Olivy – zdraví z věčně zeleného stromu | e15.cz

Olivy – zdraví z věčně zeleného stromu

Natalie A. Rollko

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Blahodárný vliv olivového oleje na lidské zdraví využívali již staří Řekové.

Nejlepším receptem pro zdraví a krásu je pravidelný pohyb a příroda. Její zákony a produkty využívá především alternativní medicína. Mezi doporučované „léky z této bezkonkurenční lékárny“ patří olivy… 

VŠECHNO ZAČÍNÁ U VĚČNÉHO STROMU…


Za kolébku olivovníku, jehož plodem jsou olivy je považována Asie. S jejich kultivací začali farmáři na území dnešní Sýrie a Kréty zhruba před šesti tisíci lety. Později se pěstování přesunulo směrem na západ přes Řecko, Itálii, severní Afriku až do Španělska.

Díky věčně zelené barvě a vysoké odolnosti, si olivovník vysloužil přezdívku věčný strom. Štědrou úrodu přináší kolem dvacátého roku svého stáří a plodí pak dalších 150 let.

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Věčný strom plodí jenom jeden druh oliv. Pokud mají zelený odstín, jde o jejich nezralou formu. Tmavá barva je naopak, barvou zralosti.

Na základě zralosti oliv, probíhá i jejich sběr. Zelené olivy se sklízí na podzim a tmavé, začátkem prosince.

ŠTĚDRÝ DAR BOHŮ

Síla a zázračné účinky tohoto „daru od bohů“, se staly součástí mnohých legend.

Jedna z nich praví,že Řekové považovali olivovník za středobod bytí a jeho pokácení se trestalo smrtí.

OLIVY PRO ZDRAVÍ


Pozitivní působení oliv na lidské zdraví je způsobeno jejich složením. Olivy jsou bohaté na vitaminy K, A, E a D a obsahují velké množství antioxidantů. Přestože patří do kategorie tuků, podporují hubnutí a zároveň dodávají tělu potřebnou energii.

Z medicínského hlediska jsou olivy považovány za:

  • výtečný detoxikační prostředek, zastavující proces stárnutí
  • účinnou prevenci proti civilizačním, srdečním a cévním nemocem
  • léčebný prostředek při různých kožních diagnózách

Užívaní oliv pro zdraví, předpokládá jejich vnitřní aplikaci. Ta spočívá především v pravidelné konzumaci olivového oleje. 

 

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15


Nejkvalitnější oleje s nevýraznější chutí jsou označeny jako extra panenské. Pocházejí z prvního lisování a jsou vyráběny při nízkých teplotách, za použití tradičních mechanických postupů. Naopak, nejméně chuti a zdraví prospěšných látek mají oleje ze zbytků, s označením Pomace nebo Sansa d´oliva.

OLIVY PRO KRÁSU


Kosmetické využití oliv je založeno na jejich vnější aplikaci.
Olivový olej se z tohoto hlediska nejčastěji využívá jako součást:

péče o pokožku

  • olej se aplikuje v menších dávkách na tvář i tělo, tak jako tělové mléko. Olivový olej na kosmetické účely zakoupíte v lékárnách. Při použití ho jemně vmasírujte do pokožky. Zvláštní pozornost věnujte pokožce rukou a chodidel, které jsou vystaveny zvýšenému zatížení.

koupele

  • výživu a regeneraci pokožky zabezpečíte i teplým olejovým koupelem. Jeho účinky můžete zvýraznit přidáním mořské soli nebo bylinek (levandule, heřmánek, kopřiva, eukalypt …).

Autor: Ženy - E15
 
Autor: Ženy - E15aromaterapie a masážní terapie

  • olivový olej je výborným základem pro různé esence, které se používají při aroma-masážích nebo klasické aromaterapii. Při masážích se využívá také klasický olivový olej bez přísad, který má vysoce vyživující a regenerační účinek.

péče o vlasy a nehty

  • se provádí pomocí masek, zábalů nebo lokálních koupelů. Při aplikaci, se olej většinou zahřeje, aby se lépe vstřebal do pokožky.

Pokud máte zábrany používat přirozenou formu olivového oleje, můžete ho nahradit konkrétním druhem kosmetiky, která ho již obsahuje.

SPECIÁLNÍ DOPORUČENÍ

Pokud chcete žít v souladu se zdravím životním stylem a mít dlouhodobé výsledky, olivový olej by se měl stát přirozenou součástí vašeho života. Nejlepších výsledků dosáhnete, když budete olej používat v přirozené formě.

Při koupi oleje dbejte na jeho kvalitu a uskladnění. Olej skladujte na tmavém, suchém a chladném místě, nejlépe ve skleněné dóze s uzávěrem.


OLIVOVÉ INSPIRACE


Pro lepší trávení

Máte problémy s trávením? Vyzkoušejte jednoduchý recept - jednu lžičku olivového oleje před jídlem.

Vyživující zábal na suché vlasy
Do hrníčku nalijte dvě lžíce olivového oleje. Zahřejte jej v nádobě s horkou vodou a jemně, ale důkladně olej vmasírujte do pokožky hlavy. Potom hlavu zabalte do ručníku, který jste před aplikací namočila do horké vody. Jakmile ručník vychladne, znovu jej ponořte ho horké vody a tuto proceduru opakujte 2-3krát, dokud se pokožka hlavy olejem dokonale nenasytí. Nakonec hlavu umyjte šamponem.

Autor: Natalie A. Rollko

Autor: Natalie A. Rollko

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video