Lucie Borhyová: Nejsem zastáncem drastických diet | e15.cz

Lucie Borhyová: Nejsem zastáncem drastických diet

ZDROJ: Ženy - E15

Gabriela Vágner

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Známá moderátorka vám lehce vyvrátí, že lidé z televize musejí držet spoustu diet, aby vypadali štíhle. Jaký byl její jediný dietní pokus? Čím se udržuje ve formě? A víte, že se neobejde bez denního přídělu čokolády?

Vy jste už 14 let skoro denně na televizní obrazovce, změnilo se za tu dobu něco ve vašem přístupu k životnímu stylu?

Myslím, že ne. Odjakživa ráda sportuju, jsem typ člověka, který si hlídá jídelníček, snažím se žít zdravým způsobem života, takže tím, že jsem začala být vidět, se v zásadě nic nezměnilo.
Takže jste, i co se týče jídla, tak trochu konzervativní?

Mám v životě v podstatě takové vlny. Procházím občas obdobím, kdy si dopřávám všechno, svíčkovou nebo vepřo knedlo zelo, prostě na co mám chuť. A potom zase přijde období, kdy si řeknu, že bych si měla stravu víc hlídat. Ale myslím, že žádný extrém není dobrý, všechno by mělo být vyvážené.

Co je pro vás tou motivací, že se máte začít hlídat? Číslo na váze? Nedopnutí oblíbených kalhot?

Nevážím se, ani nemám doma váhu, takže si postavu opravdu hlídám oblečením. Ráda nosím džíny a právě na těch se nejvíc projeví, jestli je člověk v kondici a má je volné, nebo je v nich napresovaný. Motivací je pro mě dobře se cítit. Když se dobře cítíte, máte lepší náladu, jste milá na lidi okolo sebe, je vidět, že jste spokojená a vyrovnaná.

Kdybyste nebyla tolik vidět, myslíte si, že byste taky řešila, jak vypadáte?

Myslím, že to mám tak nějak v sobě. Dobře vypadat, být štíhlá, dobře se cítit a moct si na sebe vzít cokoli, to je pro mě důležité. Když si udržujete postavu, tak máte výhodu, že si opravdu můžete obléknout v podstatě cokoli. Dobře se cítíte i v krátkých sukních, šatech, v kraťasech, nemusíte se stydět svléknout do plavek… Takže i kdybych nepracovala v televizi a nebyla tak na očích, tak bych si postavu nějak udržovala, stejně jako to dělám teď.

Jakému sportu se věnujete nejraději?

Ráda sportuju venku – hraju tenis, chodím běhat, jezdím na kole, lyžuju, hraju golf. Prostě pohyb v přírodě. A když nestíhám jít ven, tak si zacvičím alespoň doma. Tu půlhodinku na klasické ženské partie, jako je břicho, zadek nebo nohy, si najdu vždycky.

Nemám moc ráda posilovnu, nelíbí se mi na ženách, když jsou moc vypracované, žena by měla mít ženské tvary. Navíc je to pro mě trochu nuda bežet na páse nebo šlapat na kole v jedné místnosti, do toho se musím trochu nutit. Ale úplně nejvíc ze všeho miluju tanec, při kterém formujete kompletně celou postavu.

Pokračujete v tancování i po soutěži Bailando?

Občas si jdu zatancovat, nevěnuju se tomu aktivně a často, ale když mám čas, tak na nějaké taneční lekce zajdu.

A je nějaký sport, který byste chtěla zkusit?

Docela bych si chtěla vyzkoušet kickbox, kde zapojujete ruce i nohy, taky se při něm hezky formuje celá postava.

Probraly jsme postavu, cvičení, ale co vaše pleť? Pro mnohé ženy jste vzorem, jak o sebe pečujete?

Možná to bude znít zvláštně, ale v téhle oblasti o sebe nepečuju vůbec nijak. Pořád si říkám, že bych měla začít chodit na kosmetiku a podobné věci, ale moje jediná péče o pleť je důkladné odličování. V televizi mám na sobě denně hodně make-upu, tak je pro mě opravdu důležité důkladně pleť vyčistit. Občas si udělám peeling nebo si dám nějakou čisticí masku. Hlavně ale používám kvalitní krémy.

To vás neláká si zajít odpočinout k dobré kosmetičce?

Ony mě ty kosmetické salony moc nebaví. Jak jsem zvyklá z televize, že člověk sedí každý den v maskérně, kde se o něj starají, tak už mě nebaví někam chodit a nechat se opečovávat. Párkrát jsem na kosmetice byla a vždycky to bylo moc příjemné, ale nemám ani moc času. Takže spíš utrácím za kvalitní krémy než za práci kosmetičky.

A jak se líčíte mimo obrazovku? Je to rozdíl?

Já jsem úplně nejradši, když jsem na dovolené a nelíčím se vůbec. Pleť si odpočine, maximálně si večer nalíčím řasy a dám lesk na rty. V civilu se vůbec líčím celkem málo, myslím, že není potřeba nějaké výrazné líčení na běžné nošení.

Co vy a diety? Byla jste někdy nucená nějakou držet?

Nejsem jejich zastáncem a už vůbec nejsem zastáncem drastických diet. Není to pro organismus dobré, a proto preferuju kombinaci pohybu a zdravého jídelníčku. Ale měla jsem i období, kdy jsem potřebovala rychle zhubnout před nějakým focením. Známý, který se zabývá životosprávou a fitness produkty, mi doporučil speciální kaše a koktejly, kterými jsem si na týden nahradila běžnou stravu. Výrazně jsem po nich tenkrát zhubla, cítila jsem se dobře, ale to byla opravdu výjimka, není to ideální způsob hubnutí a nejde to takhle udržet dlouhodobě, rychle se pak může dostavit jojo efekt.

