Muž gastrosexuál: Má raději jídlo než Vás? | e15.cz

Muž gastrosexuál: Má raději jídlo než Vás?

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po metrosexuálovi k nám přišlo další označení moderního trendu pseudosexuality u mužů. Co znamená pojem gastrosexuál, co obnáší chování takového člověka a jaká je jeho pozice vůči ženám?

Jamie Oliver, Wolfgang Puck, Gordon Ramsey či třeba Zdeněk Pohlreich. To jsou muži, jejichž sláva výrazně přesahuje prostředí kuchyně luxusních restaurací, objevují se často v médiích, stali se z nich vpravdě celebrity a začali být vzorem pro nejednoho vařícího muže. Právě tyto kuchařské hvězdy mají výrazný podíl na vzniku fenoménu, který se začal moderně nazývat jako muž gastrosexuál.

Chuť, tvořivost, seberealizace

Co si představit pod pojmem gastrosexuál? Jedná se o muže (ženy jsou genderově nekorektně z této škatulky většinou vyloučeny), který si libuje ve vaření a jiné přípravě pokrmů. Přivedly ho k tomu z velké části nutnost při žití single způsobem života a populární televizní pořady o vaření. Takový muž se nespokojí s večeří v podobě knedlíků s vajíčkem, ale naopak hledá výzvy, zkouší, experimentuje, učí se a tvoří.

Je to také ten typ muže, který si neskutečně užívá nákup potravin a pochutin v supermarketu a nelení navštívit ani specializované obchody, aby získal přesně tu sojovou omáčku, kterou ke svému výtvoru potřebuje. Vaření pro něj není jen nutností k zasycení žaludku a přežití. Je to koníček, je to záliba a může přejít až v posedlost, která vyjde na šílené peníze. Pomineme-li ale tyto extrémní případy, co styk s takovým gastrosexuálem obnáší?

Vařící muž? Jasná volba

První představa každé ženy, když se řekne sousloví vařící muž, je jistě pozitivní. Znamená to, že tíha domácích prací při společném soužití bude rozprostřena rovnoměrněji mezi oba partnery, řada žen navíc před svatbou (resp. porozením dítěte) příliš vařit neumí a učí se to za pochodu, nebo je dokonce tato činnost vyloženě nebaví. Ženy tak bez problémů tuto činnost přenechají muži. Zvlášť tomu, který se o to sám hlásí a baví ho to.

Muži navíc vaří s mnohem větší fantazií, citem pro dochucování a nebojí se sáhnout po exotických ingrediencích. Není náhodou, že přední světoví šéfkuchaři jsou převážně muži. Pokud nenarazíte na nějakého začátečníka, je velká pravděpodobnost, že gastrosexuálním mužem uvařené jídlo bude chutné, moderní, připravené z kvalitních a dražších potravin. Vaření pro něj není povinnost, ale zábava. Tento přístup samotnému jídlu vždy jen přidá.

Každý přeci rád dobře jí. Pokud vaření gastrosexuálovi opravdu jde, vyhraje si s tím a ještě pěkně naservíruje, kdo by se bránil? Navíc to vyjde mnohem laciněji, než chodit každý večer do restaurace. Jednoduše řečeno, dobře vařící muž je prostě sexy a jeho cena na pomyslném trhu partnerů a manželů rostě vzhůru. Ostatně i muži samotní si to uvědomují a právě získání bodů u ženy bývá často jedním z motivů pro zvyšování kuchařských dovedností.

Láska prochází žaludkem

Klasické první či druhé rande probíhá při romantické večeři v restauraci. Pokud se vše vyvíjí dobře, může vás takový gastrosexuál pozvat na večeři také k sobě domů. Krom toho, že takové pozvání směřuje k první společně strávené noci, dává muži příležitost blýsknout se v očích svého objektu touhy pomocí vlastních kuchařských dovedností. Že láska prochází žaludkem je staré pořekadlo, které neplatí jen pro mužské žaludky, ale rovněž pro ty ženské.

Ke gastrosexuálovi pochopitelně patří také jistá míra exhibicionismu. Přeci jen se s jídlem nebude tak moc piplat a investovat do něj čas, peníze a úsilí jen proto, aby se sám dobře najedl. Bude se chtít o toto jídlo podělit nejen se ženou, ale i s přáteli, kteří jeho výtvor pochválí. Gastrosexuál tak bude pravděpodobně pozorný hostitel a společenský člověk. Vaše prestiž tím může stoupnout úplně stejně, jako stoupá prestiž vašeho gastrosexuálního partnera.

Láska prochází žaludkem.Autor: Ženy - E15

Všeho moc škodí

Že vše je únosné jen do určité míry, platí pro jakoukoli lidskou činnost. Pokud záliba ve vaření, smažení a pečení přeroste v posedlost, může to s sebou přinést nejednu nepříjemnost. Toho si ostatně všimli i tvůrci populárního amerického seriálu South Park, kteří gastrosexualismu věnovali celý jeden díl.

Jakákoli obsese nějakého jedince znepříjemňuje život celému jeho okolí. Může se tak lehce stát, že vaše účty za potraviny, plyn či elektriku se mohou až zněkolikanásobit. K tomu připočítejte věnování veškerého volného času gastrosexuála přípravě pokrmů, hordu špinavého nádobí, které podle hesla „já vařil, ty umýváš“ bude svěřeno do vaší péče, a především skutečnost, že jídlo jej nyní zajímá více než vy, a máte problém číslo jedna v partnerském soužití.

Jedná se ale o extrémní situace, k nimž se jen tak někdo nedostane. Gastrosexuál tedy bude ve většině případů pouze člověkem, který dokáže svou zálibou zpříjemnit večer nejen vám, ale také vašim přátelům. Bude pomocníkem s činností, kterou sama moc nemusíte. Jeho hobby bude vítané, užitečné a zejména chutné.

Poslední články autora:

Nejvtipnější „antisvatební“ mužský názor, který jste kdy četli…

Syndrom open space

Názor muže: Hádky se ženou

Názor muže: Ženy a vaření

Všechny Názory muže

Zobrazit všechny články autora

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video