PKF – Prague Philharmonia zahájí jubilejní sezonu repertoárem českých velikánů | e15.cz

PKF – Prague Philharmonia zahájí jubilejní sezonu repertoárem českých velikánů

ZDROJ: Ženy - E15

mk

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po prázdninové odmlce opět rozezvučí Dvořákovu síň Rudolfina orchestr PKF – Prague Philharmonia. Členové předního domácího tělesa, jež se před nedávnem rozhodlo pro změnu původního názvu Pražská komorní filharmonie, se chystají odstartovat novou koncertní sezonu.

Slavnostní zahajovací koncert, jímž filharmonie ve středu 2. října vstupuje do své jubilejní 20. sezony podpoří jeden z nejšpičkovějších vokálních ansámblů u nás - pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka a přední norský barytonista Audun Iversen. Koncert bude rovněž vysílán v rámci evropské rozhlasové sítě EBU.

„ Náš zahajovací koncert obsáhne hudbu nejrůznějších stylových epoch, a tudíž bude maximálně kontrastní. Zároveň se ovšem ocitneme na platformách pro naši činnost navýsost typických. První číslo je věnováno Mahlerově hudbě (Písním potulného tovaryše), která od dob založení PKF patří k jejímu kmenovému repertoáru. Totéž se dá říci o hudbě Bohuslava Martinů – a obecně o spoluúčinkování vokální složky v našich abonentních koncertech, tentokrát podpořené Pražským filharmonickým sborem v kusu Polní mše. Sólistou obou čísel bude mladý hvězdný barytonista z Norska Audun Iversen; i objevování Česku dosud neznámých mladých hvězd patří do našeho portfolia,“ prozrazuje šéfdirigent filharmonie Jakub Hrůša.

Druhou půli koncertu pak orchestr ve druhé půli završí provedením originální Symfonie charakteristické pro mír s Republikou francouzskou c moll Pavla Vranického. „Vranický byl jedním z nejprominentnějších hudebníků Vídně, dirigentem premiér nejvýznamnějších děl své doby a vskutku ambasadorem české skladatelské školy v zahraničí. Tato symfonie je důstojně podobná Beethovenově slavné Eroice, jen si tematicky nebere na paškál toliko Napoleona Bonaparta, nýbrž i Ludvíka XVI. (jeho smrt) a mírové jednání po mnoha bojích uzavřené roku 1797 v Campo Formio. Naše zahájení se tak v posledku ponese v bojovém, smutečním i mírovém duchu,“ doplňuje Hrůša.

Autor: mk

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video