Mám hubnout kvůli chlapovi? | e15.cz

Mám hubnout kvůli chlapovi?

ZDROJ: Ženy - E15

Jana Potužníková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Trendy velí: čím hubenější, tím lepší. A módě podléhají i muži, když vedle sebe mají nejraději štíhlé krásky. Máme kvůli nim začít hubnout? Nebo je to s tím mužským vkusem trochu jinak?

Když se podíváte především do módních časopisů, narazíte na samé „vychrtlinky“. Holky a ženy bez tvarů a oblin, bez gramu tuku - vlastně s minimální dávkou ženskosti. Když se potom rozhlédnete po ulicích našich měst, je to naštěstí lepší. Jenže on to tak bere málokdo.

My ženy samy od sebe toužíme po zhubnutí den co den, a co hůř: také podléháme domněnkám, že i naši muži se poohlížejí stále častěji po těch, které se alespoň přibližují „vychrtlinkám“ z časopisů a reklamy. Co na tom, že k tomu málokterá máme dispozice, co na tom, že všeho moc škodí (tedy i hubenosti). Zdrcené obecným trendem často chceme jít do extrému a hubnout, co to dá. Do jaké míry ovšem čeští muži touží po holce „kost a kůže“ místo oblíbeného slovanského „krev a mléko“?

Extrémy škodí vždycky

Na rovinu je třeba si říct, že moc hubená ani příliš oplácaná žena to nikdy nebude mít zrovna jednoduché. Ta první bude pro své okolí nezdravá anorektička, ta druhá líná „žroutka“ (ať už je za jejich vzhledem ve skutečnosti cokoli). A zcela jistě obě budou mít určité zdravotní potíže. Přesto, jak se zdá, co se vztahu k mužům týče, teoreticky to bude mít snazší ta hubenější. Mít štíhlou partnerku je totiž pro muže v posledních letech vlastně tak trochu trendy záležitost. Je to známka jisté prestiže, schopnosti být aktivní, být úspěšný. Mít vedle sebe štíhlou krásku, to je, především pak ve vyšších společenských vrstvách, stejně důležité jako disponovat rychlým autem a dobrou adresou.

Každé kilo se počítá

Podle veřejného průzkumu pak muži také nelibě nesou, když jejich partnerka během vztahu přibere. Mnohým stačí už tři kila navíc na to, aby zvažovali výměnu té, s níž žijí! Tak moc se podle psychologů dostává do popředí důležitost vzhledu.

Je hubnutí „pro chlapa“ tím správným? O tom jsme si povídali s Mgr. Alex Doležalovou, psycholožkou pražského Institutu partnerských vztahů (www.ipav.cz):

My ženy se samozřejmě chceme mužům líbit. A hodně v této souvislosti řešíme váhu. Zvlášť když se nám zdá, že nás nemají tak rádi jako kdysi. Je to dobrý motiv k hubnutí?

Jestliže muž bere do zaječích především proto, že mu jeho kdysi krásná žena začíná výrazně tloustnout, je téměř jisté, že si svůj odchod rozmyslí - jakmile zhubne, co přibrala, a začne vyzařovat spokojenost sama se sebou. Se zdravě štíhlou (upozorňuji, že ne s nezdravě vychrtlou), upravenou a spokojenou ženou muž rád zůstane. Zvlášť když se vedle ní cítí dobře a má se doslova na co koukat…

Přiznejme si ale, že když je v rozkladu celý vztah, náprava vzhledu to asi nespraví…

Ano, pokud je skutečným problémem ve vztahu například neuspokojivý sex, pocity osamělosti jednoho z partnerů či například ztráta respektu a úcty k druhému, zřejmě snaha ženy rychle zhubnout nepomůže. Stává se ale, že partneři si v sexu a dalších oblastech společného života přestali rozumět až v době, kdy jeden z nich výrazně přibral. Je proto vždy nutné (a třeba i s pomocí odborníka, psychoterapeuta) zjistit, co je příčinou rozpadajícího se vztahu - a pokud je to tloušťka a jiná neupravenost partnerky či partnera, může zhubnutí a zapracování na vzhledu vztah zachránit. Mužská sexualita nutí muže, aby vedle sebe měli co nejhezčí partnerku. Ona je svým vzhledem reprezentuje a vzhled jejich ženy jim zpětně dodává sebevědomí - musí být přece fakt dobří, když mají vedle sebe takovou kočku! Jestliže se tedy žena snaží udržovat si postavu a dbá o sebe, muž se s ní může chlubit, je rád za to, že ji má, a také se k ní tak chová.

