Markéta Častvaj - Plánková: „Řeším problémy jako seriálová Magda“ | e15.cz

Markéta Častvaj - Plánková: „Řeším problémy jako seriálová Magda“

Dita Černá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Její soukromý život je až nápadně podobný tomu, jaký „žije“ v oblíbeném seriálu. Je čerstvě vdaná, svou práci miluje a i v její domácnosti bývá někdy pěkně živo...

Vaše rodina se celkem pěkně rozrostla. Kromě Agátky a Julinky vychováváte děti z Danielova předchozího manželství, 13letého Ondru a 8letou Danielku. Jak jste je přijala, jak ony vás a jak spolu vycházejí všechny děti dohromady?

Že bych vychovávala Danku a Ondru, o tom nemůže být ani řeč. Děti k nám jezdí na víkendy a žádná výchova se opravdu nekoná. Prostě si to všichni snažíme užít co nejvíc. Troufnu si říct, že vztahy máme velmi dobré. Jsou to úžasné děti, jsem vždy ráda, když můžeme být pohromadě.

Pojďme si povídat na chvilku o mužích. Váš vztah s Agátiným tatínkem, hercem Romanem Štolpou prošel bulvárem opravdu podrobně a není třeba jej nějak rozebírat. V rozhovoru, který jste dělala pro Maminku téměř před dvěma lety, jste řekla, že vztah Agátky a jejího otce je: žádný. Vypadá to dnes jinak?

Roman se s Agátkou vídá dle svých časových možností. Takže určitě i v této oblasti došlo k posunu k lepšímu.

Jak jste se s Danielem seznámili?

Daniel chodil každou noc pod můj balkon zpívat milostné árie…

Tak to je ale velká romantika!

To ano, ale na nátlak sousedů, kteří to už nemohli poslouchat, jsem raději zvedla petlici na vratech a pustila ho dál. Ale ani teď nemají sousedé klidný spánek. :-)

Poprvé jste se ale určitě neviděli pod těmi okny?!

No dobře, vidím, že balkonovému zpěvu nevěříte… Pokud nepočítám náhodné setkání v divadle, kdy jsme po sobě mrkli, protože tam byl prach, naše první setkání bylo pracovní v rámci sdružení ALMA. Po pár týdnech Daniel formou SMS vtipně glosoval mé herecké výkony v Ordinaci. Já ho pak pozvala na představení do Ypsilonky, a když viděl, jaká jsem úžasná herečka, objednali jsme svatbu (smích).

Na podzim jste se vzali. Jak se díváte na svatby jako takové? Považujete je za povinnost vůči dětem, nebo pro vás mají své kouzlo?

Kdybych svatbu považovala za povinnost, nevdám se nikdy. Upřímně řečeno, i když jsme s Danielem krátce po seznámení začali žít v jedné domácnosti, byla jsem dlouho přesvědčená, že zůstaneme „na hromádce“. Pak ale přišel romantický výlet do Benátek, kde Daniel podlehl prostředí, koupil ve stánku prstýnek a požádal mě o roku. Ten prstýnek stál tři eura, ale to už jsem mu odpustila :-)

A jak jste si svatbu užili s dětmi?

Vedle svědků a našich dětí jsme jiné hosty na svatbě neměli. Bylo to komorní, klidné a veskrze příjemné.

Jste oblíbenou a taky asi dost vytíženou seriálovou herečkou. Kromě televize však také hrajete v divadle, dabujete, míváte i zájezdová představení. Vy se asi nenudíte...

Za pomoci cukru a biče jsem si dokázala vychovat manžela tak, že se o domácnost včetně dětí postará sám :-) Ale vážně - mám v ně velkou oporu, s Julinkou je teď přes den často doma sám, stíhá i vyzvedávat Agátku ze školky a na večer ještě něco ukuchtit, třeba sýry a chleba s vínem.

Jednu dobu jste působila i v hudební kapele. Zpíváte či hrajete doma dětem?

Když spustím zpěv na Agátku, zacpe si uši, jde ke klavíru nebo kytaře a zpívá punkové protestsongy. Ale s Danielem prakticky bez přestání hrajeme různé improvizované herecké etudy, takže děti se nenudí. Ovšem odmítají za ta skvostná představení platit, a tak jsme nuceni jim po nocích rozbíjet prasátka a brát si, co nám po právu náleží.

Jak vypadá únik od dětských plenek, problémů a šarvátek do světa televizní zábavy? Dokážete odhodit běžné rodinné starosti a stát se váženou seriálovou paní doktorkou „na povel“?

Je paradoxní, že seriálová Magda řeší často velmi podobné problémy jako já. Byly jsme těhotné, máme děti vlastní i nevlastní, o domácnost se taky nějak musíme postarat. Takže vlastně žádná zvláštní příprava na roli probíhat nemusí…

Markéta Častvaj - Plánková s dcerou JulinkouAutor: Ženy - E15

Přenášíte si své načerpané „poznatky ze života“ i do scénáře?

Ne, to nejde, scénář seriálu je svatá kniha, která nesmí být pozměněna. Ale zato v divadle, v Ypsilonce, kde hraju, si improvizace užíváme spousty.

Málo se o vás ví, že jste zakladatelkou a patronkou sdružení ALMA, které se snaží pomoci finančně i jinak znevýhodněným dětem. Jak vás myšlenka založit Almu napadla, a kolika dětem se díky vám už pomoci dostalo a jak?

Podívejte… lidem, které naše téma pomoci osloví, doporučuji pročíst naše internetové stránky alma-pomocdetem.cz. No, a těm, kteří pomáhat nechtějí, to nebudu nějak sáhodlouze popisovat…

Na svých webových stránkách máte hodně vzkazů od fanoušků. Spousta z nich vás prosí o fotografii, další vám vyjadřují podporu v tom, co děláte. Nabíjí vás to zjištění, že mají lidé zájem, že vás mají rádi?

Já mám k internetu značně ambivalentní vztah. Je to úžasný zdroj informací a zábavy, na druhou stranu žrout soukromí. Z toho důvodu neprovozuji žádné internetové stránky, a to ani na sociálních sítích typu Facebook. Bohužel vím, že kdosi se na nich za mě, a dokonce i za mého manžela vydává. Bez našeho souhlasu… Mám ráda mystifikace, ale tohle je za čarou. Obecně ale děkuji všem, kteří mi v dobré víře vyjadřují podporu.

Dokáže vás motivovat i případná kritika?

Pokud nejde o sprosté výkřiky plné nenávisti a „zamindrákovanosti“, tak ano. Každý by měl být rád za zpětnou vazbu, i když není úplně pozitivní.

Dočetla jsem se o vás, že se zajímáte o mystiku a tajemno…

Poté, co jsem na různých televizích viděla v akci různé věštce a vědmy, mě víra ve schopnosti těchto lidí zcela opustila. Ale lektvar lásky kapu manželovi do čaje každý den!

Byla jste někdy u kartářky nebo astrologa?

Kdysi ano. Kartářka mi předpověděla syna. Skoro se trefila :-)

V co věříte, Markéto?

Že vykonané dobro se člověku vrátí nejméně dvojnásobně…

Autor: Dita Černá

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video