Oblékáte svého psa na zimní procházky? | e15.cz

Oblékáte svého psa na zimní procházky?

Alena Menclová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Potkat koncem osmdesátých let oblečeného psa na vycházce, bylo událostí budící pozornost. V některých lidech oblečený pes vzbuzoval i pochybnosti o duševním zdraví majitele. A vidíte, stačil krátký čas k tomu, abychom se na oblékání psů dívali zcela jiným pohledem.

Doba se změnila a s ní i přístup k domácím zvířatům, která chováme pro potěchu. Nejvíce se změnil přístup majitelů ke psům: ti už nejsouí jen hlídačem, mnohdy celoročně přivázaným na řetěz. Majitelé a chovatelé mají dnes v psovi kamaráda, partnera a společníka a podle toho se starají o jeho potřeby.

Je psí oblek móda, nebo nutnost?

Příznivci oblékání budou mít jistě spoustu argumentů, proč je dobré pro psa, aby chodil v zimních dnech ven oblečený, odpůrci psích svetrů a kombinéz budou stejně vehementně poukazovat na to, že oblek není pro zvíře přirozený, a majitelé podléhající módě, dělají ze psů „kašpárky“.

Každý z argumentujících bude mít svým způsobem pravdu, pokud nepřihlédne k rozdílům v chovaných plemenech a k podmínkám, v nichž pes žije. O tom, že většina psů žije celoročně v bytě (v lepším případě s možností pobíhat neomezeně po zahradě) není sporu.
Mezi psy chovanými v bytech navíc převažují společenská, tedy malá, plemena. Spousta plemen je krátkosrstých, někteří dokonce bez srsti… pak už není pochyb o tom, že oblékání psů se ve změněných podmínkách stalo pro mnohé nutností.

Teploty jdou na nulu, dejte psovi svetřík

Malí psi na krátkých nožkách schytají z první ruky už přízemní mrazíky, a jakmile napadne sníh, mají ho až po bradu. Ani dlouhosrstí na tom nejsou lépe, psům v bytě chovaným chybí hodně hustá podsada a nejsou proto tak dobře chráněni před chladem.
Pokud dlouhodobě nemrzne, postačí psovi pletený svetr, chránící ledviny. Šikovné pletařky upletou svým milým pejskům svetřík i s norským vzorem a rolákem. Kapuce a čepice nejsou nutné, je to už spíš módní úlet, než potřeba.

Při vyšším sněhu a mrazivé zimě přijde vhod prodyšná zateplená kombinéza, a to jak malým, tak i středním plemenům. Kombinézy mají navíc výhodu v tom, že chrání srst psa před namrzáním sněhových koulí na nohách a hrudníku. Kožich se po vycházce mnohem lépe očistí a osuší, nemusíte psa „rozmrazovat“ od rampouchů.

Šampion musí být fešák

Předvést na výstavě psa, který nebude předpisové osrstěný, je zbytečná snaha. Proto mnoho majitelů psů pořizuje svým favoritům nejen zimní oblek, ale často i něco do nepohody. K mání jsou pláštěnky i s kapucí, nebo jen vesty s nepromokavou úpravou.

Aby toho nebylo málo, můžete koupit i botky pro psa: prodávají se po kusech či párech. Mít všechny nohy obuté bude dobré pro psa, chodícího na procházkách převážně po městských chodnících a parcích. Posolené cesty nejsou to pravé pro jemnou kůži mezi psími prsty.

Jistě víte, co dokáže sůl natropit za mapy na vašich zimních botách a nohavicích. Bosý pes tlape každý den v soli a pokud mu packy po každé vycházce řádně nepropláchnete a nepromažete, může se mu udělat bolestivý ekzém, jehož se budete špatně zbavovat (nemluvě o trápení pejska).

Botky se hodí i v případě, že si pes způsobil nějaké zranění na tlapce a ošetřenou nohu by si mohl okusovat. Ani drobná poranění nejsou při chůzi příjemná, i v tomto případě nejsou obuté tlapky jen pro parádu.

Aby vám v botkách zvenčí kamarád doma nenašlapal, pořiďte mu slušivé ponožky s protiskluzovým chodidlem: takováto výstroj bude spíš pro staré psy (artritida trápí i je), budou mít na studené podlaze trochu víc pohodlí od nohou.

Móda, nebo nutnost?Autor: Ženy - E15

Veteráni a marodi

Staří psi se pohybují pomalu, zdaleka se tak venku nezahřejí jako mladý pes. Také po nemoci nebo úrazu je někdy pes omezen v pohybu a uděláte jen dobře, když mu nějaký teplejší oblek pořídíte. Svetry jsou pro psy pohodlnější, materiál je poddajný ale do mokra nevhodný. Navíc při procházce vám pejsek zaběhne do nějakého chroští, kde si vytahá ze svetru oka, nebo rozpáře kus pleteniny.
Kupování oblečku by měl být budoucí nositel přítomen, aby si mohl věc vyzkoušet.

Nemáte-li jinou možnost, než kupovat bez možnosti vyzkoušet kombinézu, pak dobře změřte psa od kohoutku po kořen ocasu, obvod hrudníku a obvod krku (dokonce i vzdálenost předních a zadních nohou). Ani tak se nemusí podařit, psi jsou různě rostlí a různě chlupatí, co pasuje jednomu mopslíkovi, druhému nesedne.

Venkovní vytrvalci vám za oblek nepoděkují

Pes zvyklý celoročně venku (v kotci) opravdu žádný oblek nepotřebuje. Cpát bernardýna nebo husky do kombinézy je trochu mimo zdravé uvažování. I když znám případ, kdy majitelé trvali na obleku pro svou dogu, a ani varování prodavačky je od úmyslu neodradilo.

Koupili korálově červenou kombinézu s ozdobnými cvoky a výšivkou (a nebyla levná!), oblékli Akimovi a vyrazili ven. Podle vyprávění nebylo snadné psa obléct, a při první možnosti vyrazil a zmizel v dálavě. Vrátil se, to je pravda, ale z krásné značkové kombinézy zbylo potrhané torzo.

Pes by si totiž měl na oblékání zvykat od mala. A pokud jste ho několik let nechali běhat volně, těžko se bude s omezením smiřovat. Někteří psi se v obleku nehnou, ani když je prosíte.

Oblékat, či neoblékat?

Důležité je si uvědomit, že pes je živá bytost, a pokud choulostivého jedince chráníte vhodným oblečením, nic proti tomu. Vybírejte tak, aby byl pes dobře vidět i v zimním šeru, odpusťte si zbytečné ozdůbky a cinkrlátka, která mohou psa znervózňovat.

Oblékat malá a střední plemena od jara do podzimu je zhola zbytečné. A nevím jak vám, ale mně je, při pohledu na malého pudlíka v puntíkatých šatečkách s kraječkami, ladícím kloboučkem a slunečními brýlemi, docela trapně. Pes se bránit nemůže, soudnost musí mít vždy jeho pán.

Autor: Alena Menclová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video