Názor muže: První láska | e15.cz

Názor muže: První láska

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
První lásky jsou významné pro muže i pro ženy. Pro každé pohlaví ale trochu jiným způsobem. Dívají se muži na své první lásky nostalgicky, nebo pragmaticky?

dyž se řekne první láska, většina lidí se zamyslí, zasní a pak s úsměvem vzpomíná na svá pubertální léta, kterak poznávali pocity a tělesné požitky, které přináší kontakt s opačným pohlavím. Často propíraný citát Emila Zoly, že první láska je los, který nevyhrává, ale každý si pamatuje jeho číslo, je populární především kvůli své trefnosti. Jak ženy, tak muži si pamatují tu svou první lásku.

Mládí, hormony, poznávání

Čím je první láska tak specifická? Čím se liší od prvního auta, první pořízené televize či prvního mobilního telefonu, u nichž si málokdo vzpomene na jejich vzhled, značku či rok pořízení. To, proč si člověk pamatuje první lásku, je dáno výrazně jeho věkem, hormonálním uspořádáním organismu, naivitou a samozřejmě faktem, že jde o něco nového, nepoznaného a vytouženého.

Když je člověku mezi patnácti a dvaceti lety, vnímá řadu věcí zcela jinak než zralý dospělý. Jeho názory na svět se teprve utváří, zkušeností je poskrovnu, pragmatismu a cynizmu je naopak nedostatek, takže sblížení se s druhým pohlavím je prostě tou pravou láskou, která možná vydrží až do konce života. Míra této naivity je výrazně vyšší u dívek než u chlapců, i když také u zástupců silnějšího pohlaví se tento neduh může vyskytovat.

První láska je také výjimečná tím, že u ní ve většině poměřujeme ony abstraktní vlastnosti protějšku, které v budoucnu hrají již menší roli. Je výrazně citová, důležitá je zde krása, sympatičnost, přitažlivost atd. Prakticky žádnou důležitost nemají faktory typu majetku, schopnosti výdělku finančních prostředků, společenské postavení, intelektuální úroveň, potenciál k výchově dětí nebo genetické zdraví. Takové požadavky přicházejí až v pozdějším věku.

Idealizace

První láska je rovněž jedinečná proto, že zejména u dívek dochází k idealizaci celého toho vztahu, zatímco chlapecký pohled je mnohem střízlivější, o čemž si řekneme dále. Dívky si během první lásky dokážou svůj protějšek idealizovat, srovnávají jej se svými vytouženými objekty z televize či filmů, podléhají iluzím o věčnosti takového vztahu, často nevnímají dospělému a zkušenému člověku zřejmá negativa jejich partnera.

Tato idealizace nezřídka kdy pokračuje i dále v životě, kdy již starší ženy vzpomínají na tuto zkušenost s nostalgií a srovnávají ji se svým současným stavem. Jak by se asi Pavel choval, kdyby byl teď se mnou? Určitě by se nedíval na fotbal a nesrkal při tom pivo. Určitě by mi nosíval kytičky, co nasbíral po cestě, jako tenkrát.

Samozřejmě, že Pavel by se s velkou pravděpodobností na fotbal díval a pivo by mu přišlo k chuti. Rovněž už nebude mít ve svém věku štíhlý pas, pevný zadek a na hlavě pořádnou hřívu. Třeba se z něj stal nudný patron s pivním břichem, pokročilou pleší a nemalým despektem vůči ženskému pohlaví. Žena jej ovšem má v hlavě zařazeného jako první lásku, tedy něco zvláštního a neopakovatelného.

Mužská první láska

Muži, resp. chlapci, si svou první lásku tolik neidealizují. Samozřejmě také oni občas nostalgicky vzpomenou, ale jiným způsobem. První láska je pro většinu mužů totiž ta slečna nebo dáma, která je připravila o panictví. Nemusí se konat žádná romantika, postačí dívka ochotná zaučit a první lásku máme na světě.

Že první sex nebývá příliš dobrý? Co na tom. Odděluje muže od chlapců. Samozřejmě existují jedinci, kteří definují první lásku bez přítomnosti silnějšího intimního prožitku, nebo dokonce na základě platonického vztahu. Ti se ovšem ve většině rekrutují ze skupiny přecitlivělých mužů, těch neúspěšných nebo nábožensky fundamentalistických.

S chladnou hlavou

Z mužského pohledu je tedy sex klíčový prvek, který vymezuje onu první lásku. Není naopak nutná přítomnost velkých citů, něžností, nadějí do budoucna, slibu dlouhého závazku (třeba až do smrti) a podobné nesmysly. To samozřejmě neznamená, že dívka nemůže chlapci poblouznit hlavu. Samozřejmě může, ale nebude na ni po letech vzpomínat jako na svatou.

Mnohem pravděpodobněji si uvědomí její chyby a nedostatky. Zůstane sice tou první, ale je to ta první, s níž měl sex. Vzpomene si na to, pousměje se nad vlastní nervozitou, neohrabaností či rychlostí, ale to je tak vše. Nebude přemýšlet nad tím, jaké by to s ní bylo v současnosti, nebude si idealizovat její podobu a tu porovnávat se současnou partnerkou. Je to prostě první milenka.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video