Takže když máte nějaké focení dneska, tak už na to jdete jinak?

Nikdy jsem to pak už nezopakovala a snažím se udržovat právě pohybem a jídelníčkem. A když mám jít dnes na akci, kde budu mít hodně obepnuté šaty, tak se začnu nějakých 14 dní předtím trochu omezovat v jídle. Nejím přílohy, jím víc zeleniny, ryb, lehčích jídel a k tomu se snažím hodně cvičit.

Moderátorka Lucie Borhyová je už 14 let věrná televizní stanici Nova, kde uvádí Televizní noviny. Vystudovala Gymnázium Františka Palackého v Neratovicích a od svých dvaceti let pracuje jako moderátorka. Před pěti lety se jí narodil syn Lucas, jehož otcem je řecký podnikatel Niko Papadakis. V současné době žije s moderátorem Sportovních novin TV Nova Michalem Hrdličkou (24) s nímž čeká druhé dítě.

Říkala jste, že ráda jíte, jste gurmán?

Ano, jsem velký labužník a opravdu ráda jím. Nedovedla bych si ani představit být dlouhodobě jen na salátech. Takže se to snažím nějak vyvažovat. A myslím si, že je důležité příjímat pestrou stravu.

Co tedy jíte úplně nejraději, když se neomezujete?

Mám ráda klasickou českou kuchyni, takže ta zmiňovaná svíčková, bramborový knedlík s moravským vrabcem a špenátem, ovocné tvarohové knedlíky… Mám prostě ráda jídla, která kdybych jedla pravidelně každý den, tak by se to asi na postavě projevilo. Ale snažím se dopřát si to, co mám ráda, a na druhou stranu to pak vyvážím tou lehčí stravou.

A z té „lehčí“ stravy si ráda dáváte co?

Chutnají mi mořské plody, ryby, krevety, losos, mušle, dávám si saláty, polévkové vývary. Prostě stravu, která nemá tolik kalorií, je lehčí a stejně si na ní pochutnám. Jako labužník si chci užít a vychutnat i tyhle lehčí varianty.

A dokážete si je připravit sama? Vaříte?

Vařím ráda a často. Od italské, mexické až po indickou kuchyni, snažím se vařit pestře tak, aby jídlo obsahovalo všechno, co tělo potřebuje.

Bez čeho byste nedokázala žít?

Bez sladkostí, ty miluju. Každý den si musím dát něco sladkého, nejlépe čokoládu v jakékoli podobě. Ať je to banánek v čokoládě, čokoláda s oříšky, nebo mám ráda sójový suk, ten miluju od dětství.

Jak přistupujete k novým trendům v téhle oblasti? Jaký máte vztah k biopotravinám, farmářským trhům, bedýnkám?

Určitě je to skvělý nápad, ale ještě jsem na návštěvu farmářských trhů neměla čas. Myslím, že je fajn si moct koupit domácí produkty bez chemického ošetření, chodím ale spíš do supermarketů. Ale i tam se občas nějaké biovýrobky objeví.

Máte malého syna, když jste s ním byla těhotná, změnily se vám chutě?

Svým chutím jsem v těhotenství docela popouštěla uzdu. Užívala jsem si. Jedla jsem hodně, jedla jsem v noci, nebyla jsem schopná se moc omezovat, chodila jsem pořád do ledničky, ale naštěstí ty chutě po porodu samy odezněly. Před porodem jsem se čísla na váze zhrozila, ale nestresovala jsem se tím. A tak nějak přirozeně jsem zase přešla do toho normálu. Nabrala jsem docela hodně, ale nakonec jsem pak vážila míň než před porodem.
Dnes je z Lucase skoro pětiletý mladý muž, jak se stravuje on? Někdy děti s jídlem zlobí…

Máme s jídlem taky trochu problém. Pravidělně vařím, on zná všechny možné chutě, pestrost, ale stejně měl teď období, kdy nechtěl moc jíst, ochutnávat nová jídla. I učitelky ve školce říkaly, že moc nejí, a já jsem nevěděla, co s ním. Do ničeho jsem ho nenutila, jedl jen prostě méně, naštěstí to pak samo přirozeně přešlo. Teď už zase jí hodně, cokoli, ochutnává, co nezná, takže se vyplatilo vyčkat a nestresovat se.

Je to spíš aktivní dítě, sportuje, nebo je radši v klidu doma s hračkami?

Já myslím, že děti hodně žijou podle toho, co vidí doma, co je přirozené pro jejich rodiče. My jsme sportovně založení, máme rádi pohyb, turistiku, takže i on je typ kluka, který rád jezdí na kole, hraje fotbal, rád běhá venku, chodí s námi na tenis…

Váš partner Michal Hrdlička uvádí sportovní zprávy, a tak předpokládám, že sportuje docela dost. Je sportovně založený partner ta správná motivace, je to tahoun?

Já jsem byla už odmalička sportovně založená, měla jsem k tomu blízko, takže je samozřejmě výhoda mít partnera, který to má stejně. Koníčky tak můžeme provozovat spolu. Michal mě motivuje, protože sám aktivně sportuje a můžeme tak být spolu celá rodina. Je lepší mít vedle sebe tahouna, který vás táhne s sebou.

Přemýšlíte i o rozšíření rodiny, dalším dítěti, přibrání dalšího sportovce do vaší party?

Určitě ano, trávit čas s dětmi je to nejhezčí, co můžete prožívat, je fajn mít velkou rodinu. Bavíme se o budoucnosti, je podle mě důležité tyhle věci rozebírat, ale co a kdy přinese život, to uvidíme.

Autor: Gabriela Vágner

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery