Nasajte vánoční atmosféru. Vydejte se na nejkrásnější advetní trhy! | e15.cz

Nasajte vánoční atmosféru. Vydejte se na nejkrásnější advetní trhy!

Helen Hladíková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Načerpejte vánoční náladu během návštěvy jednoho z českých či evropských adventních trhů. Ochutnáte tradiční cukroví a možná přitom narazíte na vhodný dárek pro sebe nebo své nejbližší. Inspirujte se našimi tipy, kam vyrazit...

Období Vánoc patří k hojně vyhledávaným příležitostem, jak vycestovat alespoň na chvíli za hranice všedních dnů. Spoustu možností, jak pohodově strávit předvánoční čas, nabízejí nejen česká města, ale i řada evropských destinací. Zpříjemněte si čekání na Ježíška a vezměte celou rodinu na malý výlet.

HAMBURK

V tomto přístavním městě se vánoční trhy konají v několika městských čtvrtích, nejslavnější jsou asi ty na Radničním náměstí. Ve stáncích rozdělených do jednotlivých uliček podle zaměření najdete tradiční vánoční zboží, sladkosti i hračky. Ojedinělý zážitek vám tu přinese Santa Claus,který se třikrát denně prožene se sobím spřežením přímo nad radnicí. Hlavní vánoční strom však stojí na Mönckebergbrunnen.

Je 20 metrů vysoký a osvětlený 14 tisíci svíček. Za nejautentičtější je považován trh v Altona/Ottensen, ale třeba v městské části Ballindamm na vás čeká ojedinělý zážitek – vánoční dobrodružství na jedné z pěti pohádkových lodí na řece Alster.

Děti si tak budou moct na lodi vytvořit cukroví, loď snů jim zase nabídne spoustu hraček a na kavárenské lodi si pro změnu odpočinou rodiče. Všechny tyto programy jsou bezplatné. A co byste našli v městské části Überseequartier? Obří adventní kalendář, jehož okénka se postupně každý večer slavnostně otevírají. Pokud byste chtěli dětem ukázat, jak vypadají tradiční řemesla, vezměte je na Gerhard-Hauptmannplatz za nejrůznějšími řemeslníky.

HamburkAutor: Ženy - E15

KODAŇ

Kouzelnou náladu ve vás probudí vánoční trh v nejstarším evropském zábavním parku Tivoli, který se nachází právě v Kodani. Jde o park se 160letou tradicí a ročně projde jeho branami více než pět milionů lidí.

Stromky a stánky jsou tu osvětleny více než půl milionem žárovek a najdete tu plno místních výrobků, z nichž si zajisté vyberete krásné vánoční dekorace, případně dárky, třeba kodaňský porcelán či dřevěné panenky. Kromě mnoha gigantických kolotočů, horských drah a ruských kol je skvělou atrakcí pro malé i velké bezpochyby velké jezero, jež slouží jako veřejné kluziště. I milovníci folklóru si tu však najdou své – do koncertní haly si mohou přijít poslechnout symfonický orchestr. Pro vyznavače baletu jsou tu zase připravena různá vystoupení.

A co si dát na zahřátí? Doporučujeme například tradiční glOgg (svařené víno s likérem a kořením) spolu s ableskiverem neboli jablečnou koblihou.

KodaňAutor: Ženy - E15

BRATISLAVA

Rovněž v hlavním městě našich blízkých sousedů se konají vánoční trhy na více místech. Nenechte si ujít třeba tradiční slovenské lahůdky na Františkánském náměstí, množství stánků najdete i na Hlavním náměstí. Součástí bohatého vánočního programu bude mimo jiné i Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby, na němž vystoupí pěvecké sbory z nejrůznějších koutů světa. Hviezdoslavovo náměstí a nádvoří Staré radnice zase ožije množstvím stánků s ručně vyráběnými předměty od kovářů až po hrnčíře a chybět nebudou ani originální vůně od výrobců parfémů.

Dětem určitě kupte lokše (bramborové placky), tradiční slovenskou dobrotu s oříšky, zelím či škvarky. Dospělí pak jistě nepohrdnou vánočním punčem, klobáskou či jablky v karamelu. Trhy začínají 23. listopadu, což je také den, kdy bude slavnostně rozsvícen vánoční strom. Jestliže vám to ještě pořád nebude stačit, zamiřte na výstaviště Incheba Expo Bratislava, kde se koná již pětadvacátý ročník Dnů Vánoc. Mezi stovkami vystavovatelů tady jistě najdete nejen stylové vánoční dekorace, ale i pěkné dárky. A pokud vás ta sváteční atmosféra přece jen přestane bavit, jen tak se projděte krásným historickým centrem Bratislavy a navštivte třeba Bratislavský hrad. Určitě nebudete litovat.

