Nouzová antikoncepce Postinor-2 a Escapelle bude dostupná i bez předpisu | e15.cz

Nouzová antikoncepce Postinor-2 a Escapelle bude dostupná i bez předpisu

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Romantická noc s něžnými dotyky a úžasným vyvrcholením, kdy se země zatřese od základů může skončit nádhernou vzpomínkou, ale také nechtěným početím, které je třeba neprodleně řešit, a postkoitální pilulka je nejméně bolestnou možností.

Těhotenství? Ne, teď ne!

Kariérní postup, odpovídající finanční zajištění rodiny, vhodné bydlení, a spolehlivý životní partner jsou hlavními pilíři, které ovlivňují rozhodnutí mít (nebo nemít) dítě.

Ano, dostupná antikoncepce sice existuje, ale co když náhodou selže a příroda si přece jen prosadí svou? „Počít dítě není žádné umění, složitější je dítě vychovat“, říkávala moje matka i babička a jejich tvrzení bezesporu stále platí. Proto, když malér nastane, je třeba jednat co nejrychleji a nečekat až co ukáže těhotenský test, kdy už je jediným řešením miniinterrupce, která se však provádí jen do osmého týdne těhotenství.

Novinka – tabletka „po“ již bez receptu

Významný posun v řešení nechtěného těhotenství nastane od letošního 28. listopadu, kdy již ženy nebudou muset napřed ke gynekologovi pro recept, ale jedno balení z registrovaných přípravků postkoitální antikoncepce, Escapelle či Postinor-2, získají po předložení občanského průkazu přímo v lékárně. Jediným omezením je minimální věk šestnácti let, pod touto věkovou hranicí je návštěva gynekologa nezbytná.

V každém případě volný režim dostupnosti postkoitální kontracepce přinese ženám možnost řešit co nejméně bolestivou, a mnohdy bezvýchodnou situaci neplánovaného těhotenství, ať již se týká žen svobodných, teprve budujících svoji kariéru, anebo žen s více dětmi. Projekt povolil Státní ústav pro kontrolu léčiv na jeden rok s tím, že výsledky používání postkoitální antikoncepce bude monitorovat a po vyhodnocení rozhodne, zda volnější režim ponechá.

Jak to funguje?

V současné době jsou na trhu dva registrované produkty, i když jsou k dostání i volně prodejné tablety „po“.

V lékárnách jsou oficiálně dostupné tablety s účinkem do 72 hodin, které je třeba užít do 3 dnů od pohlavního styku a další tabletka „po“, která účinkuje do pěti dnů od nechráněného sexu nebo nehody.

Pětidenní tabletka,, po “ zastavuje uvolňování vajíčka z vaječníků a může také změnit prostředí dělohy. Tak jako po užití jiných léků i po jejím užití se mohou vyskytnout nežádoucí účinky, často podobné premenstruačním příznakům - bolesti v podbřišku, bolesti v kříži nebo hlavy, napětí v prsou.

DOPORUČENÍ Tabletku po vezměte co nejdříve po nehodě Neberte ji, pokud máte podezření, že jste již těhotná, a co nejdříve navštivte gynekologa Tabletku byste neměli brát častěji než jednou za cyklus Nespoléhejte na tabletku „po“ jako na antikoncepci, kterou v žádném případě nenahradí Pilulka není vhodná při onemocněních jater a astmatu hašení problému se věnujte prevenci Pilulka nechrání proti pohlavním chorobám Postkoitální antikoncepci nikdy nekupujte přes internet. Nařízením Státního ústavu pro kontrolu léčiv je prodej těchto přípravků přes zásilkovou službu přísně zakázán
  • „“„“
  • „“

Užití léku může rovněž ovlivnit menstruaci - může přijít dříve nebo později a může se vyskytnout i mimomenštruačné slabé špinění. Vzácně může dojít k pocitu nevolnosti až zvracení. Pokud k zvracení dojde do tří hodin po požití tabletky je třeba navštívit lékaře a poradit se o užití další tablety, protože účinek té první mohl být narušen. Přípravek je účinný na 95 procent během pěti dnů, ale je vhodné užít ji co nejdříve po nechráněném styku.

U registrovaných přípravků je záruka, že budou fungovat tak jak mají, ale co je rovněž důležité, jsou známy i jejich vedlejší účinky. Ve všech případech jde o hormonální přípravek, který je vhodný jako řešení nouzového stavu a není určen pro častější používání ani jako náhrada standardní antikoncepce. To znamená, že pokud ho žena vezme a následně má opět nechráněný styk, může otěhotnět.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video