Ale obezitologové a výživoví poradci přece stále zdůrazňují, že máme hubnout jen kvůli sobě, nikoli kvůli někomu jinému, partnera nevyjímaje…

To, nakolik jsme štíhlí jen kvůli sobě a nakolik jsme štíhlí proto, abychom se líbili druhým, od sebe nelze úplně oddělit. Zcela zásadní pro úspěch v hubnutí je však naše rozhodnutí, že opravdu chceme zhubnout, protože se pak budeme líbit sobě, partnerovi a budeme si třeba moci koupit hezké módní oblečení. Nikdy se nám nepodaří úspěšně zhubnout, když to nebudeme skutečně sami chtít.

Co když mám doma chlapa, který mi přímo říká: zhubni, nebo tě opustím? Není to sobecké, nátlakové, povrchní jednání? Stojí takový chlap za to?

Chlap, který za to stojí, by takovou věc nikdy říct neměl. Pokud to přece jen udělá, měla by žena okamžitě zhubnout a se svým novým tělem a vyšším sebevědomím by měla takového burana opustit pro někoho, kdo se k ní bude chovat s větší úctou. Také vždycky záleží na tom, jak tlustá žena je - je opravdu při těle, nebo jen žije s tyranem, který ji trápí, i když je štíhlá? Ano, s postupujícím věkem se žena nevyhne tomu, aby nepřibrala pár kil. To však neznamená, že musí mít nadváhu nebo být obézní. Muž, kterému vadí i nepatrná změna partnerčiny postavy, asi není ten pravý společník do života. Avšak muž, kterému vadí, že má partnerka nadváhu či je obézní, je již řekněme v právu - protože pokud začal žít se ženou štíhlou, chce, aby přibližně stejná byla pořád, ne aby se mu proměnila v tukový polštář.

Pokud se tedy teprve chystám s někým seznámit, může i to být dobrým důvodem k hubnutí? Nebo mám raději vycházet z toho, že ten, s kým budu chtít žít, by mě měl mít rád takovou, jaká jsem?

Muži se zamilovávají především do štíhlých žen s hezkými tvary. Pokud tedy chceme najít lásku, musíme o své tělo dbát, čímž zvyšujeme i pravděpodobnost, že lásku skutečně najdeme. Pokud však rychle zhubneme, najdeme lásku a pak milému před očima zase rychle ztloustneme, můžeme si být skoro jisté, že se mu to nebude příliš líbit. Ideálem je být štíhlá a postavu si udržovat. Podotýkám však, že zdravým způsobem!

Anketa:

Chtěli byste, aby kvůli vám žena někdy hubla?

Zdeněk (34): „Když si pořídím normální hezkou holku, samozřejmě nebudu chtít, aby se mi změnila v melounek. To jsem si říkal vždycky. Pak ale manželka otěhotněla a pár kil jí zůstalo. A já? Neřeším to! Kdyby to překročilo rozumnou mez, samozřejmě bych se s ní snažil o tom mluvit. Zatím to ale není potřeba.“

Michal (25):Já beru ženu jako celek, tedy s tím, jak je chytrá, co dokázala, jaké má sny a ambice, a je-li upravená, je-li vidět, že o sebe dbá. Pak nějaké kilo sem nebo tam neřeším. Sám si ani neumím představit, že bych ženu nutil, aby hubla kvůli mně. Pokud ji mám rád, tak přece se vším všudy.“

Filip (39): „Chci mít vedle sebe ženu, za kterou se každý otočí. Že bych vedle sebe měl oplácanou holku, vůbec nepřichází v úvahu. A ani nevím, jestli bych chtěl čekat, že zhubne…“

Martin (28): „Víc než na celé tělo se dívám na obličej, na to, jestli se žena umí - jak říkám - smát očima. A asi bych nikdy nechtěl, aby kvůli mně držela dietu. A myslím si, že ženy vlastně nikdy nehubnou kvůli nám, mužům. Jsem si jistý, že daleko spíše hubnou proto, aby uspěly při srovnávání se s ostatními ženami. A že se srovnávají velmi často!“

Mirek (45): „Miluju baculky a vůbec nechápu ty módní trendy klukovských postav. Žena má mít prsa, boky, stehna. O hubnutí mi vůbec nemluvte!“

Otázka pro Vás: Hubla byste jen kvůli partnerovi?

Autor: Jana Potužníková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video