Podle čeho vybírat kvalitní spodní prádlo? | e15.cz

Podle čeho vybírat kvalitní spodní prádlo?

Ivanna Benešová

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak vybrat správnou velikost podprsenky? Jaké kalhotky jsou pro daný typ postavy nejlepší? Jaké značky zaručí kvalitu materiálů? Odpovědi na tyto otázky, kupodivu, nebudou zajímat jen ženy.

 Několik praktických rad, jak vybírat spodní prádlo, si totiž může přečíst i muž. Alespoň pak bude moci partnerku překvapit spodním prádlem jako dárečkem – a nemusí se bát, že netrefí správnou velikost.

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale většina českých žen si, dle slov módní designérky a stylistky Viktorie Ritschellové, kupuje spodní prádlo špatných velikostí. A to většinou tak, že volí menší čísla podprsenek, mnohdy i kalhotek. Máte pocit, že se vás tento omyl netýká, protože jste se přece poctivě měřila a podle tabulek velikostí už zkrátka víte, jaká velikost je ta vaše? Pak se ale možná mýlíte. Spodní prádlo totiž nelze vybírat pouze podle poměru obvodu hrudníku pod prsy a obvodu přes prsa.

Autor: Ženy - E15


Důležitou roli hraje totiž i tvar prsou. A ten vám žádné tabulky nezměří. Proto je potřeba každou podprsenku při nákupu raději znovu vyzkoušet a zjistit, zda tvar košíčků sedí tvaru vašeho poprsí. „Ideální podprsenka by nejen, že neměla škrtit, ale především by také neměla nijak výrazně deformovat tvar poprsí a bradavek. Deformace či časté namáhání bradavek způsobené špatným spodním prádlem může být dokonce nebezpečné. Podprsenka by měla vaše prsa především zpevnit a mírně pozdvihnout. A ženám s větším, a tudíž i těžším, poprsím pak odlehčit,“ vysvětluje Viktorie Ritschellová.

Varianty pro malá prsa


Podle Ritschellové existuje několik jednoduchých pravidel, jak sobě vyberete ten nejvhodnější tvar košíčků podprsenky. Patříte-li k ženám s malým poprsím, nemáte nijak výrazně vystouplé bradavky a dosud jste nekojila, pak pro vás bude ideální volba push up podprsenka anebo čistě krajková či elastická podprsenka. Rozhodně byste se měla vyhnout kosticím, které by na vašem těle působily nepřirozeně a navíc by byla prakticky zbytečné.

Malá prsa mají tu výhodu, že si na trhu rozhodně vyberete. Nabídka podprsenek velikostí košíčků A a B je totiž největší,“ říká Ritschellová. A dodává, že ženy s podobně malým poprsím, které však mají výrazně větší a vystouplejší bradavky (například po kojení) by měli zvážit spíše nákup sportovní podprsenky, jejíž košíčky jsou šité mírně „do špice“, nikoli do zaobleného tvaru. Stručně řečeno, volte podprsenku, které nebude tlačit a nijak mačkat bradavky. Sportovní modely jsou v tomto případě nejlepší.

Prsa kapkovitého tvaru


Pokud máte prsa ve tvaru kapky, zhruba střední velikosti (košíčky většinou B, C, ale i D), ideální pro vás bude právě podprsenka s kosticemi. Jste-li navíc více obdařená, pak volte raději podprsenku se zpevněným dolním pasem, tzv. funkční podprsenku.

Autor: Ženy - E15


Funkční podprsenky jsou takové, které vaše prsa skutečně fyzicky nadzvedávají a ulehčují tak vašim zádům. Necítíte, že prsa jsou těžká. Pravdou je, že takovéto prádlo bývá zpravidla o něco dražší, ale za zdravě vypadající hezké poprpsí těch pár stovek navíc rozhodně stojí,“ míní Ritschellová. Na sport s takovýmto poprsím volte raději sportovní typ spodního prádla, kde ovšem bude opět spodní díl silnějším a podprsenka vaše poprsí bude více držet v jednotném tvaru. Neměla by škrtit, ale měla byste cítit, že vaše prsa mírně svírá a drží jejich stabilní tvar. Ženy s větším poprsím kapkovitého tvaru by měly sportovní podprsenku nosit především jen na sport.

Kulatý tvar prsou, malá i velká


Kulatý tvar prsou se vyskytuje ve dvou případech. Buď u žen se středně velkým poprsím, košíčků většinou B a C, anebo u žen s poprosím nadměrných velikostí. Patříte-li k první zmiňované skupině, můžete si fandit. A to hned z několika důvodů. Jednak je podprsenek tohoto typu velký výběr, jak již bylo zmiňováno, a jednak tato prsa snesou většinu tvarů košíčků. Ideální jsou menší slabší kostice anebo podprsenky s push up efektem.

Pouze košíčky tvaru mírně „do špičky“ by v tomto případě tvaru prsou spíše uškodily, než pomohli. Vaše prsa totiž drží přirozeně ideální tvar, nehrozí jejich prověšení a ani deformace. Takže podprsenku potřebujete „jen“ k doladění celkového dojmu. Sportovní podprsenkou nic nezkazíte, ale ani si příliš nepomůžete. Při sportu vám prsa zpevní, ale pro běžné denní noremní není takovýto typ košíčků pro vás vůbec nutný – prsa pak totiž vypadají menší. „A ženy s velkým poprsím kulatého tvaru by rozhodně měly nosit funkční podprsenky s kosticí a zpevněnými širokými ramínky. Rozhodně ne push upky a ani sportovní podprsenky,“ říká Ritschellová.

Kalhotky dle velikosti trička

Kamenem úrazu ale nemusí být jen nákup podprsenky. I při výběru vhodné velikosti kalhotek žena mnohdy pochybí. Většina z nás má totiž pocit, že jakmile jsou kalhotky z elastického nebo mírně pružícího materiálu, tak jí padnou. To je ale častá chyba.

Nejjjednodušší rada je – kupujte kalhoty takového velikostního značení, jako máte trička. Pokud máte velikost trička S, pak si kupujte i kalhotky S. A pokud máte třeba tričko XL, pak se prostě nesnažte za každou cenu narvat do kalhotek L, ale kupte si prostě také XL. Pohodlí je přece důležité, když jde o prádlo, které většinou nikdo nevidí,“ uzavírá Ritschellová.

Autor: Ivanna Benešová
26. listopadu 2010


Autor: Ivanna Benešová

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video