BratislavaAutor: Ženy - E15

BUDAPEŠŤ

Jedny z nejpopulárnějších evropských trhů se konají na náměstí VÖrÖsmarty. Kromě tradičních pochutin si tu totiž předvánoční čas můžete zkrátit pestrým doprovodným programem (vánoční koncerty, ukázky lidové tvorby apod.) a čeká na vás i jedno překvapení v podobě gigantického adventního kalendáře na fasádě budovy slavné cukrárny Gerbeaud. Pokud už tu budete, určitě do cukrárny zajděte, a ačkoli se nejedná právě o levnou záležitost, vaše chuťové buňky vám budou vděčné.

Víte, co je to Kürtös kalács? Tradiční maďarské pečivo, na němž si můžete pochutnávat při procházení trhu. Vydejte se s dětmi rovněž před budovu budapešťského parlamentu, protože zdejší prostory se změní na jedno z největších městských kluzišť v Evropě. Přijďte si tedy i s dětmi zabruslit. Za vaši pozornost jistě stojí i město samotné. Projděte se třeba po Řetězovém mostě, prvním, který v Budapešti vedl přes řeku Dunaj, a spojil tak obě historická města. Ujít si nenechte ani návštěvu Rybářské bašty, z níž se vám naskytne nádherný výhled na celé město. A co rozhodně nevynechat? Velkou budapešťskou tržnici (Vásárcsarnok). Pokud chcete někomu udělat radost jedlým dárkem, pak tady nemůžete odejít s prázdnou. Maďarské čabajky či různé druhy mletých paprik zabalených v dekoračních sáčcích jistě potěší nejednoho gurmána.

BudapešťAutor: Ženy - E15

PRAHA

Kam vyrazit pro dárky a nasát vánoční atmosféru v matičce Praze? Vybrat si můžete z několika možností. Tradičním místem, kde 29. listopadu rovněž proběhne rozsvícení stromu, je Staroměstské náměstí. Letošní vánoční strom pochází z pozemku soukromého majitele z oblasti Benešovska. Ujít byste si však neměli ani stánky na Náměstí Republiky či menší, ale o to krásnější, na Náměstí Míru. I tady se můžete těšit na krásný vánoční strom, znějící koledy a vůni svařeného vína. Projít si můžete i trhy na Andělu, Václavském či Palackém náměstí.

Všude na vás čeká bohatý program, plno tradičních dobrot a dekorací. A pokud zde nenajdete dostatek vánoční inspirace, zajděte na Výstaviště v Holešovicích. Koná se tu již několikátý ročník Hrnčířských a řemeslných trhů, a to v termínu od 5. do 7. prosince. Tip pro tradiční Vánoce: Vyšetřte si trochu času a navštivte Vánoční výstavu v Betlémské kapli. Dýchnou tu na vás české tradice a prohlédnete si například nádherné výrobky lidové tvorby. Tématem letošní výstavy jsou zvony.

PrahaAutor: Ženy - E15

OLOMOUC

Vánoční trhy zde budou zahájeny již 23. listopadu, a to tradičním rozsvícením vánočního stromu na Horním náměstí. Zároveň začne fungovat Ježíškův poštovní úřad, takže děti i jejich rodiče mohou přinášet svá psaní. V desítkách stánků na vás čekají nejrůznější ozdoby, cukroví a dárky, takže pro ty, kteří si nevědí rady s dárky pro své blízké, je to ideální příležitost. Program vánočních trhů je opravdu nabitý a každý den se tak budete moct alespoň na chvilku zastavit a při procházení stánků a ochutnávání dobrot vánočně rozjímat. Pro děti je připravena řada pohádkových představení, rodiče si zase mohou poslechnout některý z nabízených koncertů ať už vážné, či populární hudby.

Chybět však nebude ani slavná Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby či zpívání koled. Na své si přijdou i milovníci zimních sportů, jelikož i letos bude instalováno kluziště, a to na Dolním náměstí. Vezměte tedy celou rodinu a půjčte si brusle. Naplánovány jsou i trhy na Výstavišti Flora, bude tedy z čeho vybírat.

OlomoucAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Maminka.

Autor: Helen Hladíková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video