Nedáte dopustit na sluneční paprsky? Vyrazte do exotiky! | e15.cz

Nedáte dopustit na sluneční paprsky? Vyrazte do exotiky!

ZDROJ: Ženy - E15

Tereza Ticháčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Léto je nenávratně za námi, teplých dnů během uplynulých podzimních měsíců rapidně ubylo a nyní – jen několik dní po Štědrém dnu – již o slunci či horoucím počasí nemůže být řeč. Mnoho z nás a obzvlášť ti, kteří na sluneční paprsky nedají dopustit, proto zvažuje, že chladné počasí, mráz a sníh vymění za západ slunce, vyhřátý písek a mořské vlny. Jaké exotické destinace přichází v úvahu a kam během zimních měsíců vyrazit za teplem?

Thajsko? Maledivy nebo snad Dominikánská republika? Tyto i další destinace se během zimní sezóny stávají vysněným cílem turistů ze všech koutů světa. Kam se vypravit, kolik peněz si připravit a jaké destinace jsou oblíbeným cílem cestovatelů? Vybrali jsme pro vás pětici známých a navštěvovaných exotických letovisek.

1. Kapverdské ostrovy

Název Kapverdské ostrovy pochází z francouzského spojení Cap-Vert, což v předkladu znamená Zelený mys – mysem je přitom souostroví pojmenováno především proto, že tvoří nejzápadnější bod afrického kontinentu. Ostrovy od doby svého objevení Portugalci složily ostrovy jako zásobovací stanice námořníků, později se staly známé po pěstování cukrové třtiny a nyní – o stovky let později – oblíbeným turistickým letoviskem.

Souostroví ležící necelé dva tisíce kilometrů od rovníku (tj. jižněji než Kuba či Dominikánská republika) nabízí návštěvníkům nádhernou přírodu včetně možnosti navštívit činnou sopku na ostrově Fogo. Klima na ostrovech je suché a teplé, průměrná teplota se pohybuje okolo 26° C. Přesto jsou Kapverdy oblíbeným cílem surfařů, neboť zde po celý rok vanou pasátové větry. Obrovským lákadlem je také možnost potápění v teplých a průzračných vodách v okolí ostrovů (především ostrova Sal). Z Prahy se na Zelený mys dostanete zhruba za osm hodin, nejlevnější týdenní pobyt se snídaní vás u cestovních kanceláří vyjde zhruba na patnáct až sedmnáct tisíc korun (v nabídce last minute).

2. Dominikánská republika

Dominikánská republika se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily, přičemž jejím jediným sousedním státem je Haity. Ostrov byl objeven Kryštofem Kolombem v roce 1492 a již o čtyři roky později bylo založeno hlavní město Santo Domingo. Pláže na jižní a východní straně ostrova spadají do Karibského moře, severní poté omývá Atlantický oceán. Nejoblíbenější pláží je Punta Cana, jež si mezi návštěvníky získala renomé díky jemnému bílému písku, stovkám palem a azurovému moři.
Stejně jako Kapverdské ostrovy, i Dominikánská republika zaručuje stálé, teplé podnebí. Od června do září se průměrná denní teplota pohybuje okolo 30° C, v lednu a v únoru teplota o něco klesá – dosahuje rozmezí 22 – 26° C. I přes relativně stálý přísun slunečních paprsků se v některých měsících můžete setkat s deštěm, ten však rychle odeznívá. Dominikánská republika, na jejíž půdě vystoupíte po dvanácti hodinách letu, nabízí až devět odlišných přírodních zón, v nichž naleznete obrovské množství rozličných květin i zvířat. Vidět zde můžete téměř nedotčené pláže a laguny, ale též několik divokých řek a více než tři tisíce metrů vysokou horu Pico Duarte. Cena za týdenní pobyt s all inclusive se pohybuje od třiceti tisíc korun.

