Pět kroků jak zvládnout stres | e15.cz

Pět kroků jak zvládnout stres

ZDROJ: Ženy - E15

Irena Forejtová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Do časové tísně se občas dostane každý. Horší je, když stres tvá příliš dlouho, a místo aby se situace zlepšovala, úkoly a starosti nám začínají přerůstat přes hlavu. Jak dokázat, abychom stále neřešili situace „za pět minut dvanáct“?

Vysvětlit co je stres jedním slovem snad ani nelze. Odborníci zvláštní stav, kdy máme pocit, že už vůbec nic nezvládáme označují jako složitý řetězec fyzických a biochemických změn, které zahrnují vzájemné působení mozku, nervové soustavy a řady různých hormonů. Tato reakce je lidově označována jako „útoč nebo uteč,“ což znamená - zmobilizovat všechny síly a vyhlásit stresu válku.

Krok první

Čím déle na nás působí stres a čím je jeho intenzita větší, tím se musíme umět stresu lépe bránit. Jako první krok je třeba si vůbec připustit, že jsme ve stresu. Signály stresu se projevují prudkými výkyvy nálady a vztekem vedoucích až k agresí se ztrátou sebekontroly.

Kromě duševních projevů nezůstává stranou ani fyzická stránka, kdy první příznaky přináší bolesti hlavy, dušnost, žaludeční nevolnost, trávicí a kardiovaskulární potíže. Podceňování příznaků pak často vyústí až k neúspěšné „samoléčbě“ pro odreagování. Stresovaný člověk snadno propadne alkoholu, přejídání či propadne hazardním hrám. Aby k této fázi nedošlo, pomůže ztracenou kontrolu nad sebou samým analýza toho, co nás stresuje.

Krok druhý

Seznam toho, co nám život znepříjemňuje je pro každého člověka jiný, protože jak řekl jeden z hlavních výzkumníků v oblasti stresu, H. Seyle: „Působení stresorů závisí v první řadě na tom, jak je tento stresor danou osobou chápán.“ V praxi to znamená rozlišovat věci podstatné od nepodstatných a ty, které nemůžeme změnit a ty, na nichž můžeme pracovat. Některým stresovým situacím se vyhnout lze, jiným nikoliv a s těmi je třeba se naučit žít – přijmout je jako fakt.

Krok třetí

Štěstí přeje připraveným – to je krédo, které platí jako třetí pilíř v protistresovém boji. Když už stresová situace nastane, potřebují emoce určitý ventil, dostat ze sebe ven nahromaděné napětí. Jedním z nich je například pohyb – vyskočit ze židle, sednout, vyskočit a sednout nebo zmačkat kus papíru, roztrhat na kousíčky nebo si o samotě pěkně od plic zakřičet.

Někteří lidé se uklidní v přítomnosti jiného člověka, s nímž je mu dobře a mají ho rádi, jinému pomůže například kurz jógy nebo masáž. Pro okamžité uvolnění je dobré ovládat některou z relaxačních technik, kterou můžeme provádět i v přítomnosti jiných osob. Cvičení, které pomáhá nikdo ani nepostřehne – začněte sledovat svůj dech a když se postupně zklidní, uvolní se celé tělo a mozek opět začne pracovat normálně a bez emocí.

A ještě jedna rada – když je zle, je dobré mít v zásobě jeden opravdu dobrý vtip. Smích dokáže zmírňovat bolesti, uvolňuje svalové napětí, i nahromaděné emoce, mírní hněv, úzkost i depresi, současně zvyšuje sebedůvěru a pocit, že je člověk schopen své záležitosti ovlivňovat a řešit problémy. Smích pěkně od srdce můžete použít i jako přípravu na stres - například před zkouškou nebo důležitým jednáním.

Krok čtvrtý

Pokud už víte, co vás stresuje, můžete se podívat na svůj seznam a promyslet si, co se z toho dá změnit. Pokud je stres neustále vaším věrným stínem, můžete to chápat jako výzvu ke změně. Pokud necháváte termíny „hořet“ a pak sotva stíháte, je načase se zamyslet nad tím, jak si práci rozložit lépe do několika etap. Stejně tak je důležité vyhodnotit z čeho máte obavy a zkusit se k problémům postavit čelem a ne od nich utíkat. A kde k tomu všemu získat energii? V plnohodnotných mezilidských vztazích, tvůrčím hobby, sportu, zdravé výživě, odpočinku a hlavně sebeúctě k sobě samému.

Krok pátý

Předvídejte a připravte se na věci, se kterými se musíte jen smířit. Podívejte se na situace, které zatím nemůžete změnit a zkuste pracovat na tom, jak se s nimi naučit žít. Minulost se změnit nedá, lze se jen poučit z chyb a v budoucnu se jich vyvarovat.

Pokud se vám podaří některé problémy vyřešit, získáte dostatek sil na odstranění těch závažnějších problémů. Přinese vám to nejen klid na duši, ale získáte také i kapku sebevědomí.

Cílem jak zvládnout stres bez újmy na zdraví není jen umět najít správnou zbraň proti negativním vlivům, ale spíše zvolit takový životní styl, aby ke stresovým situacím docházelo co nejméně.

Autor: Irena Forejtová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video