Módní trapasy aneb co si (ne)obléct | e15.cz

Módní trapasy aneb co si (ne)obléct

ZDROJ: Ženy - E15

Vendula Kochanová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nevyhýbají se žádné z nás, dokonce ani slavné ženy zvučných jmen si je čas od času neodpustí. Řeč je o módních trapasech či prohřešcích. I přes nepochybnou snahu o dokonalý outfit se nám občas podaří šlápnout vedle.

 Stačí se jen porozhlédnout okolo sebe. Oblečení á la šedá myš, špatně padnoucí střihy, či překombinovaný model, to je jen zlomek nejčastějších módních prohřešků, které se nevyhýbají ani českým ženám.

O ponožkách v sandálech, vykukujících tangách z kalhot či nevhodně zvolené podprsence pod lehký letní top byly napsány již stohy článků. Je sice pravda, že podobné nešvary se stále vymýtit nepodařilo, ale v našem článku o módních přešlapech se jim věnovat nebudeme – napadá mě totiž rčení o házení hrachu na zeď. Zaměříme se spíše na to, jak zvolit oblečení vzhledem ke své postavě a také jak vhodně kombinovat módní doplňky, aby nevznikl model podobný klaunům v manéži či naopak úzkoprsým úřednicím z osmdesátých let. I ten nejstylovější módní kousek, hit sezóny, se totiž může rázem proměnit v módní trapas, za který by vám pomyslná módní policie „napařila“ pořádnou pokutu.

====Případ první: Zvířecí vzory====
Zvířecí vzory opět slaví svou renesanci. Motivy zvířecí srsti se opět objevují na topech, košilích, legínách, šatech, no zkrátka všech módních kouscích, které sezóna jaro/léto 2011 nabízí. V předchozích letech, jsme vídali zvířecí vzory v klasických barevných kombinacích, tedy převážně černobílé a v přirozených barvách zvířecí srsti (hnědá, žlutohnědá, béžová, karamelová a v podobných přírodních barvách). Letošní sezóna přinesla do poměrně konzervativních zvířecích vzorů nový svěží vítr. Zvířecí motivy nacházíme na pultech módních butiků také v neotřelých barvách – kombinace lososové a černé, či modré a růžové zvířecí potisky. I přesto, že jsou zvířecí vzory velice trendy, musíme výběr pečlivě zvážit. Se zvířecími motivy se to má totiž tak, že pokud to s nimi přeženeme, mohou působit lacině a vyloženě nevkusně. Dámy, vyloženě ženských plnoštíhlých tvarů, by se měly vyvarovat velkých potisků obecně, u těch zvířecích to platí dvojnásob. Rovněž je daleko vkusnější využít vzorů zvířecí srsti spíše na doplňcích – například na velmi módních šátcích, které v dané sezóně doplňují snad každý outfit a rozhodně by ve vašem šatníku neměly chybět. Radila bych rovněž se vyvarovat kombinaci okázalých zvířecích vzorů a výrazných zlatých šperků a aplikací, které opravdu evokují název známé písničky „Přijela pouť“.
Zvířecí vzory opět slaví svou renesanci. Motivy zvířecí srsti se opět objevují na topech, košilích, legínách, šatech, no zkrátka všech módních kouscích, které sezóna jaro/léto 2011 nabízí. V předchozích letech, jsme vídali zvířecí vzory v klasických barevných kombinacích, tedy převážně černobílé a v přirozených barvách zvířecí srsti (hnědá, žlutohnědá, béžová, karamelová a v podobných přírodních barvách). Letošní sezóna přinesla do poměrně konzervativních zvířecích vzorů nový svěží vítr. Zvířecí motivy nacházíme na pultech módních butiků také v neotřelých barvách – kombinace lososové a černé, či modré a růžové zvířecí potisky. I přesto, že jsou zvířecí vzory velice trendy, musíme výběr pečlivě zvážit. Se zvířecími motivy se to má totiž tak, že pokud to s nimi přeženeme, mohou působit lacině a vyloženě nevkusně. Dámy, vyloženě ženských plnoštíhlých tvarů, by se měly vyvarovat velkých potisků obecně, u těch zvířecích to platí dvojnásob. Rovněž je daleko vkusnější využít vzorů zvířecí srsti spíše na doplňcích – například na velmi módních šátcích, které v dané sezóně doplňují snad každý outfit a rozhodně by ve vašem šatníku neměly chybět. Radila bych rovněž se vyvarovat kombinaci okázalých zvířecích vzorů a výrazných zlatých šperků a aplikací, které opravdu evokují název známé písničky „“.

