Nejvtipnější „antisvatební“ mužský názor, který jste kdy četli… | e15.cz

Nejvtipnější „antisvatební“ mužský názor, který jste kdy četli…

Josef Kraus

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Svatba patří k základním lidským rituálům tradiční společnosti, stejně jako oslava narozenin či pohřeb. Jaký je mužský pohled na tuto důležitou událost v životě každého člověka?

Svatbu jako fenomén lze velice jednoduše rozdělit na dva druhy. Tím prvním je svatba někoho jiného, druhým pak naše vlastní. V prvním případě se jedná o zajímavou událost - dobrou pařbu, (které může předcházet ještě lepší pařba v podobě rozlučky se svobodou kamaráda/ženicha), možnost se dosyta najíst a napít, a také příležitost seznámit se s dosud nepoznanými ženami.

Právě poslední možnost je často předmětem různých sladkobolných románů o tom, kterak slečny našly svou životní lásku na svatbě kamarádky. Podobné příběhy ženy většinou hltají plnými doušky, takže si jistě budou chtít vyzkoušet něco podobného i v reálném světě. To nabízí mužským návštěvníkům svatby minimálně dobrou startovní pozici pro skórování.

Vlastní svatba není med

Oproti tomu svatba vlastní přináší spoustu komplikací, organizačních starostí a především hrozbu do smrti trvajícího závazku. Člověk má jiné věci na práci, než hodovat a opíjet se. Musí se společensky věnovat všem hostům, alespoň přibližně stejným dílem, neustále dohlížet na průběh akce či poslouchat posměšky rýpavých kamarádů. Rovněž šance, že se ženichovi povede svést mladou družičku, je poměrně malá.

Prostě samá negativa, která mají být vyvážena ziskem jediné ženy po zbytek života, přičemž pravděpodobnost neporušení tohoto závazku je v České republice zhruba na úrovni 50 %. Šance, že manželství skončí krachem, žena muži sebere peníze, dům, auto a děti, jednoduše není zanedbatelná.

Rozdílný pohled na svatbu

Víte proč je na svatbě nevěsta oblečena v bílém a ženich v černém? Protože žena má radost, že se vdává, zatímco muž drží smutek, protože se musí ženit. Tato stará průpovídka poměrně dobře charakterizuje mužský pohled na svatbu. Ale náznaků je celá řada.

Zajímavý je také rozdílný přístup obou pohlaví ke svatebnímu suvenýru znamenajícímu příští svatbu pro toho, kdo jej obdrží.

U žen se jedná o známé chycení nevěstiny kytice. Halda svobodných slečen stojí připravena s pohledem lovce a instinkty dravé zvěře. Nejedno zábavné domácí video zachycuje tuto událost, jak se ženy vrhají bezhlavě v před, porážejí ostatní sokyně, ztrácejí boty na podpatku a nakonec v případě úspěchu hlasitě piští, skáčou do vzduchu a hrdě mávají ukořistěnou kyticí.

Množství příprav obvykle muže děsí.Autor: Ženy - E15

Syndrom podvazku

Reakce mužského publika na tuto podívanou se více méně různí. Na některých je vidět upřímné pobavení, na jiných naopak zoufalost. Nebývá výjimkou, že se někteří vychytralí jedinci snaží svou partnerku od této tradice různými způsoby odradit. Zabřednou důležitou konverzaci, při známce blížícího se házení ji odvedou někam stranou, nebo se alespoň pokusí ji nějakým způsobem chytání znevýhodnit či přímo sabotovat.

Obrovský rozdíl oproti hodu kyticí představuje obdoba tohoto zvyku pro muže - házení podvazku nevěsty ženichem mezi svobodné pány. Zde neuvidíte zápasící mládence, kterak se vrhají po podvazku s cílem být tím šťastným, který se bude ženit jako další v řadě. Shluk mužů se naopak spíše podobá roji vos, kterým prolétne šíp, takže roj se rozestoupí, aby se následně po proniknutí překážky opět spojil v jeden chumel. Hrdý majitel podvazku se tak často vůbec nenajde.

I slovo může vystrašit

Ovšem ani v případě, že svatba se týká někoho jiného, nemusí mít muž vždy jen dobré pocity. Řeč oddávajícího, která je plná slov jako závazek, nadosmrti, odpovědnost, strasti apod., dokáže vystresovat i pouhého posluchače. Stačí se v tu chvíli rozhlédnout po obličejích přítomných svobodných pánů - obvykle je možné spatřit známky zděšení a těkající oči podvědomě hledající únikový východ.

Situace je ještě vážnější, odehrává-li se svatební obřad v kostele. Stvrzení svazku a strašení možnými problémy ¨či nepříjemnostmi už není pouze záležitostí nějakého smrtelného úředníka z radnice, ale rovnou samotného Boha. Nejeden programový ateista v tu chvíli úzkostlivě polkne.

Závěrem nutno dodat, že nemalé množství mužů se přeci jen nakonec odhodlá a do manželství vstoupí naprosto dobrovoln. Rozhodne se vzdát části vlastní svobody, přijmout značný a odpovědný závazek, povolit posměšky kamarádům a zříci se sexu s družičkou. Čest odvážným!

Poslední články autora:

Syndrom open space

Názor muže: Hádky se ženou

Názor muže: Ženy a vaření

Všechny Názory muže

Zobrazit všechny články autora

Autor: Josef Kraus

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery