Nechte se zlákat opojností slovenských vín | e15.cz

Nechte se zlákat opojností slovenských vín

Jiří Kolečko

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proč jezdit za nápojem z aromatických hroznů kraj světa, když zajímavé a chutné víno najdeme i kousek od našich východních hranic. Poznejte slovenská vína, která podle nás stojí za ochutnání.

V Podunají se nevylučuje existence ilyrského a keltského vinohradnictví, ale s určitostí lze tvrdit, že vinné keře se objevily na slovenské půdě ve druhé polovině 3. století za panování římského císaře Marka Aurelia Proba, který jako syn zahradníka měl k vinohradnictví vřelý vztah.

Tak vznikly za pomoci římského vojska vinohrady na svazích Malých Karpat. Římané se však podíleli i na založení vinohradů v Tokajské vinohradnické oblasti. Písemné potvrzení, že se zde víno pěstovalo, pochází z časů panování krále Štefana I., tedy z počátku 11. století.

Pěstování vína prošlo podobně jako v Čechách lepšími i horšími časy. Ty starší příliš lahodnému moku nepřály. Při vpádu Tatarů v roce 1241 byla převážná část vinohradů zničena.

Bylo zdecimováno i obyvatelstvo, a tak do země začali proudit i přistěhovalci z okolních zemí – zejména Němci, pak habáni a po nich i Chorvaté. Italové přivezli na východ furmint, který je nezbytnou součástí výroby tokajského.

Přelom po roce 1990

Po roce 1989 došlo k výrazným změnám. Plocha osázených vinic se prudce snížila na zhruba polovinu – dnes představují obhospodařované vinice kolem 16 000 hektarů. Změnila se ale výrazně kvalita vyráběného vína. Slovensko je severní vinařskou oblastí. Na rozdíl od vín z jihu obsahují proto zdejší vína výrazné aromatické látky, méně alkoholu, vysoké zbytky přírodního cukru a vysoký podíl extraktu. Díky geografické poloze mohou slovenští vinaři nabídnout i speciality, jako jsou ledová a slámová vína.

Vinařský chrám v Malých Karpatech

Významným centrem se stala Malokarpatská vinařská oblast mezi Bratislavou a Trnavou, kde v polovině prvního desetiletí našeho milénia vyrostlo jedno z nejmodernějších vinařství ve východní Evropě. Slyšel jsem přirovnat vinařství Elesko k vinařskému chrámu 21. století.

Poloha všech 110 hektarů vinic je špičková. Výsadba probíhala jako ve sci-fi– rakouská šlechtitelská stanice dodala nejen klony, ale při výsadbě využila i systém GPS, který umožnil situování viničních tratí optimálně k profilu krajiny. Hrozny se pěstují ekologicky.

Kam pro víno?

Úspěchy však sklízejí i vinaři s menším zázemím. Reprezentantem nové vlny slovenských vinařů je třeba ing. Roman Janoušek, který ročně vyrobí kolem 60 000 láhví.

Určitě na cestě po slovenských vinicích a sklípcích nevynechte Trnavu. Tam v roce 1997 dva přátelé – Peter Stanko a Vladimír Mrva – založili vinařství, které se stalo na Slovensku pojmem.

Slovensko má na východě i zlatý poklad – tokajské! Opěvované mocnáři, spisovateli, filozofy, obdivované znalci vín a dávající radost všem, kteří umějí ocenit mimořádnou kvalitu. Centrem slovenské Tokajské vinařské oblasti jsou obce Malá a Veľká Trňa. V té „velké“ hospodaří na celkem asi 50 hektarech i v Čechách populární Jaro Ostrožovič.

Není sám ze slovenských vinařů, kteří urazili již pořádný kus cesty k modernímu pojetí vinařského umu. Špičková vína od sousedů můžete ochutnat i u nás. Některá z nich vám dnes představujeme.

CHARDONNAY 2012, výběr z hroznů, vinařství Mrva & Stanko

Jemný odstín s decentní vůní tropického ovoce, ve kterém můžete rozeznat zejména mango a pomeranče. Delikátní chuť s dlouhou ovocnou dochutí. Doporučuji k telecímu ragú. Orientační cena: 290 Kč

CHARDONNAY 2012Autor: Ženy - E15

RIZLING RÝNSKY 2011, pozdní sběr, vinařství Janoušek

Víno jasně žluté barvy. Prim v něm hrají rozkvetlé květy lípy, med a vůně bylinek. V závěru ucítíte i tolik ceněný náznak petroleje. Určitě doprovodí vše, co voní sladkou i slanou vodou. Orientační cena: 290 Kč

RIZLING RÝNSKY 2011Autor: Ženy - E15

DEVÍN 2012, výběr z bobulí, vinařství

Karpatská perla Elegantní víno intenzivní barvy. Ve vůni rozeznáme medové plásty a muškátový oříšek. V chuti vystupuje tropické ovoce, jako mandarinky, ananas či grapefruit. Příjemné k husí či kachní terině. Orientační cena: 250 Kč

DEVÍN 2012Autor: Ženy - E15

DUNAJ 2012, výběr z bobulí, vinařství Dubovský a Grančič

Víno velmi syté barvy. Ve vůni plné černého ovoce s nádechem elegantní vůně dřeva. Krásně strukturované víno vhodné k tučnějším sýrům i k dezertu. Orientační cena: 260 Kč

DUNAJ 2012Autor: Ženy - E15

ROSA 2012, výběr z bobulí, vinařství Elesko

Víno tmavočervené barvy s fialovým okrajem. V intenzivní vůni dominuje aroma čajové růže doplněná o tón sušených bylinek a červeného bobulového ovoce. Stejné tóny rozeznáte i v chuti. Určitě ozdobí vaši domácí grilovačku. Orientační cena: 250 Kč

ROSA 2012Autor: Ženy - E15

POZNÁMKA: Vína je možné koupit v některých vybraných vinotékách, v e-shopu Národního salonu vín SR nebo přímo u uvedených vinařství.

Víno měsíce

Jiří Kolečko doporučuje

Nejmalebnější rozhled na oblast hraničící s Maďarskem je asi z Makoviska, nejrozlehlejší vinice Jara Ostrožoviče. Jméno získalo podle toho, že zde rostl a stále ještě v menším množství roste ne často viděný mák bělokvětý. Současně se zde nacházejí i dva vzácné druhy motýlů, z nichž Saturnia pyri dal jméno kolekci vín „Saturnia“.

TOKAJ CUVÉE SATURNIA 2011, slámové víno, vinařství J&J Ostrožovič Víno elegantní zlaté barvy zaujme na první pohled svou viskozitou. Medovo-ovocná vůně připomene koncentrát sušených rozinek, ořechů s nádechem marmelády. Hezky strukturované s vyrovnanou kombinací zbytkového cukru, minerality a organických kyselin. Víno pro slavnostní chvíle, můžete jej kombinovat s foie gras i pít jako digestiv. Orientační cena: 680 Kč

TOKAJ CUVÉE SATURNIA 2011Autor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise F.O.O.D.

Autor: Jiří Kolečko

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video