6,6 hektaru zůstává čisté i v horkých letních dnech a v některých místech je hluboké až patnáct metrů.

Stříbrné jezero u OpavyAutor: Ženy - E15

Leží v nivě řeky Opavy, která protéká jižně a je zdrojem jeho vody. Vyskytuje se zde množství chráněných živočichů, některé druhy kriticky či silně ohrožené, například skokan skřehotavý, rosnička zelená, slepýš křehký, ledňáček říční nebo rákosník velký. Z centra Opavy sem přijdete pěší procházkou za 30 minut, vstup na pláž je zdarma.

www.opava-city.cz

POMOCNÍK NA CESTÁCH

Vyzkoušejte pro vaše toulky po Čechách aplikaci Vyletnik.cz určenou pro iPhone a Android. Pokud se necháte lokalizovat, vyhledá zajímavá místa ve vašem okolí nebo si můžete najít tipy na vzdálená místa, kam zrovna míříte. O každém tipu získáte detailní informace a komentáře výletníků, kteří tam zavítali před vámi.

Vyletnik.czAutor: Ženy - E15

Můžete vybírat z několika kategorií. Buď podle názvu města nebo obce, nebo v sekcích hrady, zámky, přírodní a architektonické památky, rozhledny, možnosti koupání, jeskyně, vodní toky a další. Stejnou nabídku najdete i na webu

.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video