Novoroční přání - zajímavosti a historie | e15.cz

Novoroční přání - zajímavosti a historie

Monika Kváčková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Víte, že přání k novému roku si zasílali již staří Egypťané? Nebo jak vznikla ona známá používaná zkratka PF? Ne? Tak čtěte dále...

Novoroční brouk ve zlatě


Zvyk přát si do dalšího roku znali už staří Egypťané. K této příležitosi se obdarovávali symbolem štěstí a boha Slunce Ra - posvátmým broukem skarabeem (Vruboun posvátný neboli Scarabeus sacer) vyrobeným ze zlata či stříbra nebo často také vyřezávaným z drahých kamenů.

Prosté a křesťanské


Novoroční symbolika různých kultur v období středověku a novověku byla logicky ovlivněna křestěnskými motivy a symboly, s nimiž se na mnoho novoročenkách setkáváme ještě mnohem později, a to i na novoročních přáních tištěných.

Před zrodem tisku mělo novoroční přání podobu drobného uměleckého výtvoru – tepané nebo modelované destičky, svitku hedvábí, dřevořezby apod., samozřejmě s vhodným motiven či vyjádřením novoročního přání. Jednu z prvních novověkých novoročenek Albrecht Dürer v roce 1499 jako prostý obrázek Jezulátka držícího zeměkouli.

Novoročenky tak, jak je známe dnes


Později novoročenka postupně měnila svoji podobu a pojímala také vetší množství motivů, např. květiny, zimní krajiny aj. Na přelomu 19. a 20. století se posílání novoročenky stalo společenským zvykem nezávisle na sobě v několika zemích.

První blahopřejné lístky byly údajně vydány ve Skotsku v roce 1841 tiskárnou v Edinburgu. Za vynálezce anglických vánočních a novoročních pohlednic je považován Henry Cole, londýnský obchodník, který chtěl ušetřit čas vypisováním blahopřejných vánočních dopisů desítkám známých, obchodním partnerům a zákazníkům a tak navštívil populárního malíře Johna Caiicota Hersleye, který díky tomu vstoupil do historie jako autor první anglické vánoční pohlednice. Jeho obrázek natištěný na papíře a ručně kolorovaný se stal hitem anglických Vánoc roku 1843.

Texty novoročních přání do roku 2013 V dnešní době má novoroční přání stále charakter pohlednice, ale postupně je také stáje více vytlačováno moderními technologiemi. Ale ať již budete posílat svým blízkým novoroční přání psát, posílat emailem, sms nebo psát novoroční přání na Facebook, možná se vám bude hodit některý z následujících textů v několika jazykových verzích: Šťastný nový rok. Happy New Year. Ein fröhliches neues Jahr. Joyeuse Nouvelle Année. Splněná přání v roce 2013Vám přejí … May all your wishes come true in 2013 … Erfüllte Wünsche im Jahre 2013 wünschen Ihnen … … vous souhaitent d‘exaucer tous vos souhaits en 2013. Hvězdný rok 2013 Vám přejí … We wish you a stellar year 2013 … Das Jahr 2013 voller Sterne wünschen Ihnen … … vous souhaitent une année 2013 étoilée. Hodně zdraví, osobních i pracovních úspěchů a spokojenosti do nového roku. Wishing you good health, personal joy and professional success and satisfaction in the New Year. Viel Gesundheit, persönliche, sowie berufliche Erfolge und Zufriedenheit im neuen Jahr. Beaucoup de santé, de succes personnels et professionnels et de joie dans la nouvelle année. Zdroj: internet





















Novoroční PFkování

První latinská novoročenka byla vytištěna v Praze roku 1605, významným obdobím pro českou „novoročenkovou historii“ byl však hlavně počátek devatenáctého století. V té době nejvyšší purkrabí český hrabě Karel Chotek z Chotkova a Vojína ve snaze vyhnout se tehdejšímu zvyku a osobně navštívit všechny aristokratické známé a přátele, aby jim popřál hodně štěstí do Nového roku, začal rozesílat tzv. blahopřejní lístky a ty rozesílal na omluvu své osobní nepřítomnosti.

Štastný nový rok!Autor: Ženy - E15

Později se na nich zásluhou malíře Viktora Stretti objevila ona známá písmena P.F. neboli Pour Féliciter. Nebylo to nic neobvyklého, neboť zkratky francouzských slov se tehdy používaly i při jiných příležitostech poměrně často. V překladu tedy znamená původně  spíše než „Pro štěstí“ vyjádření “K blahopřáni“. A je to prý skutečně česká specialita, kterou byste na zahraničních novoročenkách marně hledali.

Autor: Monika Kváčková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video