3. Thajsko

Thajsko, v minulosti Siam, je oblíbeným cílem turistů v jihovýchodní Asii, a to nejen proto, že se na jeho území zvládnete dopravit již za dvanáct hodin letu. Thajsko je typickou tropickou zemí, v jejímž případě lze mluvit o trojici ročních období. Období od listopadu do března je považováno za jakousi obdobu naší zimy, jen s tím rozdílem, že zatímco u nás teploty mnohdy atakují až -30 ° C, v Thajsku se tatáž teplota objevuje v plusových číslech. V tuto dobu v zemi neprší, a proto, chcete-li vyrazit do těchto končin, doporučujeme vyrazit právě nyní.

Kromě vlídného počasí nabízí Thajsko také kulturní a historické památky, několik kilometrů dlouhé bílé pláže, rozmanitou a nedotčenou přírodu a samozřejmě průzračné moře. Ne nadarmo je známé také svým pestrým nočním životem. Neváhejte proto a vyrazte za proslulými bílými slony, o něž se v Thajsku po staletí vedly války mezi jednotlivými panovníky, či za desítkami až stovkami prapodivných chrámů (Wat Kai – Chrám slepic, který obývají stovky liliputek, Wat Lan Khuad – Chrám tisíce lahví a jiné). Osm dní v jihovýchodní Asii pořídíte zhruba od třiceti pěti tisíc korun.

4. Maledivy

Maledivy jsou ostrovním státem nacházejícím se na jihu Asie v Indickém oceánu, který čítá více než tisíc ostrovů, z nichž je však reálně obydleno jen necelých dvě stě. Zajímavým faktem je, že nejvyšší bod na ostrově měří jen dva a půl metru - jedná se tak o vůbec nejplošší stát na světě.

Počasí na Maledivách netrpí přílišnými výkyvy – teplota se celoročně pohybuje okolo 30° C, voda pak dosahuje teploty jen o tři stupně nižší. Z tohoto, i jiných důvodů, patří Maledivy, na nichž přistanete po jedenácti hodinách letu, k nejznámějším a nejvyhledávanějším cílům turistů. Hledáte-li dobrodružství, toužíte chodit po horách, sjíždět řeky či navštívit úchvatné historické památky, souostroví ze seznamu žhavých kandidátů spíše vyškrtněte. Naopak pátráte-li po nekonečně klidném místě, kde budete moci nerušeně relaxovat, Maledivy jakožto jeden z pozemských rájů jsou tím pravým místem. Osmidenní pobyt v hotelu se snídaní vás přijde zhruba na padesát tisíc korun, v nejlépe hodnocených hotelech ale cena na osobu může přesáhnout i dvojnásobek.

5. Kuba

Pětici vytipovaných destinací uzavírá ostrov v Karibském moři, který jako jeden z posledních států na světě ovládá totalitní režim. Díky Golfskému proudu je počasí na Kubě stálé, příjemné, ale nikterak tropické – průměrná teplota se pohybuje okolo 25° C. Suché období je na ostrově od listopadu zhruba do poloviny května, toto poté střídá období, během něhož stoupají teploty a přichází deště. I přesto je však vzácné, prší-li na kubánských plážích více než dva dny v kuse.

Teplé klima na ostrově vytváří vhodné podmínky pro růst téměř osmi tisíc druhů rostlin, které společně tvoří nezapomenutelnou flóru. Zajímavým přírodním jevem je trojice horských masivů, přičemž nejvyšší hora Kuby dosahuje ke dvěma tisícům metrů. Sklouzneme-li níže – k pobřeží – nacházíme nádherné písčité pláže a azurové moře. K návštěvě Kuby neodmyslitelně patří též návštěva hlavního města Havany, které turistům nabízí koloniální památky z dob španělské nadvlády, továrny na doutníky, Náměstí revoluce nebo třeba bývalý prezidentský palác. Na Kubu dorazíte zhruba za dvanáct hodin, na nákup týdenního pobytu u cestovní kanceláře si připravte nejméně pětatřicet tisíc korun.

Autor: Tereza Ticháčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video