Kolik stojí hubnutí? | e15.cz

Kolik stojí hubnutí?

ZDROJ: Ženy - E15

Archiv

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Způsobů, jak zhubnout pomocí úpravy jídelníčku, je nepřeberné množství a vyznat se v nich není jednoduché. Některé vyžadují zapojení potravinových doplňků, jiné se vystačí efektivně i bez nich a honosí se například 98 procentní úspěšností hubnutí. Ale všechny něco stojí...

Komplexní nutriční typologie.

V současnosti patří k trendům v hubnoucích procedurách tzv. komplexní nutriční typologie. Jedná se o ucelený systém pro získání kondice a zdraví a redukci hmotnosti. Metoda funguje jednoduše: u každého jednotlivce se nejprve zjistí typ jeho metabolismu a na tomto základě je sestaven výživový plán a jídelníček tvořený běžnou stravou a výživovými doplňky, který má vést k optimalizaci zdraví a ideální tělesné hmotnosti.

Součástí programu je pak spolupráce se specialistou, který stravovací návyky kombinuje se způsobem života, pohybovými aktivitami i zdravotními omezeními. Výhodou této metody je povětšinou individuální přístup specialisty. Diskutabilním a experty spíše negativně přijímaným faktorem této metody je kombinace běžné stravy s potravinovými doplňky, které jednak zvyšují cenu celé terapie (hodinová konzultace vychází na cca 400 korun), jednak zasahují do fungování organismu.

Proti komplexní nutriční typologii se částečně vymezuje brněnská metoda institutu kompliment. Ponechává individuální přístup specialisty ke klientovi a také úpravu jídelníčku. Místo doplňků stravy však doplňuje výživové poradenství pohybovým programem, aplikovaným vždy na konkrétního člověka a partie, které si přeje zeštíhlit. I díky tomuto víceméně přirozenému přístupu se tak metoda kompliment chlubí až 98 procentní úspěšností hubnutí a protože prakticky naučí své klienty, jak se stravovat a jak vše doplnit pohybem, eliminuje také možnost jojo efektu. Aby však byla metoda efektivní, vyžaduje pravidelnou angažovanost hubnoucích (návštěvy odborníků) a nemusí tedy patřit k nejlevnějším způsobům hubnutí.

Dieta v krabičce

Dalším způsobem, jak začít hubnout změnou jídelníčku, je krabičková dieta. Jedná se o stravovací systém, který spočívá v přípravě nutričně vyvážených pokrmů zabalených do „krabičky“ a doručených klientovi. Ten pak v přesně určenou hodinu obsah jednotlivých balíčků konzumuje. Podle odborníků má tato metoda smysl v případě, že stravu sestavuje nutriční specialista.

Díky tomu, totiž nemusíte ztrácet čas nakupováním a přípravou pokrmů ani počítat denní příjem kalorií. Nevýhodou takovéhoto přístupu však je, že kvůli absenci edukace (informování o tom, jak se mám sám stravovat) se může stát, že po skončení krabičkové terapie nebudete vědět, jak navázat a jak se sám stravovat. Tím pádem hrozí velké riziko JOJO efektu – po skončení diety se člověk vrátí zpět ke svým původním stravovacím návykům a shozené kilogramy postupně nabere zpět. Cena krabičkové diety se pohybuje od 4 do 8 tisíc měsíčně.

Autor: Archiv

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video