Nejčastější novoroční předsevzetí: Jak to nevzdat?! | e15.cz

Nejčastější novoroční předsevzetí: Jak to nevzdat?!

ZDROJ: Ženy - E15

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Včerejší 1. leden neznamenal jen otočení na první stranu nového kalendáře, ale také příležitost pro nový začátek v našem životě. Ačkoli mají novoroční předsevzetí své zaryté odpůrce, dává si je podle průzkumů každoročně téměř polovina Čechů. Prozradíme vám, která patří k těm nejčastějším, a poradíme, jak vytrvat a nevzdat to!

1. Zhubnout

Hubnutí a s ním spojené sportování a zdravá strava jsou jednoznačně nejčastějším předsevzetím, především u žen. Prvních 14 dnů v lednu jsou posilovny a tělocvičny přeplněné k prasknutí, zájem ale rychle opadá a většina odhodlanců své snažení vzdává nejpozději do konce března.

Důvodem selhání bývají především nereálné cíle, nevhodně zvolená dieta nebo špatný výběr sportovní aktivity. Pokud si na Nový rok naplánujete, že do jara zhubnete 20 kilogramů, nemůžete se divit, že svého cíle nedosáhnete. Bylo by to ostatně i velmi nezdravé. Zamyslete se proto, kolik opravdu potřebujete shodit, a rozplánujte si hubnutí na přiměřeně dlouhé období. Podobně umírněné buďte i při sestavování nového jídelníčku.

Dodržujte pravidlo menších porcí 5x denně a dopřejte si pestrost. Pokud vám jídla nebudou chutnat, brzy se vrátíte k původnímu stereotypu. Stejné pravidlo platí i pro výběr sportu. Cvičení vás musí skutečně bavit, jinak u něj dlouho nevydržíte. Pokud máte problém s tím, že vás každé cvičení rychle omrzí, neomezujte se pouze na jednu sportovní aktivitu. Běžte jednou plavat, podruhé s kamarádkou na squash a potřetí třeba s přítelem do posilovny. Výsledek se určitě brzy dostaví.

2. Přestat kouřit

Těsně za hubnutím stojí na žebříčku nejčastějších novoročních předsevzetí kouření. Navzdory osvětě jsou v tomto ohledu Češi stále velmi nerozumní a méně disciplinovaní než ostatní evropské národy, kouří každý třetí z nich. Skoncovat s tímto nebezpečným a obtěžujícím zlozvykem se řada kuřáků pokouší opakovaně v průběhu celého roku, s o to větší slávou a přesvědčením ohlašují své předsevzetí 1. ledna.

Výsledek je bohužel obvykle stejný jako kdykoli jindy. Někomu odhodlání vydrží den, někomu týden, měsíc už překoná jen málokdo. Zásadní je v tomto případě především motivace a pevná vůle.

Pokud chcete s kouřením skoncovat jednou provždy, musíte být vnitřně pevně přesvědčená, že opravdu chcete přestat, a to kvůli sobě, ne jen proto, abyste vyhověla svému okolí. Podpořte své rozhodnutí studiem odborných článků o následcích kouření, které vám tento zlozvyk ještě více znechutí. Pokud máte chuť na cigaretu spojenou s určitými společenskými situacemi jako odpolední káva s kamarádkou nebo večerní drink v baru, zkuste se jich v počátečním období vyvarovat.

