Názor muže: Ženy a vaření | e15.cz

Názor muže: Ženy a vaření

ZDROJ: Ženy - E15

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nejen v českých domácnostech jsou vařící ženy mnohem častějším jevem než vařící muži. Přesto se špičkoví šéfkuchaři rekrutují převážně ze zástupců na testosteron bohatšího pohlaví.

Svíčková jako od maminky, popř. od babičky. To je mezi muži pojem. Většina z nich vyrostla na jídle, které připravovaly ženy – maminky, babičky, kuchařky ve školení jídelně.

Samozřejmě kvalita jednotlivých pokrmů od jednotlivých tvůrců se výrazně lišila. I proto má každý z nás (nejen muži) zažitý určitý standard kvality, který minimálně spoluvytvářely ženské kuchařky.

Jaká matka, taková Katka

Kuchařské řemeslo se historicky do značné míry dědilo po přeslici. Dcery se učily od svých matek, dědily knihu receptů a získávaly cenné rady do života. Uměla-li dobře vařit potenciální tchýně, byla minimálně dobrá šance, že mužova vyvolená se v něco podobného časem vyvine. Návštěvou rodinného oběda či večeře tak muž minimalizoval smůlu, že koupí zajíce v pytli.

Žel negativní vliv feminismu způsobil, že mnoho mladých dívek nyní považuje kuchařské umění za cosi nepotřebného, přežitého a třeba i potupného či diskriminačního. Zejména poslední důvod je opravdu zhůvěřilý. Každopádně zažité klišé o ženě přivázané u plotny způsobilo, že symbolem emancipace a modernosti je žena nevařící vůbec.

Raději restaurace než rodinný krb

Taková moderní dáma přeci nepotřebuje vědět, jak se zapíná plynová trouba (mimochodem problematický úkon i pro ty ženy, které na pečení nezanevřely), že není vhodné osolit játra před usmažením nebo jak poznat čerstvou zeleninu v obchodě. Nenakupuje, nepeče, nevaří. Jíst chodí zásadně do restaurací, kam se nechá mužem pozvat, nebo si jídlo dokonce v duchu emancipace zaplatí sama.

Pokud je žena natolik soběstačná a kariérně úspěšná, že si může dovolit každodenní stravování v restauracích, tak prosím. Hrát si ovšem na emancipaci, kdy k zaplacení jídla potřebuji sponzora, je poněkud trapné. Navíc se tato žena svou averzí vůči vaření sama diskvalifikuje z trhu potenciálních nevěst, protože jí předběhne ta, která jídlo připravit zvládne.

Kuchařky jsou sexy

Ženy, které umí vařit, péct i smažit mají v mužském hledáčku jednoznačné plus. I na základě toho lze vysvětlit každoroční nárůst počtu ruských nevěst v západní Evropě. Ruské ženy rády uvaří i napečou, jen když se dostanou do bohatší krajiny, čemuž jednoduše západoevropanky většinou nemohou konkurovat.

Žena s vařečkou v ruce je prostě sexy. Nemusí se nutně jednat o situaci druhého úvazku, kdy přijdete domů z práce utahané a nastupujete do druhé směny plné domácích prací a vaření. Ale disponovat tou schopností a ve správnou chvíli ji použít je obrovská výhoda a výborná ženská zbraň. Ne nadarmo se říká, že láska prochází žaludkem.

Nedostatek fantazie

Žádný učený z nebe nespadl. Stejně jako žádná ženská kuchařka se nezrodila z ničeho nic. Již jsme zde narazili na paradox, že v domácnostech ve většině vaří ženy, ovšem na lepších profesionálních kuchařských pozicích se to hemží převážně muži. Přičíst to lze především tomu, že ženy prostě nemají dostatečnou fantazii, co se dochucování pokrmů týče.

Jsou schopny velice přesně a precizně zvládnout pracovní postup podle kuchařky, správně připravit jednotlivé suroviny i je zpracovat, ovšem při finálních úpravách pomocí koření a různých pochutin jim zřetelně dochází dech. Skoro jako kdyby slánka, pepřenka a další kuvér byly reakcí na ženské vaření.

Rovněž nedostatek ženské rezistence vůči pálivým pokrmům způsobuje minimálně úsměšky, v horším případě nelibost, u pánských spolustolovníků. Nezvládnete-li sama sníst peprné jídlo, neodepírejte jej také svému mužskému protějšku. Raději udělejte dvě verze.

Nezapomínejte také na to, že krom kulinářského potěšení mužského jazyku ostřejším jídlem, povzbuzujete i prokrvení jeho organismu a pálivé koření funguje jako afrodisiakum.

I snaha se cení

Ve finále ovšem není až tak důležité, jestli si muž musí vámi připravený pokrm nějak sám dochutit. Potěší ho už pouze ten fakt, že jste si dala tu práci a něco pro něj připravila, pokud to samozřejmě nepoškodí jeho trávicí ústrojí. Je pochopitelné, že většina pánů se pak stejně bude těšit na nedělní oběd k mamince.

Ale to pro vás neznamená žádnou prohru. Minimálně do té doby, pokud vám to nebudou dávat ostentativně najevo. V tu chvíli už je jasné, že vaše ženská zbraň v podobě vařečky prostě nefunguje a budete muset muže přitáhnout (udržet) pomocí rtěnky, knihy či kalhotek.

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video