Lubomír Lipský převzal státní vyznamenání za zásluhy v oblasti umění | e15.cz

Lubomír Lipský převzal státní vyznamenání za zásluhy v oblasti umění

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Herec Lubomír Lipský převzal 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili za zásluhy o stát v oblasti umění. Prezident ocenil jeho dlouholetou uměleckou činnost v oblasti filmu a divadla.

Český herec a komik Lubomír Lipský se narodil 19. dubna 1923 v Pelhřimově. Na počátku jeho herecké dráhy stál ochotnický soubor Rieger, který vedl jeho otec, a posléze studentský ochotnický kroužek Malá komedie, z něhož se v roce 1945 stalo Divadlo satiry. Od roku 1950 až do penze v roce 1987 byl členem souboru Městských divadel pražských, kde během 63 let zde nastudoval 116 rolí a kde dosud působí jako stálý host.

Do podvědomí českých diváků se zapsal jako též jako výrazný estrádní komik a filmový herec, během své kariéry ztvárnil více než stovku různorodých rolí ve filmech, televizních inscenacích a seriálech.

V roce 1997 získal svou první cenu Thálie za roli Billa Kippa v muzikálu Sny z Nového Yorku v Hudebním divadle v Karlíně, v roce 2006 následovala Thálie za celoživotní dílo. Několikrát byl oceněn také za svůj komediální talent, naposledy v roce 2013, kdy získal GRAND Festivalu smíchu cenu Genia smíchu za mimořádný přínos v divadelním komediálním žánru. V roce 2009 obdržel pamětní medaili Senátu ČR a ocenění Ministerstva kultury.

I přes svůj pokročilý věk Lubomír Lipský stále aktivně působí v Městských divadlech pražských. Aktuálně hraje v inscenacích Divadla ABC Pan Kaplan má třídu rád a Drž mě pevně, miluj mě zlehka.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video