Kulturní tip: Čtrnácté Letní slavnosti staré hudby zahájí strhující oratoria | e15.cz

Kulturní tip: Čtrnácté Letní slavnosti staré hudby zahájí strhující oratoria

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Již v pořadí čtrnácté Letní slavnosti staré hudby zahájí ve čtvrtek 18. července od 19.30 hod. ve Španělském sále Pražského hradu jedno z nelepších vokálních uskupení na světě...

Špičkový německý ansámbl vokálních sólistů Cantus Cölln, o kterém americký časopis Stereophile prohlásil, že „v jeho podání by i telefonní seznam zněl přesvědčivě“, je jednou z hlavních hvězd letošního ročníku. Soubor Cantus Cölln se hudebně zaměřuje na často opomíjený německý a italský repertoár období renesance a baroka, a je vysoce ceněn posluchačů i kritiky - obdržel již řadu prestižních ocenění, např. Edison Awards Classical, Diapason d’Or, ffff de Télérama, 10 de Répertoire, Choc du Monde de la Musique nebo Grand Prix du Disque (Académie Charles Cros).

Letní slavnosti staré hudby jsou jedinou festivalovou přehlídkou hudby historických uměleckých slohů v Praze a ve Středních Čechách. V rámci festivalového programu běžně vystupují špičkoví zahraniční interpreti, kteří hrají na originály či kopie historických nástrojů, jak je známe z dobových rytin a obrazů, ovšem při zachování těch nejvyšších nároků na dokonalost provedení jako u moderních nástrojů. Letošní dramaturgie festivalu představuje Řím jako Věčné město (Roma aeterna) a živé hudební centrum, kde vznikaly a dále se rozvíjely významné hudební žánry od oratoria přes světskou kantátu a instrumentální sólovou sonátu až po velkolepé orchestrální concerto grosso.

V zahajovacím programu s názvem Theatrum sacrum proto zaznějí římská oratoria a kantáty z doby rozkvětu obou těchto žánrů ve 2. polovině 17. století. Jak uvádí umělecký vedoucí souboru Cantus Cölln Konrad Junghänel: „Oratorium se zrodilo v Itálii na počátku 17. století současně se vznikem opery. Skladby barokních mistrů Marca Marazzoliho, Giacoma Carissimiho a Johanna Caspara Kerlla, které v Praze uvedeme. se úzkou návazností na zhudebněný text skutečně podobají například Monteverdiho operám. Obsazení těchto dramatických a zároveň povznášejících skladeb je čistě vokální, s doprovodem varhan, violoncella, loutny a lirone, což je podle Junghänelových slov „nástroj podobný viole da gamba, který k římské hudbě té doby neodmyslitelně patří“.

Přehlídka toho nejlepšího z bohaté hudební tradice Říma bude poté na Letních slavnostech staré hudby pokračovat dalšími šesti festivalovými večery. Během festivalu vystoupí mimo jiné například slavný španělský pěvec Carlos Mena, nejlepší polský barokní orchestr Arte dei Suonatori a vynikající francouzská sopranistka Claire Lefilliâtre, již měli hosté festivalu možnost slyšet v roce 2009 v úspěšném představení Večer v Benátkách. V programu samozřejmě nechybí rezidenční soubor Collegium Marianum, který na 6. srpna připravuje velkolepý závěrečný koncert.

zdroj: letnislavnosti.cz

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video