Krav maga: Braňte se efektivně | e15.cz

Krav maga: Braňte se efektivně

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Původně soubor vojenských sebeobranných technik se stává stále populárnější pro výcvik civilistů a posílení jejich fyzické i duševní připravenosti na obranu. Co obnáší a v čem spočívá?

Krav maga je sousloví, které by se z hebrejštiny do češtiny dalo volně přeložit jako boj zblízka. Jedná se o sebeobranné cvičení vyvinuté pro potřeby izraelské armády a používají jej bezpečnostní složky po celém světě. Ze své podstaty se tedy nejedná o žádný bojový sport typu karate, taekwondo, thajský box apod.

Cílí na maximální sebeobrannou efektivitu pro případy, že jde skutečně o život. Naleznete zde tak techniky, které by u bojových sportů nebylo možné použít, protože jejich důsledkem může být těžké zranění, zmrzačení či dokonce usmrcení útočníka, aniž by to bylo cílem Krav magy, která se zaměřuje na zabezpečení a přežití obránce.

I kvůli tomu, že využívá všechny sebeobranné možnosti lidského těla nehledě na jeho konstituci (výšku, váhu, sílu, pohlaví), se jedná o velice dobré cvičení pro potřeby sebeobrany všedních dní proti loupežnému přepadení, pokusu o znásilnění či snahu o vraždu kdekoli na ulici.

Komplexní přístup

Zjednodušeně řečeno, Krav maga ve své filosofii počítá s prakticky jakýmkoli fyzickým střetem, bojem či napadením a cílí na jeho odvrácení a přežití obránce za použití veškerých dostupných možností. Základem sebeobrany je samozřejmě standardní boj muže proti muži, ovšem počítá se také s asymetrickým způsobem boje.

Odvracet útok se tak cvičící naučí i v případě, že je napaden nějakým předmětem, nožem nebo dokonce střelnou zbraní. Trénuje se boj jak proti jednotlivci, tak proti skupině útočníků v různých scénářích. Cílem přitom není protivníka porazit třeba nějakým sportovním či čestným způsobem, ale přežít, uchránit si zdraví a bezpečně z rizikového místa zmizet.
Trénuje se rovněž na různých místech, které simulují běžný život a typická prostředí, v nichž k napadení dochází – na ulici, v hromadných dopravních prostředcích, uvnitř budov atd.

kraw magaAutor: Ženy - E15

Psychika je důležitá

Klíčovým smyslem tréninku je také posílení psychické odolnosti, která vede k předcházení útoku, vyhnutí se mu, pokud to je možné, zabraňuje panikaření v případě napadení a dopomáhá k lepšímu vyhodnocení situace ve chvíli, kdy je možné a takticky bezpečné z krizové situace uniknout.

To vše se také pojí s posilováním sebedůvěry, sebedisciplíny a sebejistoty. Lidé, kteří prošli výcvikem či pravidelně Krav magu trénují, se subjektivně cítí mnohem bezpečněji, protože si jsou vědomi vlastních schopností a možností efektivní obrany. Pravidelný dril a zkoušení nových situací cvičence připravuje na stále nové scénáře napadení a automatizuje reakce na ně.

Tréninky

Krav maga se trénuje na běžných komerčních či polokomerčních kurzech, ostatně jako jakékoli jiné sebeobranné techniky či bojové sporty. Záleží pak na konkrétním Krav maga klubu, jak často a jak intenzivně se cvičí, ale zpravidla se pro civilisty jedná o hodinu a půl dlouhé tréninky dvakrát až třikrát týdně.

V rámci tréninku probíhá nejdříve obligátní rozcvička, následují nácviky sebeobranných technik, jejich testování na protivnících (ve dvojici) a na závěr se lze dočkat posilování fyzického fondu cvičence. Program je to tedy standardní a typický pro většinu bojových sportů.

Na rozdíl od těchto sportů ale není důležité, zda jste útlá malá žena, nebo velký a vysportovaný svalovec. Rovněž věk nerozhoduje. Každý má právo se bránit a každý může navštěvovat tréninky a využít Krav magu v případě potřeby.

Pomůcky a vybavení

Trénink je samozřejmě koncipován tak, aby nedocházelo ke zranění jeho účastníků. Trénuje se zpravidla v tělocvičnách vybavených žíněnkami v pohodlné obuvi či zcela naboso a k tomu se pochopitelně využívá celá řada ochranných pomůcek – přilby, rukavice, chrániče holení a zubů, suspenzor atd. Záleží na situaci a způsobu cvičení.

Není se tak třeba obávat nějakých zranění, i když u kontaktních aktivit se může stát cokoli. Pokud jste odhodláni bránit sebe sama i druhé, zvýšit svou fyzickou a psychickou odolnost a kondici a získat dostatečnou sebedůvěru a sebejistotu, Krav maga je vhodný směr, jakým se vydat.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video