Konopí na předpis: Poslanci schválili jeho využití k léčebým účelům | e15.cz

Konopí na předpis: Poslanci schválili jeho využití k léčebým účelům

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci schválili novelu zákona, která legalizuje konopí k léčebným účelům. Účinnost zákona nabyde na jaře roku 2013. Konopí se však bude nejprve dovážet ze zahraničí a výrobky z něj si budou moci pořídit pacienti v lékárnách na elektronický předpis

Až následujícího roku má vzniknout agentura, která bude udělovat licenci pro pěstování konopí pro léčebné účely v Česku. Podle poslanců není reálné, aby čeští podnikatelé mohli konopí pro nemocné pěstovat už půl roku od účinnosti zákona z důvodu, že by se na to prý nestačil připravit Státní ústav pro kontrolu léčiv, který potřebuje na přípravu minimálně rok.

Cena licence bude dva tisíce korun a nakonec vybraný pěstitel bude muset projít dvoukolovým výběrovým řízením. Z toho v prvním kole bude nucen dokázat, že je schopný vypěstovat konopí s požadovaným obsahem účinné látky THC (tetrahydrokanabinol), což je podle Jiřího Stably z Konopnyshop.cz, který prodává schválené zdravotnické prostředky z konopí Carun, velmi obtížné, protože obsah účinných látek totiž v každé rostlině mírně kolísá. „ Pěstování by se měli ujmout jen ti, kdo rostlině a pěstování skutečně rozumějí.,“ poznamenává,“ Jiří Stabla s tím, že má společnost farmaceutickou výrobu připravenou na spolupráci při výrobě léků z konopí a pokud by byla možnost, sami by se výběrového řízení chtěli zúčastnit. V druhém kole rozhodne cena a kvalita surovin.

Výběrové řízení může trvat až 90 dní, Podle novely má léčebné konopí obsahovat více, než 0,3 % psychotropního THC. Kvůli této látce má marihuana přídomek měkká droga. Na trhu již dnes existuje řada produktů s léčivým konopím s nižším obsahem THC. Vypěstované konopí odkoupí stát a to podle novely nejpozději čtyři měsíce od sklizně.

Marihuana legální – jen pro vybrané pacienty

Zpočátku by se mělo konopí dovážet nejspíše z Nizozemska či Izraele, to však vypadá jako šité na míru těmto dvěma zemím. Gram by měl přijít na 80 až 200 Kč a měsíční léčba by tak přišla nemocné až na neuvěřitelných 15 tisíc korun. Pacienti totiž mnohdy vyžadují i desítky gramů marihuany na měsíc. Dovoz konopí je podle Jiřího Stably nesmysl, pěstování bylo možné u nás paralelně řešit společně s novelizací.

Tuzemské pěstování by mělo léčivou marihuanu zlevnit o desetikoruny za gram oproti tomu dováženému při minimálně stejné kvalitě. „Kdyby se licencované konopí vyrábělo u nás, cena bude až o dvě třetiny nižší,“ říká Jiří Stabla. Dávkování marihuany v zahraničí se pohybuje v rozmezí jeden až pět gramů na den. Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že by postupně léčbu u nás částečně hradily pojišťovny, ačkoli ty se tomu donedávna bránily. Cenu ovlivní i počet udělených licencí. Hovoří se minimálně o třech a maximálně deseti licencích.

„Pro uspokojení poptávky, která nyní převyšuje nabídku, by vážně nemocní měli dostat šanci si rostlinu vypěstovat doma, tedy za minimálních nákladů. Protože však samopěstování není všespásné, vedla by cesta vytvořením velké tírny na zpracování konopí, která zatím v Česku chybí,“ míní Jiří Stabla.

Konopí je vhodné ke zmírnění příznaků nemocím, jako je roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba, rakovina, AIDS. Už dnes se používá při léčení atopického ekzému, lupénky a dalších kožních problémů a bolestí ve formě masti.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video