Kdy je lépe se muže na nic neptat? | e15.cz

Kdy je lépe se muže na nic neptat?

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stejně jako jsou otázky, které je lepší nepokládat, existují také situace a místa, kdy a kde by k dotazování nemělo docházet, pokud nechcete riskovat velice nepříjemnou reakci od své polovičky.

Seznam všech možných nevhodných otázek by byl velice dlouhý v závislosti na individualitě tázajícího i dotazovaného. Seznam míst a příležitostí nevhodných k dotazování již ale tak dlouhý není.

Zvláště v případě muže totiž existují situace, které jsou ze své podstaty univerzálně problematické pro pokládání jakýchkoli otázek. Tím, že při nich dopřejete svému muži klid od vašich všetečných dotazů, prokážete službu nejen sobě, ale především klidnému partnerskému životu.

Po příchodu z práce

Asi nejdůležitější chvílí, kdy je lépe se muže na nic neptat, je alespoň půl až hodinka poté, co se vrátí večer (v podvečer) z práce. Po náročném pracovním dni je na tom muž jinak než žena. Nepotřebuje ze sebe vychrlit všechny své zážitky, pocity a nové informace. Naopak hledá uklidnění, návrat do pohodového domácího oděvu, života a tepla. Třeba si jen na chvilku sednout do křesla, přečíst noviny, pustit si televizi, něčeho se najíst.

To poslední, co chce v tu chvíli dělat, je odpovídat na dotazy typu – tak jak to dneska šlo, co říkal Karel o Petře, budou se ti dva brát, kdy se podíváš na ten kuchyňský odpad, apod. Muž potřebuje oddech a čas na aklimatizaci. Nechce být zavalen haldou často zbytečných dotazů ihned po příchodu domů. Dopřejte mu nějaký čas, než na něj vysypete své otázky a pečlivě važte, jestli je skutečně třeba se na ně ptát, nebo bude lepší počkat, než vám určité věci okomentuje sám.

Post coitum

Patříte-li k té části ženské populace, která potřebuje ihned po sexu rozebírat a hodnotit jeho průběh, vlastní pocity při něm nebo budoucí vývoj situace, pak raději polkněte v hlavě se rodící otázky. Po tak náročném výkonu, jakým je pro muže sex a vyvrcholení, si muž chce vychutnat chvíli klidu a pohody. Proč kazit takový krásný okamžik dotazy?

Tím hůř, pokud se otázky týkají jeho vlastních pocitů. Na ty muž velice nerad odpovídá prakticky kdykoli. Některé ženy právě proto využívají mužskou slabost post coitum k tomu, aby právě tyto tolik žádané informace od partnera získaly. Jenže běžný chlap se v této chvíli nedokáže dostatečně soustředit na to, aby odpovídal na tak komplikovanou a potenciálně rizikovou otázku. Proto má tendenci vás něčím nejjednodušším odbýt, což akorát způsobí další problémy do budoucna.

Během napínavého vysílání

Co prakticky všichni muži bytostně nesnášejí, je rušení během sledování pro ně důležitého pořadu v televizi. Je už ve finále jedno, jestli zrovna běží fotbal, kriminálka nebo zprávy. Obecně zažité klišé o tom, že muži nedokážou dělat více věcí naráz, v případě pevného soustředění na něco napínavého, zábavného či důležitého skutečně platí.

Muž vaše dotazy nebude vnímat, nebude se mu chtít přemýšlet nad odpovědí ani vám ji poskytovat a jen vytvoříte nepříjemnou atmosféru. Počkejte, až bude reklamní pauza, pokud je to něco opravdu důležitého. Pokud to ale nehoří, položte svůj dotaz raději až po skončení pořadu. Ušetříte nervy nejen sobě, ale především jemu. Vhodným posunutím otázek na pozdější dobu předejte nejedné hádce.

Když přemýšlí a pracuje

Další nepříliš šťastnou situací, kdy ženy k nelibosti svých protějšků pokládají nevítané otázky, je chvíle, kdy muži pracují, ať už manuálně, nebo intelektuálně. Není nic nepříjemnějšího, než žena rušící při práci. Znovu se tak dostáváme k tomu, že má-li muž pracovat svědomitě, pilně, usilovně a především s dobrými výsledky, potřebuje na svou práci klid.

Pokud ho navzdory jeho zaujetí prací či přemýšlením častujete svými otázkami, riskujete nejen okamžitou hádku či odpálkování, ale také tímto v očích muže přebíráte zodpovědnost za případný neúspěch jeho činnosti. Modelový příklad. Muž se snaží sestavit libovolný skládací nábytek a vy ho otravujete nejrůznějšími otázkami.

Není-li pak muž schopen onen nábytek postavit, nebo pokud se dokonce do týdne zbortí, budete za viníka celé situace označena vy, protože jste se ho během práce pořád na něco ptala a nenechala ho v klidu se soustředit. To samozřejmě neznamená, že nemůžete vznést žádný dotaz např. po celou osmihodinovou pracovní dobu. Jen je třeba k tomu pečlivě volit chvíle oddechu a sníženého pracovního vypětí.

Blbá nálada

Nepříjemnost v podobě inkasování dotazů v době, kdy máte blbou náladu, je přirozená úplně každému. Nejedná se tedy o čistě mužskou záležitost. V momentě, kdy se nedaří, řešíte nejrůznější možné problémy či jste se jen blbě vyspali, je těžké odpovídat na každou tazatelovu otázku tak, aniž by se on neurazil nevhodně formulovanou odpovědí.

Naštvaný člověk má navíc tendenci hodnotit kvalitu otázek mnohem přísnějším pohledem. I nevinné dotazy se v uších nevrlého jedince promění v blbou otázku, za kterou je třeba tazatele potrestat. Je tak obecně lepší s dotazy počkat na vhodnější dobu, popř. řešit pouze ty zcela nezbytné záležitosti. Jakmile se dotyčný uklidní a začne sám komunikovat, můžete se pokusit získat od něj libovolné informace.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video