Kam za sluncem? III. | e15.cz

Kam za sluncem? III.

Andrea M. Vémolová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Uklidnit si nervy a dobít energii se nejlépe daří tam, kde je klid. Vybrali jsme pro vás tři místa, na kterých vám nehrozí stres, slunce tam hřeje i v lednu a vůbec celkově je to „pohoda jazz“.

MAROKO: MARRÁKEŠ

V Marrákeši, jednom z nejkrásnějších míst ve vnitrozemí, je teď okolo dvaceti stupňů. Můžete tu strávit minimálně pět dní, aniž byste se nudili, a jste-li milovníky turistiky, jeho okolí je k trekování jako stvořené.

Chcete-li slušný komfort ubytování v Marrákeši a v Maroku vůbec, určitě nejděte u hotelu pod čtyři hvězdičky. Nejvyhlášenější, co do servisu a pohodlí, jsou luxusní hotely La Mamounia (pět minut chůze z centra, známý svými tradičními zahradami), Es Saadi Gardens a Four Seasons Resort – užít si zde svou dovolenou je skutečné blaho v tradičních barvách. Pokud vám stačí něco obyčejnějšího, menšího a za slušný peníz, zato s výhledem na náměstí Djemaa el-Fna, vyhledejte výjimečně tříhvězdičkový „Grandhotel“ TAZI s bazénem.

Ačkoli je Marrákeš hojně navštěvován, jeho památky nejsou přeplněné a občas se dokonce můžete ocitnout někde sami, a to i v plné sezoně. Dobré dva dny můžete strávit pěším procházením nejznámějších památek, posedět v parku poblíž mešity Koutoubia a kochat se krásou jejího zachovalého minaretu, projít se medinou ve dne a užít si Djemaa el-Fna v noci. V této roční době však nezapomeňte večer na svetr, případně i na něco teplejšího.

Autor: Ženy - E15

FRESH? DĚKUJI, NECHCI

Ono věhlasné náměstí Djemaa el-Fna je v podstatě obrovský betonový plac, přes den prázdný, v noci plný lidí a pomerančů. Na pomerančový fresh zapomeňte, s jistotou by vás potkala běhavka, protože aby pomeranče vypadaly vábně, prodavači do nich vpichují místní kohoutkovou vodu. Pomerančový fresh si raději nedávejte ani v přilehlých kavárnách, tamější voda je pro Evropana skutečně nepěknou hrozbou.

Hodiny a dny můžete procházet zachovalou středověkou medinou – znáte tu scénu z filmu Sex ve městě II, kdy Carrie nakupuje v Dubaji a potká Aidana, ne? Ochutnejte typické marocké sladkosti ovoněné vodou z pomerančových květů a kdekoli v Marrákeši i místní mátový čaj. Marrákešská máta (Nana) je považována samotnými Maročany za tu nejlepší a nejvoňavější.

Na přibližně dvě hodiny vydá menší výlet do rozlohou drobné, ovšem malebné a pro relaxaci vhodné zahrady Jardin Majorelle, místa, které vlastní Yves Saint Laurent, oázy klidu a voňavé exotické zeleně s muzeem věnovaným berberské kultuře. O něco dál z centra jsou slavné zahrady Menara.

Autor: Ženy - E15

Marrákešské tipy

Pokud toužíte objevovat Marrákeš kulinářsky, vyzkoušejte klidně pouliční jídlo, ale v případě restaurací vybírejte obezřetně, aby se vám nepřihodilo, že za neslušně malé a odfláknuté občerstvení v rádoby honosném podniku zaplatíte nehoráznou sumu. Z tradičních jídel doporučuju dát si pastillu nebo ragú na mnoho způsobů, zeleninové i s masem, zvané Tajine. Pro radovánky tohoto typu doporučuji restauraci La Perle du Sud poblíž Djemaa el-Fna a typicky marocké menu v restauraci v La Maison Arabe.

Toužíte-li si užít vodních radovánek, nabízí Marrákeš venkovní aquapark Oasiria, anebo si můžete zajet k moři, větrná Essaouira pro surfaře a klidnější letovisko Agadir jsou odsud asi 200 km.

A jak se tam nejlépe dostanete? Do konce října bývají ještě z Prahy dostupné chartery do nejoblíbenějších destinací včetně Marrákeše, od listopadu pak doporučuji zvolit Mnichov nebo Frankfurt jako místo odletu, chcete-li letět bez přestupů. Cenově dostupné letenky a slušný komfort, včetně servisu a jídla, nabízí místní letecká společnost Royal Air Maroc.

Vydejte se také do bývalého židovského ghetta Mellah, odtud k ruinám paláce El Badi a následně na druhý konec k paláci Bahia - obě stavby jsou okouzlující.Autor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Andrea M. Vémolová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video