3. Naučit se cizí jazyk

Bez znalosti alespoň jednoho cizího jazyka už dnes daleko nedojdete, a proto se řada z nás snaží zapracovat od Nového roku také na své jazykové vybavenosti. Výsledky jazykových škol potvrzují, že leden je po září nejčastějším měsícem pro zahájení studia. Zajímavé je, že oproti hubnutí a kouření jsou lidé odhodlaní ke studiu jazyků mnohem vytrvalejší. „Více než 50 procent studentů, kteří se do jazykových kurzů přihlásí v lednu, pokračuje ve studiu i v dalším semestru. Tato vytrvalost je dána především tím, že rozhodnutí začít navštěvovat jazykový kurz bývá velmi zodpovědné, lidé jsou k němu obvykle motivováni závažnými osobními nebo pracovními důvody. Návštěva kurzů navíc stojí nejen čas, ale i finance, a proto se k ní odhodlají jen lidé, kteří studovat opravdu chtějí,“ vysvětluje Jana Kadlíková, senior metodička jazykové agentury Skřivánek. Pro úspěšné pokračování ve studiu je kromě pevné vůle a disciplíny důležitá především pravidelnost a stanovení reálných a motivujících cílů. „Aby student neztratil motivaci a nezakrněl na určité úrovni, musí si stanovit krátkodobé i dlouhodobé cíle. Krátkodobý cíl například na období jednoho měsíce může spočívat v objemu naučené látky. Dlouhodobým cílem na období i několika let pak může být třeba složení jazykové zkoušky,“ radí Kadlíková.

4. Zlepšit stav svého konta

Po euforii při nakupování vánočních dárků bývá nejedno bankovní konto pořádně vyluxované, což nás vede k zamyšlení nad naší aktuální, ale i dlouhodobou finanční situací. Výsledkem pak bývají novoroční předsevzetí typu najít si novou práci, usilovat o povýšení nebo začít víc šetřit. I zde je ale potřeba zůstat stát nohama na zemi a před podniknutím zásadních kroků dobře uvážit vlastní možnosti.

Než se začnete ucházet o nové zaměstnání, zamyslete se nad tím, jaké jsou vaše největší přednosti, kde je můžete patřičně využít a co vás na vaší stávající práci baví a co vám naopak vadí. Než přijmete na první pohled zajímavou nabídku, dobře uvažte, jestli vám skutečně přinese zlepšení oproti aktuální situaci. Nehodnoťte při tom jen finanční stránku věci, protože jinak byste se také brzy mohla na vlastní kůži přesvědčit, že peníze nejsou všechno.

Pokud jste se svými současnými příjmy spokojená a potřebujete jen zredukovat své výdaje, zkuste si nějaký čas zaznamenávat, za co vlastně utrácíte, a teprve poté se zamyslete, co byste na tom mohla změnit. Jestliže vašemu kontu nejvíc škodí nárazová nákupní šílenství, převádějte si peníze pravidelně na spořicí účet. Tak budou proti vašim neuváženým rozhodnutím v bezpečí.

5. Najít si novou lásku

Trávit Vánoce sám je smutné, a proto si především ženy dávají jako novoroční předsevzetí najít si co nejdříve nového partnera. Dodržet toto předsevzetí je přitom velmi obtížné, protože lásce se prostě nedá poručit a ani odhodlání a pevná vůle s tím nic nenadělají. Naštěstí jsou i zde možnosti, jak šance na novou lásku zvýšit.

Při brečení do polštáře nebo mlsání čokolády na gauči u sledování romantického filmu si ještě nikdo partnera nenašel. Neseďte doma v pyžamu, zavolejte raději kamarádce, která je na tom stejně, a vyrazte ven, do baru, divadla nebo fitness centra. Seznámit se můžete kdekoli, třeba už cestou na zastávce autobusu. Hlavní je pozitivní přístup a zdravé sebevědomí. Zbytek už musíte ponechat náhodě a chemii.

Cesta k úspěchu

Ať už bude vaše letošní novoroční předsevzetí jakékoli, pamatujte na několik základních pravidel, která vám zaručeně dopomohou k úspěchu:

1. Stanovte si cíle, které jsou reálné. Při jejich formulaci buďte co nejkonkrétnější.
2. Rozhodněte se kvůli sobě, ne kvůli svému okolí. Jen tak budete dostatečně motivovaná.
3. Nevzdávejte se při prvním nezdaru. Jedna cigareta, tabulka čokolády nebo týden bez učení slovíček ještě neznamenají, že nemůžete dosáhnout svého cíle.
4. Řekněte o svém předsevzetí rodině a přátelům. Podpoří vás, až vám bude nejhůř a budete to chtít vzdát.
5. Odměňujte se! Odměňte se za každý dílčí pokrok, který uděláte. Budete tak mít ze svého úspěchu větší radost a zároveň budete lépe motivovaná pro dosažení dalšího dílčího krůčku.

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video