Magická místa - část III. | e15.cz

Magická místa - část III.

Hana Chaloupková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na světě existují místa, která mají omračující kouzlo, energii a krásu. Taková, která když jednou navštívíte, zůstanou ve vaší mysli navždy. A některá z nich umí změnit i život…

CESTA MILIONY LET

GRAND CANYON

V severní Arizoně vytvořila řeka Colorado jednu z nejúžasnějších a největších přírodních památek světa. Dnešní podoba Grand Canyonu vznikla přibližně před 1,2 milionu let. Dosud se geologové rozcházejí v teorii, jakým způsobem se řeka, která vytvořila říční průrvu impozantních rozměrů, do této oblasti dostala.

Kaňon má hloubku až 1800 metrů, je 446 km dlouhý a téměř 30 km široký. Poskytuje jedinečnou podívanou na kombinaci geologických barev a erozních forem, při které pochopíte rozsah geologického času a příběh naší planety zakódovaný do vrstev horniny a krajiny. Kořeny starověkého pohoří, které dnes leží na dně Grand Canyonu, byly vytvořeny před přibližně 1,7 miliardy let.

Národní park Grand Canyon je rozdělen na severní a jižní část, která je pro lepší dostupnost více navštěvována. Nejbližší mezinárodní letiště je Las Vegas nebo Phoenix, odtud můžete pokračovat busem s mnoha dopravci, např.

CESTA MILIONY LETAutor: Ženy - E15

BHÚTÁN

ZEMĚ ŠTĚSTÍ

Malé království v Himálajích mezi dvěma mocnými sousedy, Indií a Čínou, které si dodnes velmi střeží své tradice, začalo pro turisty otvírat hranice až po roce 1970. Královská vláda přijala velmi opatrný přístup k cestování do země starobylé buddhistické kultury a nepopsatelně strhující fauny a flóry, která je jedním z posledních míst na světě, kde uvidíte spektrum biologické rozmanitosti v takové šíři. Návštěvníci se mohou pohybovat v rámci předem sjednaného plánu a s certifikovanými místními průvodci a před příjezdem musí získat vízum ke vstupu.

Bhútán je zemí, která podporuje a rozvíjí rovnováhu mezi materiálním a duchovním štěstím. Zatímco ekonomové po celém světě považují za klíč ke štěstí hromadění materiálního bohatství, Bhútán se drží odlišného názoru a pokrok měří vedle prosperity a hrubého národního produktu také pomocí „hrubého národního štěstí“. Podle jejich filozofie skutečně správný vývoj lidské společnosti probíhá pouze tehdy, když se materiální a duchovní vývoj navzájem doplňují a vzájemně posilují.

Nejjednodušší a nejrychlejší cesta je letecky na mezinárodní letiště Paro. Místní letecká společnost Drukair létá z Thajska, Indie, Nepálu, Bangladéše či Singapuru. I samotný odlet z této země je neobyčejným zážitkem, zvláště pokud letíte do Káthmándú nebo Dillí. Za jasného počasí totiž detailně uvidíte čtyři z pěti nejvyšších hor světa: Mt. Everest, Lhotse, Makalu a Kančendžengu.

BHÚTÁNAutor: Ženy - E15

MACHU PICCHU

BÁJNÉ MĚSTO INKŮ

O významu tohoto místa v peruánských Andách se archeologové dodnes přou. Inkové ho začali budovat kolem roku 1450 a o sto let později ho opustili. Z jakého důvodu, to je dodnes také zastřeno tajemstvím. Machu Picchu tak zůstává jedním z nejzáhadnějších míst na zemi. Město nebylo odhaleno ani španělskými dobyvateli a znovu ho objevil až ve 20. století americký archeolog z Yaleovy univerzity Hiram Bingham.

V roce 2007 bylo zařazeno mezi 7 nových divů světa. Atmosféra tohoto místa je neopakovatelná, zvláště pokud máte štěstí a navštívíte ho po úsvitu, kdy je Machu Picchu zahaleno v jemných mracích a procházíte v ranním oparu pozůstatky náměstí, chrámů, obřadních míst, schodišť a teras. Po příletu na mezinárodní letiště do Limy se snadno dostanete do Cuzca, kam nabízí přepravu řada místních autobusových společností. Cesta může trvat až 20 hodin, rychlejší je hodinové letecké spojení s místní společností Peruvian Airlines.

Z Cuzca pak jezdí vlaky do Aguas Calientesa a dále autobusy, které vás přiblíží až k Machu Picchu. Je možné také zvolit pěší trasu starou inckou cestou trvající několik dní, ovšem doporučuje se pouze v doprovodu průvodce. Vzhledem k velkému počtu návštěvníků a denním kvótám pro vstup se doporučuje koupit lístek předem.

MACHU PICCHUAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Hana Chaloupková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video