Pochutnejte si a pomáhejte | e15.cz

Pochutnejte si a pomáhejte

Redakce

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za každým produktem, který spotřebujeme, se skrývá lidský příběh. Napadlo Vás někdy, jak žijí zemědělci, kteří vypěstovali kávu či čaj k Vaší snídani?

Víte, že pěstitelé kakaových bobů pravděpodobně nikdy neochutnají čokoládu? Je pro ně totiž příliš drahá.

Mnoho zemí tzv. globálního jihu je dnes závislých na vývozu jedné suroviny (Ghana na kakau, Srí Lanka na čaji). Obchodování s těmito komoditami ale ovládají velké často téměř monopolní společnosti a obchodování se děje na komoditních burzách. Ceny jsou tak pochopitelně sráženy na co nejnižší úroveň a částka, kterou dostává konkrétní producent tak často nepokrývá ani jeho náklady. Příkladem může být káva: exportní příjmy zemí vyvážejících kávu za poslední desetiletí klesly na polovinu, mnoho zemědělců se tak dostalo pod úroveň chudoby. Ve stejném období přitom maloobchodní cena kávy prodaná spotřebitelům vzrostla z 30 na 70 miliard dolarů. To znamená, že zatímco v obchodě platíme více a více, k malým pěstitelům se dostává jen velmi malý zlomek této částky. Často také zapomínáme na fakt, že zemědělci v rozvojových zemích jsou nuceni k maximalizaci výnosu, což má za následek nešetrné zacházení s přírodou a bezohledné hnojení

Autor: Ženy - E15
Naštěstí můžeme jako spotřebitelé životní příběhy producentů ovlivnit. Svým nákupem totiž dáváme hlas určitému ekonomickému a sociálnímu modelu, konkrétnímu způsobu výroby zboží. Jednou z možností, jak pozitivně zasáhnout do mezinárodního obchodu je princip Fair Trade, neboli tzv. Spravedlivý obchod. Fair Trade je mezinárodní hnutí, jehož cílem je přímá a účinná podpora znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí. Toho se snaží docílit především poskytováním „férových“ obchodních podmínek pro zapojené výrobce, důrazem na dodržování základních norem pracovního práva a ochrany životního prostředí a zvyšováním informovanosti spotřebitelů o situaci malých zemědělců a řemeslníků v rozvojových zemích.

Při obchodování v rámci Fair Trade je pevně stanovena výkupní cena (často několikanásobně vyšší než na běžných trzích). Surovina je odebírána přímo od producentů sdružených do družstev a jde přímo ke zpracovatelům. Odpadá tak zbytečné navyšování ceny, ke kterému dochází pokud zemědělci obchodují přes zprostředkovatele. Platba se uskutečňuje okamžitě (při klasickém obchodování nejsou výjimkou prodlevy několik měsíců), často jsou vypláceny zálohy (v mnoha těchto zemích neexistuje bezplatné školství a zdravotnictví). Z fondů jsou podporování staří a nemocí zaměstnanci. Je zcela vyloučena dětská a nucená práce.

Autor: Ženy - E15
Fair Trade v sobě také zahrnuje enviromentální hledisko. Jsou zakázána některá hnojiva, je podporováno vícedruhové a víceúrovňové zemědělství, je vyloučeno vypalování porostu za účelem rozšiřování zemědělské půdy. Velká část výrobků dosahuje certifikace BIO. Zisky jsou ve družstvech rozdělovány jednotlivým výrobcům a zemědělcům. Zhruba deset až dvacet procent ale zůstává v komunitním fondu a jsou z něj financovány sociální, zdravotní a vzdělávací projekty. 

Chcete-li se o hnutí Fair Trade dovědět více, navštivte www.fairtrade.cz. Zde si také můžete vyhledat nejbližšího prodejce ve Vašem okolí, prohlédnout si produkty, jež jsou v rámci konceptu Spravedlivého obchodu nabízeny, nebo se dovědět více o jednotlivých producentech. 

Pochutnejte si na čokoládě s pocitem, že peníze, které jste za ni zaplatili se skutečně dostanou do rukou zemědělců, kteří pro Vás vypěstovali kakaové boby či třtinový cukr. Pochutnejte si a pomáhejte!

Autor: Redakce

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video