Piknik aneb Hostina pod širým nebem | e15.cz

Piknik aneb Hostina pod širým nebem

Pavla Horáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Dlouhé dny a slunečné počasí láká ven i ty, kteří si na outdoorové aktivity jinak příliš nepotrpí. Existuje skvělý způsob, jak spojit pobyt na čerstvém vzduchu, chvíle strávené s vašimi blízkými a navíc kulinární zážitek – totiž piknik.

Největšími mistry v umění hodovat v přírodě jsou nepochybně Angličané, kteří tradici pikniků provozují už nejméně dvě století v bezpočtu tamních parků, které k tomu přímo vybízejí. Nesmrtelnost a eleganci piknikům zase propůjčili Francouzi díky slavnému plátnu Snídaně v trávě od Édouarda Maneta. „Stolovat“ v plenéru se naučili po Velké francouzské revoluci, kdy se královské parky otevřely i neurozeným občanům. Veřejné grily v lesoparcích jsou běžné ve Skandinávii i v Rusku. A trend jídla v přírodě se rychle rozvíjí i u nás.

Jak známo, láska prochází žaludkem. A nejenom ta romantická, jak potvrzuje psycholog a kouč Kateřina Matoušková Šindelářová: „Společným jídlem od nepaměti posilujeme své vzájemné vztahy a tím naplňujeme základní lidskou potřebu být přijímán a někam patřit. Všichni nebo téměř všichni potřebujeme být součástí nějakého většího celku, ať už se jedná o rodinu, nebo skupinu přátel. Na společné jídlo bychom si vždy měli udělat čas, ať už v přírodě, nebo doma. Pokud máme rodinu, mělo by patřit k našim každodenním rituálům společně se najíst.“

Společné jídlo nás tedy stmeluje, ovšem ještě blahodárnější je pobývat přitom na čerstvém vzduchu, jak dodává Kateřina Matoušková Šindelářová. „Pobyt v přírodě pomáhá rychleji odbourávat stresové hormony, což má řadu pozitivních dopadů na náš psychický i celkový zdravotní stav. Na pikniku na pěkném místě v přírodě spojíme obojí v příjemný a užitečný celek. Navíc pokud jsme u jídla uvolnění a jíme v klidu, lépe nám to tráví, což také podporuje náš dobrý zdravotní stav. Udělat si piknik je jednou z mnoha možností, jak dobře strávit volný den nebo jeho část.“

Piknik se vyplatí předem pečlivě promyslet a připravit, zejména pokud vás je víc a máte s sebou děti. Nic totiž nepokazí piknikovou náladu tak jako hledání místa, když už mají všichni hlad, nebo zjištění, že jste zapomněli na otvírák či nůž. Nejstylovější je vlastnit proutěný piknikový kufřík s veškerým vybavením, od látkových ubrousků až po grilovací jehly.

LÁHVE S VODOU JAKO CHLADIČE

Pokud si potrpíte na pohodlí, dopřejte si skládací židle a stolek. Jestliže si jídlo připravujete sami, je výhodné přichystat co nejvíc pokrmů doma, ať už se na místě nemusíte zdržovat – můžete například předem nakrájet ovoce a zeleninu, rozdělit je do krabiček na jednotlivé porce či připravit obložené chleby.

Místo chladicích článků se doporučuje zamrazit láhve s vodou. Ušetříte místo v přenosné chladničce a nápoj vydrží déle studený – jen nezapomeňte před zmrazením z láhví odlít trochu vody, aby nepraskly. Pokud nevlastníte piknikový set s nádobím a příbory, zabalte s sebou dostatek jednorázového příslušenství. Nezapomeňte na ubrousky: papírové či látkové i ty vlhčené. V piknikovém vybavení by neměl chybět krém s ochranným faktorem, klobouk, brýle proti slunci, repelent, nůž, vývrtka, otvírák, pytel na odpadky – a samozřejmě co největší deka, ideálně nepromokavá, případně slunečník.

Pokud hodláte venku grilovat, zjistěte si nejprve, zda je to v dané lokalitě povolené. V Praze existuje hned několik míst, kde se smí legálně grilovat nebo rozdělat oheň – například ve Stromovce, na Letné, na Petříně, na Vítkově a v oboře Hvězda. Výhodou je veřejné WC v dosahu. Pikniková ohniště jsou i v několika pražských lesoparcích, jejich aktuální seznam lze ověřit na stránce www.prahazelena.cz.

