Masáž - kterou si vybrat? | e15.cz

Masáž - kterou si vybrat?

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Hektické tempo leckdy zanechává náš organismus v žalostném stavu a masáže patří k nejstarším léčebným metodám, které mají tělu dodat novou energii a pomoci mu od nejrůznějších neduhů. Víte jaká masáž vám přinese to, co od ní očekáváte?

I masáže podléhají životnímu trendu a módě. Nejžádanější jsou relaxační masáže, z nichž na prvním místě vede klasická a masáž lávovými kameny. Z regeneračních jsou oblíbené masáže proti celulitidě a lymfodrenáže k formování postavy.

Hitem loňského roku se staly fish masáže, kúra pomocí rybek Garra Rufa, které jemně oďobávají odumřelou kůži. Ve světě se tato novinky v salonech krásy zabydlela teprve v posledních pěti letech a u klientek má nebývalý úspěch.

Rybky pomáhají léčit lupenku, ekzém, bradavice, otlaky, popraskané paty, kuří oka i jiná kožní onemocnění. Postiženou vrstvu pokožky totiž nejen mikroskopicky čistí a zbavují patogenů kožních onemocnění, ale zároveň ji jemně masírují.

Garra RufaAutor: Ženy - E15

Než se na některou z masáží objednáte neuškodí se informovat jestli je vybraná metoda pro vás vhodná. Obecně platí pravidlo, že pokud máte nějaké otevřené či hnisavé poranění, trpíte vysokým tlakem, jste po operaci nebo máte nějaké jiné zdravotní potíže je ve vašem zájmu masáž nejdříve zkonzultovat s lékařem.

Opatrnost je na místě i v těhotenství, zvláště u rizikového a v počátečním stadiu, naopak od čtvrtého měsíce se při normálním průběhu masáže těhulkám doporučují. Jemná masáž má být přizpůsobena aktuálnímu stadiu těhotenství se zaměřením na nejvíce zatížené partie jako záda, ramena, či dolní končetiny, aby se nastávající mamince co nejvíce ulevilo.

Klasická masáž dostane ducha i tělo do rovnováhy

Klasická (rekondiční) masáž může mít celou řadu variant. Ta úplně obyčejná je založena na mechanickém principu, kdy masér odbornými pohyby a hmaty uvolní napětí celého těla. Doporučuje se jako prevence proti ztuhlým kloubům, k celkovému uvolnění a při rekonvalescenci po svalových a kloubních poraněních. Klasická masáž revitalizuje tělní oběh, uvolňuje svalstvo a přispívá k prokrvení a regeneraci pokožky.

Částečná masáž určitých partií těla se řadí mezi reflexní masáž, která se provádí tlakem na určité reflexní body, jejichž účelem je podpořit jejich stimulaci. Reflexní masáž chodidel, rukou či krční páteře dokáže zázraky, ale měla by vždy patřit jen do rukou odborníka, neboť necitlivý zásah (jako ostatně u každé jiné masáže), může více uškodit než prospět.

Masáž lávovými kameny spočívá v použití speciálních manuálních technik, které ve spojení s působením horkých lávových kamenů mají vysoký terapeutický a relaxační účinek na lymfatický systém a prokrvení svalů.

Voňavé masáže, aneb tajemství královny Kleopatry

Osvěžující koupel v oslím mléce v nabídce masážních salónů sice nenajdeme, zato si lze vybrat stejně příjemné procedury pro uvolnění těla, navození atmosféry sladkého „nicnedělání“ a psychickou regeneraci. Mezi oblíbené patří skořicová, čokoládová nebo medová masáž. Čím se od sebe liší kromě toho, že každá voní jinak?

Medová masáž se dá označit jako protistresová a detoxikační, neboť med dokáže z těla „vytáhnout“ nahromaděné škodlivé látky a vyčistit pleť.

Srovnatelně stejný, ale o poznání luxusnější pocit získáme po čokoládové masáži, která uvolní ztuhlé svaly, vypne a pročistí pleť a pokožce dodá chybějící vitamíny, minerály, antioxidanty a aminokyseliny. Masáž spojená se zábalem v teplé čokoládě je vynikající ke zkrášlení a harmonizaci celého těla.

V zimním období, ale i po namáhavé fyzické námaze či sportu je vyhledávaná také skořicová masáž, která prokrvuje pokožku i podkožní buňky, a tím přispívá k odbourávání tuků a vody v tkáních, regeneruje klouby, svaly a posiluje celkovou imunitu.

Z dalších voňavých masáží si můžeme dopřát ještě celou řadu masáží s podobnými harmonizujícími a regeneračními účinky, jako například pivní, růžovou, bylinkovou, či fialkovou.

Čokoládová masážAutor: Ženy - E15

Léčivé a regenerační masáže zapudí všechny neduhy

slouží k upevnění tělesného a duševního zdraví, k posílení organismu, k osvěžení po fyzické i psychické námaze, ale i ke zlepšení celkového vzhledu.

Oxygenoterapie (regenerační kyslíková kůra) napomáhá celkové regeneraci organizmu, zpomaluje proces tělesného i duševního stárnutí. Uleví při bolestech hlavy, nechutenství, je účinná při odstranění únavy a zlepšení spánku. Oxygenoterapie posiluje organizmus před operacemi i v rámci pooperačního doléčení, vede ke zmírnění následků kouření, zrychlení rekonvalescence po fyzické námaze, zlepšení koncentrace a paměti, posílení nervového systému nebo regeneraci organizmu po chemoterapii a ozáření.

Lymfodrenáž je moderní metoda masáže, která spočívá v aktivaci průchodu lymfy a uvolnění lymfatických cév Zbaví vás pocitu těžkých a unavených nohou či rukou, pomáhá při poruchách látkové výměny v kloubech - artróze, dně, mírní sklon k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému, snížené činnosti štítné žlázy, dechových potížích bez zřejmé vnější příčiny, migrénách a bolestech hlavy.

Lymfodrenáž je ideální metodou pro detoxikaci. relaxaci a regeneraci organizmu, jako prevence a odstranění celulitidy, nadváze (aktivuje hubnoucí proces), k léčbě akné, rozšířených žilek a proti vráskám. Pro dosažení očekávaného efektu je však důležité lymfodrenáže několikrát opakovat. Shiatsu je jedním z nejucelenějších a nejpropracovanějších masážních systémů vedoucí k celkovému ozdravění organizmu. Masáž využívá energetické tělní dráhy - meridiány a na nich ležící akupresurní body. Cílem je rozproudění toku energie, která nastoluje ozdravné procesy, detoxikaci a celkové zlepšení psychického stavu.

Masáž čínskými baňkami spočívá v přikládání skleněných kulovitých nádobek se zahřátým vzduchem, v nichž se ochlazováním vytvoří podtlak, jenž způsobí jejich přisátí na pokožku. Masážní baňkou se zvýší cirkulace krve a tím dochází k okysličení bolestivých míst. Následně se odplavují škodliviny a zlepšuje se látková výměna v okolí masírovaného místa. Tímto teplým procesem dochází ke stimulaci imunitního systému a rovněž účinkuje proti celulitidě.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video