Miminka do dlaně | e15.cz

Miminka do dlaně

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V úterý 23. června 2009 byla v prostorách porodnice Fakultní nemocnice Brno na Obilním trhu slavnostně zahájena výstava s názvem Miminka do dlaně. Ta zde bude k vidění až do 31. července.

Následně se přesune do prostor Dětské nemocnice FN Brno na Černopolní 9, kde potrvá až do 25. srpna 2009.

Výstava se skládá ze tří částí. V první jsou fotografie a příběhy čtyř nedonošených dětí, které veřejnosti přibližují pohled na situaci rodin s předčasně narozenými dětmi.
 
V druhé části jsou prezentovány výsledky soutěže designérů, kteří se na principu funkčního designu „tvz. design for all“ pokusili navrhnout čepičku, lžičku a dudlíček pro nedonošená miminka. Citace z knihy Otázky, kterou sestavil prim. MUDr. Lumír Kantor, a která se snaží najít odpovědi na otázku, zda má smysl život dítěte s těžkým postižením a zda má smysl nedonošené děti zachraňovat, naleznete v poslední části.

Péče o nedonošené novorozence je extrémně náročná a to jak medicínsky, tak finančně. Náklady na zdravotnickou péči o jednoho extrémně nezralého novorozence se pouze do propuštění do domácí péče pohybují mezi 1 a 2 milióny korun.

Autor: Ženy - E15


Výskyt nezralosti je dnes vyšší než 7%. Závažné komplikace, plynoucí především z nezralosti centrálního nervového systému, pak provázejí zejména novorozence s porodní hmotností do 1000 g. S tíží nezralosti stoupá riziko zdravotních komplikací s nejistou prognózou, narůstá náročnost léčby, délka hospitalizace, ekonomické náklady. Nelze vyloučit ani pozdní následky nezralostních komplikací jako postižení pohybových, psychických a smyslových funkcí a poruchy vývoje a růstu.

V České republice je dnes 12 perinatologických center. Díky komplexnosti, kterou rodičům a jejich dětem mohou nabídnout (gynekolog, neonatolog, genetik či klinický psycholog), se v nich péče o nezralé novorozence koncentruje. Bohužel pouze ve čtyřech z nich je součástí odborného týmu dětský klinický psycholog. Jedním z center, kde tomu tak je, je v osobě Mgr. Hany Jahnové i FN Brno.

Z celkového počtu 111 předčasně narozených dětí s porodní hmotností nižší než 1 500 g, které byly sledovány v rámci neonatologické ambulance Fakultní nemocnice Brno, bylo v roce 2006 v psychologickém sledování 87 dětí. V roce 2007 se jednalo o 127 dětí, z nichž psychologická péče je poskytována 103 dětem. V roce 2008 to již bylo 117, z nichž péče dětské klinické psycholožky je poskytována celkem 92 z nich.

Zdroj: Amic
2. července 2009

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video