V Brně si můžete deku rozprostřít třeba v Lužánkách. Park je ideální jak pro zamilované páry, tak pro rodiny s malými dětmi. Těm poslouží Family Point s kuchyňkou vybavenou mikrovlnnou troubou. Dalšími populárními místy jsou Brněnská přehrada, Kraví hora a Červený kopec s výhledem na údolí Svratky. V Ostravě se k piknikům nabízí halda Ema, Bělský les nebo Polanecké rybníky.

Pokud se nechcete zdržovat přípravou jídla, můžete si nechat piknikový koš připravit od profesionálů. Na objednávku vám ho nachystá třeba pražská restaurace Bisos s nabídkou tapas, ovoce, dezertů, pečiva a nápojů. Máte-li zájem o stylový piknik přímo „na klíč“, existuje řada přitažlivých lokalit s pestrým jídelníčkem v různých koutech republiky.

ZÁMEK LOUČEŇ U NYMBURKA

Od května do září můžete hodovat v libovolné části parku. Vybrat si můžete romantický piknikový koš s láhví sektu pro zamilované páry nebo variantu pro hladovou rodinu s kuřecími řízečky, plněnými houskami, domácími koláči, nápoji i překvapením pro děti. Půjčí vám zde i přenosný gril, na kterém si můžete připravit steak. Koš si lze objednat přímo na místě. Než si projdete park a zámek, vaše dobroty budou nachystané.

ZÁMEK LOUČEŇ U NYMBURKAAutor: Ženy - E15

ZÁMEK LOUČEŇ U NYMBURKAAutor: Ženy - E15

ZÁMEK JEMNIŠTĚ U POSTUPIC

Objednáte-li se dva dny předem, naplní vám proutěné koše podle vašeho přání, půjčí vám deku, polštáře i veškeré další piknikové vybavení. Od jedenácti do čtyř můžete lenošit v zámecké zahradě, poslouchat šumění stromů a zakusovat dobroty.

ZÁMEK JEMNIŠTĚ U POSTUPICAutor: Ženy - E15

BAŤŮV KANÁL

Neobvyklý zážitek nabízí piknik na hausbótu v rámci celodenní plavby s kapitánem z Veselí nad Moravou přes Strážnici až do Petrova. Ochutnáte přívlastkové víno, slivovici, domácí klobásky nebo uzené maso a pečivo. Pro větší společnost je možné objednat i obložené mísy se studeným nářezem, pečené maso, rolády, zeleninové a ovocné saláty a pečivo. V případě zájmu vám zajistí i naložené maso na gril, grilovat je možno přímo na lodi, případně se zastavit na piknik s grilem v přírodě.

BAŤŮV KANÁLAutor: Ženy - E15

CHATEAU MCELY U NYMBURKA

Dopřejte si sladký život zámecké šlechty. Pod širým nebem můžete uždibovat uzeného lososa, francouzské sýry, parmskou šunku, lámanou čokoládu, ovoce či salát a k francouzskému vínu mlsat slané mandle s rozmarýnem a dýňová semínka. Na větší hlad je tu toast se šunkou a sýrem a domácí koláč či brownies a další sladkosti. V nabídce košů jsou i varianty bez vína.

CHATEAU MCELY U NYMBURKAAutor: Ženy - E15

ZÁMEK LIBLICE U MĚLNÍKA

Piknik si můžete vychutnat ve francouzské zahradě, v anglickém parku, zámecké oboře i na naučné stezce. Stačí se objednat dvě hodiny předem a bude na vás čekat proutěný koš s dekou, polštáři a malým překvapením. Vybrat si můžete řízečky, grilované kuře, tuňákový wrap, kuřecí sendvič, panini, saláty, ovoce, dezerty a nápoje. K zapůjčení tu mají rybářské pruty pro rekreační rybolov, horská kola a řadu her.

ZÁMEK LIBLICE U MĚLNÍKAAutor: Ženy - E15

Článek vyšel v časopise Moje psychologie.

Autor: Pavla Horáková

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video