Petra Soukupová: Při psaní je dobré pracovat kontinuálně | e15.cz

Petra Soukupová: Při psaní je dobré pracovat kontinuálně

ZDROJ: Ženy - E15

Monika Otmarová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
„Nejdůležitější je pravidelně pokračovat, psát každý den nebo prostě co nejčastěji,“ říká Petra Soukupová, která patří mezi nejúspěšnější české spisovatelky.

Petra Soukupová ve svých knihách s nevídanou empatií zobrazuje osobní i rodinné vztahy. Nejinak je tomu i v jejím zatím posledním románu Pod sněhem, jehož hlavními hrdinkami jsou tři sestry, každá jiná, s jiným životním příběhem, do jejichž nitra a prožitků proniká s osobitým citem pro nejdrobnější detaily. Napsala také knihu pro děti s poetickým názvem Bertík a čmuchadlo. I to je vyprávění o vztazích v rodině. Devítiletý kluk se musí vyrovnat s rozchodem svých rodičů a se skutečností, že jeho maminka má nového přítele. Vedle vlastního psaní se Petra věnuje i práci pro televizi – je autorkou scénářů populárního seriálu Comeback a na seriálu Ulice se podílí jako dramaturgyně. V roce 2013 se jí narodila dcera Marla.

Co se změnilo s narozením dcery

Čas už není jen můj. Musela jsem si ho začít řídit podle Marly. Jinak k práci přistupuji pořád stejně. Změnila se pouze praktická stránka věci. Nejlíp se mi pracuje dopoledne. A úplně nejlepší je, když můžu začít hned ráno. Když byla dcera malinká, mohla jsem psát kdykoli, když spala. Teď se někdy stane, že si k práci můžu sednout až večer, když jde spát, což je věc, na kterou jsem si musela zvykat. Večer mi to už moc dobře nejde. Rozhodně ne tak jako ráno.

Řád pomáhá

Při psaní mi nejvíc pomáhá kázeň. Psaní je prostě práce jako každá jiná. Je pro mě důležité napsat alespoň něco každý den. Je velký rozdíl mezi tím, jestli píšu jen krátkou povídku nebo delší věc. Povídku má člověk většinou za tři čtyři dny hotovou. U delších věcí je nejdůležitější pravidelně pokračovat, psát každý den znova a znova. Čím jsou pauzy mezi psaním delší, tím to jde hůř. Při psaní je dobré pracovat kontinuálně.

Co dělat, když to nejde?

To záleží na druhu práce. Pokud má termín a prostě ji musím odevzdat, tak se musím přemoct a dokončit ji. Když píšu svou věc a nejde to, většinou to také zkouším zlomit. Jsou ale dny, kdy to opravdu nejde a nepomůže vůbec nic. Jen nechat to být. Naštěstí se mi moc často nestává, že bych si sedla, jenom se trápila a nenapsala ani řádku.

Pište a čtěte

Tomu, kdo má touhu a chce psát, můžu doporučit, ať prostě píše. A vůbec by neměl řešit, co se s jeho psaním bude dít dál. Komu to dá číst nebo kam to pošle. A kromě toho, že by měl hodně psát, tak by měl taky hodně číst.

CO MÁM RÁDA

  • Chameleona z vídeňského Naturhistorische Museum.
  • Knihu Sám a sám od Richarda E. Byrda.
  • Moje kabelky od Luciela Taschen.

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Monika Otmarová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery