Novoroční oslavy podruhé: blíží se čínský Rok hada! | e15.cz

Novoroční oslavy podruhé: blíží se čínský Rok hada!

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rok hada začíná podle čínského lunosolárního kalendáře 10. února 2013. "Had" je malý drak. V roce vodního hada se předpokládá jemné proudění energie a v čínské astrologii zvolnění a plynulý vývoj. Lidé ve znamení hada se narodili v roce 1905, 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013.

Oslavy nového čínského roku proběhnou také v České republice v rámci festivalu Songfest, který se koná již po šesté. Festival začne nejprve v Praze24. ledna v Paláci Akropolis a poté se spolu s hlavními aktéry přesune do dalších měst: Hradce Králové (25. 1.) , Plzně (26. 1.), Českých Budějovic (1. 2.) a Českého Krumlova (2. 2.).

Během večerů zavítá na koncertní podia doprovodná kapela čínské zpěvačky a zároveň organizátorky celého festinalu Feng-yűn Song a řada dalších hostů, např. originální multižánrové kvarteto Clarinet Factory, jeden z nejlepších českých houslistů Pavel Šporcl. trio PUO s hostem Martinem Zbrožkem a hráč na šalmaj a čínské housle Luo Guaicai. Nabitý program zpestří itakévýbušná bubenická show Traffic Dance Drum, prožitkové, transovní bubnování Drum Drum, Hadí tombola Jaroslava Duška, čajový obřad či hadí tanec v podání Zorita Oriental Dance Studio.

O festivalu Songfest

Festival Songfest.cz oslovuje nejen zájemce o čínskou kulturu, ale i ty diváky, kteří vyhledávají nevšední (a často neopakovatelné) zážitky s bohatým programem. Festival hudebních oslav čínského Nového roku s podtitulem „…na jedné scéně s Východem“ založila v roce 2002 zpěvačka a propagátorka tradiční čínské kultury Feng-yűn Song s cílem přiÚplnou novinkou česko-čínských novoročních oslav festivalu Songfest bude Úcta předkům - požehnání roku hada.blížit široké české veřejnosti kulturní bohatství zemí Dálného i Blízkého Východu. Festival se koná vždy na přelomu ledna a února, v době příchodu lunosolárního čínského Nového roku.

Koncertním večerům v každém městě předchází atraktivní dobprovodný program určený dětem i dospělým. Všichni návštěvníci mají zdarma přístup do tvůrčí dílny s malováním, zpěvem a tancem a ručními pracemi, připraveny jsou také ukázky etnických kultur či prezentace na téma zdravého životního stylu a přírodních produktů. Občerstvit se lze ve festivalové Dobré čajovně nabízející bohatý výběr čajů, nebo restauracích Govindě a Podolce. Lidé narození ve znamení hada, to je v letech 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977, 1989 a 2001, dostanou pro štěstí navíc „hadí dárek“.

Jinou možností, jak oslavit čínský nový rok, nabízí dva slavnostní velké čínské novoroční koncerty tradičního čínského orchestru Shaanxi Broadcasting Chinese Orchestra, které pořává agentura ART INVEST Holding ve spolupráci se Smíšenou česko čínskou komorou vzájemné spolupráce. První koncert se koná 31.ledna 2013 v Domě kultury města Ostravy, druhý dne 2.února 2013 ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Shaanxi Broadcasting Chinese Orchestra /SBCO/ byl založen v roce 1950 a dnes patří mezi jeden z nejstarších a nejuznávanějších profesionálních tradičních orchestrů v západní Číně, který i dnes disponuje širokou škálou špičkových sólistů, kteří inspirují diváky i za hranicemi Číny.

Zdroj: songfest.cz, ART INVEST Holding

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video