Případ druhý: Maxišaty

Šaty etno a květinových potisků v délce po kotníky  na nás „pokukují“ snad z každé výlohy módních obchodů. Jak ale docílit toho, aby maxi šaty měly opravdu maximální efekt. Pokud měříte metr padesát, tak se s vidinou dlouhých šatů rovnou rozlučte. Šaty po kotníky si opravdu s klidným srdcem může dovolit tak deset procent dívek a žen. Kýženého éterického efektu dosáhnete pouze tehdy, měříte- li k metru osmdesáti a jste-li spíše štíhlé postavy. Pokud si takové šaty oblékne byť štíhlá, ale drobná a malá žena, módní přešlap je na světě. Spíše než módní ikonu bude totiž připomínat malou holčičku, která se „navlíkla“ do maminčiných šatů.

====Případ třetí: Výrazné barvy====

Výrazné bravy jednoznačně ano, neotřelé barvené kombinace - v pořádku, křiklavé až neonové barvy – hit letošního léta. Co už ale in rozhodně není – outfit á la papoušek z amazonského pralesa. Pohled na barvy a barvené kombinace se naštěstí hodně proměnil a již není tak konzervativní jako dříve. Směle si můžete obléct starorůžovou s námořnickou modrou, či modro zelený outfit, pravidlo stejné barvy kabelky a bot je také již dávno pasé.
 
Rozhodně ale myslete na to, že méně je někdy více. Pestrobarevný outfit se žlutou kabelkou, růžovým topem, křiklavě zelenými šortkami, doplněný fosforeskující kšiltovkou a náušnicemi v barvě lila si opravdu mohou dovolit tak maximálně pubertální dívky, které disponují jednou tajnou zbraní „hromadného ničení“, a to svým mládím. Pro nás ostatní, které máme pubertu již nějakou dobu za sebou, jednoznačně platí – nebojme se výrazných barev a kombinací, ale nezapomínejme na vkus a zdravý rozum.
 
Pokud máme například pestrobarevnou sukni, největší službu nám prokáže jednoduchý top v neutrální barvě, stejně tak jako kabelka a boty. Barevně výrazný šátek můžete doplnit kabelkou v podobné barvě, na zbytku modelu však už buďte s barvami střídmější.

====Případ čtvrtý: Overal====

S overaly se to má tak: jsou velmi módní, ale nesluší takřka nikomu. Navíc, muži tento kousek oblečení vůbec nechápou a neocení. Takže pokud se chcete zalíbit svému vysněnému mužskému idolu, nechte overal s klidem ležet ve skříni.

Overal sluší několika procentní menšině žen, které nejen, že se pyšní odpovídající výškou, ale ještě k tomu mají dokonalou štíhlou, ale přesto výrazně žensky tvarovanou postavu s proporčními rysy. To znamená ideálně 90-60-90. Pokud nedisponujete těmito přednostmi, overal si raději odpusťte, protože jinak je módní trapas na spadnutí.

====Případ pátý: Obrázky a nápisy na tričku====

Další jednoznačně in záležitost. Nutno ale podotknout, pouze do určitého věku. To co na dvacetileté dívce působí roztomile a rozverně bude na padesátileté ženě působit trapně a nevkusně. Není nic smutnějšího a trapnějšího, samozřejmě, co se módy týče, než žena ve středních letech, oděná v tričku s obrázkem pejska a nápisem „Hug me“, či „Kiss me“ (v překladu: obejmi mě, polib mě).
 
Ke střednímu věku móda jednoznačně patří a rozhodně není nutné, aby se zralejší ženy oblékaly nudně a nezajímavě. Je ale obrovský rozdíl v tom, obléci se mladistvě, přesto adekvátně ke svému věku, anebo si hrát na mladici. Příkladem nám budiž nádherné dámy, které umějí stárnout a oblékat se s grácií jako Zlata Adamovská, Marie Rotrová či Simona Stašová.

Autor: Vendula Kochanová
22. července 2011

Autor: Vendula Kochanová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery