Nanotextilie - zdravá móda | e15.cz

Nanotextilie - zdravá móda

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nosíte rádi pohodlné a nemačkavé oblečení? Zcela určitě ano, jen jste si možná nevšimli, že se vyrábějí jinou technologií, která látkám vtiskne téměř nadpozemské vlastnosti. Oděvy z nanotextilí totiž v zimě zahřejí a v létě příjemně chladí.

Některé vědní obory se rozvíjejí obrovským tempem, jiné z dětských plenek teprve vyrůstají. Takovým mládětem je nanotechnologie, jejíž zásluhou vznikají materiály neobvyklých vlastností. Z nanotextilií se šije spodní prádlo, trička, outdoorové a sportovní oděvy, ponožky a punčochy, metráž i bytový textil.

Z nejrozšířenějších úprav textilií na bázi nanočástic je úprava Sanitized® od stejnojmenné švýcarské firmy.Jedná se o textilii se speciální antibakteriální úpravou, jejíž hlavním úkolem je zabraňovat množení bakterií, a v některých případech i plísní. Ženy si značku Sanitized nejlépe vybaví v souvislosti se zdravotními a kompresivními punčochami.

Kromě antibakteriálních se vyrábí i textlie s protišpinivou úpravou a nežádoucímu oděru (ubrusy, čalounění a dokonce i společenské šaty). Svou kvalitou je známá americká společnost Nano-tex ®, jejíž textilie využívají přední značkoví výrobci módy a sportovních oděvů. Mezi velmi známý materiál patří textilie Goretex, z níž se šijí zimní bundy a outdoorové oděvy do extrémních podmínek pro zimní aktivity a sport.


Autor: Ženy - E15Jak nanotextilie fungují?

Navzdory složité (a drahé) výrobě je podstata nanotextilí velmi prostá. Podle přidaných takzvaných nanokompozit mohou nanotextilie měnit vlastnosti podle potřeby, například. udržovat chlad v létě a v zimě teplo.

Takzvané termoregulační textilie obsahují mikročástice naplněné organickým uhlovodíkem na bázi vosku, který podle teploty mění své skupenství. Budete-li mít například tričko či větrovku z termoregulační textilie, mikrokapsle do sebe v horku absorbuje přebytečné teplo a tím vás ochrání před přehřátím. V chladu je reakce textilie přesně opačná.. U antibakteriálních textilií se do jejich struktury při jejich výrobě vkládají nanočástečky oxidů stříbra, které zabrání usazování bakterií a plísní na povrchu textilie.

Oblečení (nejen) pro outdoorové aktivity


Nanočástice, které uvádějí někteří výrobci u vlastností textilu, jsou v některých případech reklamním či marketingovým trikem. Na otázku, jak pravou nanotextilii rozeznat, je jediná rada: nakupovat u značkových výrobců, kteří prodávají zboží z patentovaných materiálů.

Laminátová tkanina s hydrofilní membránou BlocVent je určena pro extrémní podmínky a pro fyzicky náročné a dlouhodobé aktivity jako jsou expedice, horolezectví, skialpinismus, cykloturistika, treking či zimní sporty. Oblečení z nanotextilie BlocVent vyniká vysokým vodním sloupcem, tedy vysokou schopností odolávat promočení, je výjimečně paropropustné a větruvzdorné.

Gelatons XP je značka řady vysoce funkčních textilních materiálů s dlouhodobě vodoodpudivou úpravou (DWR) od japonské firmy Tomen Corporation. Základem je nelehčené, hydrofilní, polyuretanová membrána, která dodává textilním materiálům vysoké hodnoty nepromokavosti a zároveň prodyšnosti. Přitom jde o materiál dokonale větruvzdorný, odolný vůči opotřebení a své vlastnosti si udržuje i po dlouhodobém používání a praní.

Nejlehčí nanotextilií (v širokém spektru membránových materiálů) je Sympatex. Je „silná“ jen jednu setinu milimetru, což u bundy obnáší váhu asi 20 g. (Pro porovnání – stejnou hmotnost váží jedna pohlednice). Sympatex spolehlivě chrání před větrem a vodou., je homogenní, neporézní a protože jde o velmi poddajný materiál, používá se pro sportovní oděvy i obuv.

Coolmax je certifikované mikrovlákno se 100% patentovaným DuPont polyesterovým vláknem. Má zvýšenou plochu povrchu a proto oproti klasickým textiliím rychle odvádí vlhkost. Vyrábí se z něho jemné a měkké spodní prádlo, které zachovává lidské tělo uchová permanentně v suchu a teple, neboť udržuje na těle souvislou vzduchovou vrstvu, tepelně stabilní jak v chladném tak teplém prostředí.

Kdo rád nosí mikiny setkal se z fleecovou textilií No Wind, se speciální úpravou proti žmolkování. Materiál je elastický, hřejivý, lehký a snadno se udržuje. Oděvy se mohou prát v pračce a velmi rychle uschnou.

Autor: Ženy - E15


Jak o nanotextilie pečovat


Abychom funkční vlastnosti oblečení z nanotextilie udrželi co nejdéle, je nutné praní oděvů věnovat zvýšenou pozornost. Vždy se vyplatí si důkladně přečíst návod na ošetřování, neboť nesprávným čištěním nebo praním můžeme zničit některé vlastnosti materiálu, hlavně ty za které jsme draze zaplatili.

  • Na hrubé znečištění můžeme použít mýdlo na praní a měkký kartáč (nikdy ne chlor, Savo nebo benzín)
  • Textilie s membránou prát při nízké teplotě (extrémně tenká membrána se může v horké poškodit a tím ucpat póry)
  • U membránových textilií zásadně nepoužívat běžné prací prášky, ale pouze prací prostředky určené na membrány, nejlépe tekuté.
  • Při máchání nepoužívat aviváž
  • Vždy oděv důkladně vymáchat, nechat okapat, hlavně – neždímat!
  • Nesušit blízko přímých zdrojů tepla (topná tělesa nebo otevřený oheň)
  • Podle potřeby obnovit vodoodpudivost a nepromokavost , ale jen prostředky k tomu určenými

Autor: Irena Forejtová
15. června 2009

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video