PKF – Prague Philharmonia zahájí jubilejní sezonu repertoárem českých velikánů

Po prázdninové odmlce opět rozezvučí Dvořákovu síň Rudolfina orchestr PKF – Prague Philharmonia. Členové předního domácího tělesa, jež se před nedávnem rozhodlo pro změnu původního názvu Pražská komorní filharmonie, se chystají odstartovat novou koncertní sezonu.
PKF – Prague Philharmonia zahájí jubilejní sezonu repertoárem českých velikánů
26.9.2013 17:00 |

Slavnostní zahajovací koncert, jímž filharmonie ve středu 2. října vstupuje do své jubilejní 20. sezony podpoří jeden z nejšpičkovějších vokálních ansámblů u nás - pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka a přední norský barytonista Audun Iversen. Koncert bude rovněž vysílán v rámci evropské rozhlasové sítě EBU.

„ Náš zahajovací koncert obsáhne hudbu nejrůznějších stylových epoch, a tudíž bude maximálně kontrastní. Zároveň se ovšem ocitneme na platformách pro naši činnost navýsost typických. První číslo je věnováno Mahlerově hudbě (Písním potulného tovaryše), která od dob založení PKF patří k jejímu kmenovému repertoáru. Totéž se dá říci o hudbě Bohuslava Martinů – a obecně o spoluúčinkování vokální složky v našich abonentních koncertech, tentokrát podpořené Pražským filharmonickým sborem v kusu Polní mše. Sólistou obou čísel bude mladý hvězdný barytonista z Norska Audun Iversen; i objevování Česku dosud neznámých mladých hvězd patří do našeho portfolia,“ prozrazuje šéfdirigent filharmonie Jakub Hrůša.

Druhou půli koncertu pak orchestr ve druhé půli završí provedením originální Symfonie charakteristické pro mír s Republikou francouzskou c moll Pavla Vranického. „Vranický byl jedním z nejprominentnějších hudebníků Vídně, dirigentem premiér nejvýznamnějších děl své doby a vskutku ambasadorem české skladatelské školy v zahraničí. Tato symfonie je důstojně podobná Beethovenově slavné Eroice, jen si tematicky nebere na paškál toliko Napoleona Bonaparta, nýbrž i Ludvíka XVI. (jeho smrt) a mírové jednání po mnoha bojích uzavřené roku 1797 v Campo Formio. Naše zahájení se tak v posledku ponese v bojovém, smutečním i mírovém duchu,“ doplňuje Hrůša.

Autor článku: MK
Zdroj: Ženy.cz

Komentáře

Nebyl vložen žádný komentář.

DIALOG
nápověda
Potvrzení
zavřít
Upozornění